Новини Одеси та Одеської області

Як заощадити на оплаті за опалення та газ мешканцям багатоквартирних будинків: покрокова інструкція

Незабаром розпочнеться опалювальний сезон і від цифр у платіжках за газ та тепло багатьом одеситам стане боляче. Але розмір комуналки можна значно знизити, якщо вирішити проблеми неефективного опалення житлового будинку. Для цього в Україні діє програма «ЕНЕРГОДОМ», яка надає гранти для ОСББ. «Одеське життя» з’ясувало, що це за програма і як вона допомагає менше платити за комунальні послуги.

Що таке програма «ЕНЕРГОДІМ»?

За допомогою цієї цільової програми ОСББ отримує грант на ремонт, пов’язаний із підвищенням енергоефективності будинку. Програма існує з 2019 року й фінансується частково державою та донорами ЄС (в особі Фонду енергоефективності), частково – органами місцевого самоврядування (в Одесі – Одеською міськрадою). Грант, який отримує ОСББ, покриває до 80% витрат на модернізацію житлового будинку. Податись на програму можуть ОСББ будинків, які були введені в експлуатацію до кінця 2009 року.

Навіщо модернізувати житлові будинки?

Якщо будівля погано утеплена, у старих вікнах під’їзду гуляє вітер, а фасад – весь у тріщинах, то ваш будинок має низьку енергоефективність. Простіше кажучи, «ваша хата опалює вулицю». Отже, ви споживаєте більше енергії та, відповідно, більше платите за тепло, газ і навіть світло (залежно від системи опалення). Модернізація будинку допомагає скоротити кількість споживаної енергії та, відповідно, суму за комунальні послуги. Для цього в під’їздах встановлюються теплолічильники та теплопункти, утеплюються труби, замінюються вікна та двері тощо.

Лічильник тепла

Що дає грант за програмою «ЕНЕРГОДІМ»?

Модернізація будинку – справа недешева, тож держава компенсує 80% витрат на ремонтні роботи, ще 20% ОСББ оплачує самостійно. Ані Фонд енергоефективності, ані міськрада не можуть «махлювати» на цьому ремонті, оскільки пошук підрядників, обговорення вартості робіт та їх проведення контролює саме ОСББ. Грант надходить вже після закінчення ремонту та оцінки його енергоефективності.

На що саме можна витратити гроші?

До війни Фонд енергоефективності надавав два «пакети» грантів. Один – на дрібні ремонтні роботи, другий – на масштабніші. Наразі подати заявку до Фонду можна лише на «Суперлегкий» пакет, який покриває витрати на:

  • встановлення лічильника обліку тепла;
  • встановлення теплового пункту для регулювання опалення залежно від погодних умов;
  • утеплення труб;
  • встановлення системи опалення у неопалюваних приміщеннях;
  • балансування системи опалення;
  • заміну вікон та дверей у місцях загального користування будинку.

Утеплення труб у багатоквартирному будинку

Як війна вплинула на грантову програму?

З війною видача грантів на масштабні роботи, на кшталт ремонту котельні або утеплення фасаду будинку, була припинена. Однак полегшений пакет покращили – розмір власної виплати ОСББ знизили до 20%, а максимальну суму гранту від Фонду енергоефективності, навпаки, збільшили – до 2 млн гривень. Також спрощено перелік документів, які ОСББ зобов’язане подати для отримання компенсації витрат.

Утеплення фасаду будинку у місті Новояворівськ Львівської області

  Скільки можна заощадити з «ЕНЕРГОДОМОМ»?

За даними Фонду енергоефективності, модернізація житлових будинків дозволяє заощаджувати від 20% до 70% енергії та стільки ж коштів, витрачених на її оплату.

Те, на скільки має зменшитися сума у ваших платіжках, залежить від рівня модернізації будинку. Наприклад, одеське ОСББ «Говорова-5» знизило суму комуналки на 40%. Для цього у 2020 році у будинку відремонтували дахову котельню. Тепер під час опалювального сезону ОСББ економить на теплі близько півмільйона гривень. Такі цифри надав регіональний радник Програми підтримки Фонду енергоефективності в Одеській області Віктор Мостовий.

Але навіть менш масштабні роботи, наприклад, встановлення теплового пункту, що дозволяє регулювати опалення залежно від погоди, що дозволить зменшити вартість опалення на 15-20%, заявляє депутат Одеської міськради Петро Обухов.

Скільки коштує модернізувати будинок та як швидко це окупиться?

Вартість модернізації будинку залежить від складності робіт і може коливатися від кількох десятків тисяч гривень до кількох мільйонів. Але з урахуванням того, що більшу частину видатків покриває місто та Фонд енергоефективності, фінансове навантаження на ОСББ значно знижується. Ремонт дахової котельні ОСББ «Говорова-5» у 2020 році коштував приблизно 2 мільйони гривень, з них власні витрати ОСББ склали 800 тисяч гривень, а сам проєкт окупився менш ніж за 2 роки.

Ремонт котельні в ОСББ «Говорова-5» в Одесі за програмою Фонду енергоефективності

Утеплення фасаду окупатиметься довше – до 5 років. А ось утеплення труб або заміна вікон у під’їздах коштує набагато дешевше та, відповідно, швидко окупається.

За даними депутата Одеської міськради Петра Обухова, встановлення теплового пункту коштує близько 250 тисяч гривень та окупиться за один опалювальний сезон – це 3-4 місяці.

Окупність будь-якого проєкту також прискорюється зі зростанням цін на газ та тепло.

Модернізована система опалення у багатоквартирному будинку

Скільки за модернізацію заплатять члени ОСББ?

Цього року витрати ОСББ після виплати гранту становитимуть лише 20% від суми ремонту. Залежно від складності робіт, кожному мешканцю доведеться сплатити від кількох сотень до кількох тисяч гривень. Однак в ОСББ часто вже існують свої ремонтні фонди з накопиченнями. Тому додаткові збори на модернізацію будинку можуть і не бути потрібні.

Як отримати грант за програмою «ЕНЕРГОДІМ»?

Для того, щоб отримати грант, ОСББ необхідно:

  1. Ініціювати збори членів ОСББ та схвалити проведення модернізації.
  2. Провести енергоаудит, тобто визначити, на якому рівні знаходиться енергоефективність будинку до модернізації та внаслідок яких робіт її можна підвищити.
  3. Зібрати необхідні документи та передати їх до одного з банків-партнерів Фонду, в якому ОСББ відкрило рахунок. У 2023 році банками-партнерами вважаються «ПриватБанк», «Ощадбанк», «Укргазбанк», «Кредобанк» та «Глобус Банк».
  4. Отримати схвалення заявки від Фонду енергоефективності.
  5. Провести та оплатити ремонтні роботи. ОСББ саме обирає підрядника, обговорює з ним вартість та терміни модернізації. ОСББ може домовитися з підрядником не про повну оплату, а про часткову передоплату робіт. На проведення модернізації Фонд дає до 9 місяців (6 місяців плюс 3 про запас), хоча в середньому, роботи тривають 1-4 місяці.
  6. Провести повторний енергоаудит будинку вже після модернізації.
  7. Повторно подати документи до Фонду енергоефективності.
  8. Отримати схвалення робіт та виплату гранту на відшкодування 80% їх вартості.

«Енергоаудит допомагає головам ОСББ наочно пояснити мешканцям, чому ремонтні роботи необхідні та вигідні. У середньому енергоаудит коштує близько 20 тисяч гривень, 70% із яких відшкодовує Фонд (але не більше 15 тисяч гривень). Тобто будинок зрештою заплатить енергоаудитору близько 6 тисяч», – пояснює регіональний радник Програми підтримки Фонду енергоефективності в Одеській області Віктор Мостовий.

Які документи необхідні для отримання гранту?

Документи подаються у два етапи.

Для схвалення заявки на грант ОСББ має надати:

  • витяг із протоколу загальних зборів з визначенням переліку та граничної вартості робіт, а також визначенням особи, уповноваженої за їх проведення (наприклад, голова ОСББ);
  • енергетичний сертифікат будівлі, отриманий після енергоаудиту;
  • заявку до Фонду енергоефективності (подається в електронному вигляді через сайт Фонду або у паперовому – через банк-партнер);
  • фото місць будинку, які потребують ремонту;
  • завірену копію паспорта та коду особи, відповідальної за проведення модернізації;
  • статут ОСББ або код доступу до реєстру, де знаходиться статут ОСББ.

Для схвалення проведених робіт ОСББ надає:

  • копію акта приймання будівельних робіт за формою КБ-2в;
  • енергетичний сертифікат будівлі після повторного аудиту;
  • звіт про ремонт із фотофіксацією змін;
  • паспорт встановленого у будинку обладнання;
  • заявку на виплату гранту.

До кого звертатися щодо програми «ЕНЕРГОДІМ»?

За уточненням деталей програми та допомогою у поданні документів можна звертатися до Фонду енергоефективності та Управління економічного розвитку Одеської міськради, а також безпосередньо до Петра Обухова чи Віктора Мостового.

Фонд енергоефективності: https://eefund.org.ua/, +38 044 222 95 90;

Депутат Одеської міськради Петро Обухов: https://www.facebook.com/peterodua;

Регіональний радник Програми підтримки Фонду енергоефективності в Одеській області Віктор Мостовий: [email protected]; +38 (067) 924-24-58.



Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції