Ось і настала осіння пора, коли можна підбивати підсумки минулого літа: які культури витримали аномальну спеку, навала шкідників та хвороб, якій агротехніці вирощування віддати перевагу наступному році. Але не час розслаблятися навіть у боротьбі з бур’янами. А ще потрібно вчасно зняти осінній урожай, розсортувати та підготувати плоди до зберігання та дозарювання.
Сприятливі дні для посадки у вересні
Сприятливі дні для посадки та посіву у вересні:
- жоржина, гладіолус, нарцис, квіти з насіння — 17;
- братки, крес-салат — 19, 27, 28;
- хризантема – 11-13;
- квіти з цибулин, редис — 4, 5;
- цибуля на перо — 19-24;
- цибуля-порей — 19;
- шпинат – 23, 24;
- щавель — 19, 23, 24, 27, 28;
- петрушка на зелень – 17-19;
- кріп — 19, 23, 24.
Несприятливі дні
- для всіх культур – 14-16 вересня;
- для квітів, овочевих та зелених культур — 25, 26 вересня.
Агротехнічні заходи на вересень
- орання, культивація, підгортання, розпушування — 6, 7, 11-13, 30;
- закладка компосту – 9;
- обрізання гілок і пагонів — 6-11;
- обприскування, знищення шкідників – 11-15;
- полив (незалежно від фази Місяця) – 9, 19, 27, 28;
- щеплення — 19, 23, 24, 27, 28;
- прополка – 11-15;
- внесення мінеральних добрив – 19, 23, 24, 27, 28;
- внесення органічних добрив – 9.
Примітка. Найбільш сприятливі дати відносяться не тільки до відкритого ґрунту, а й до парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересадка рослин, як і посадка, категорично протипоказана в молодик, сонячні та місячні затемнення. Ці роботи небажані під Місяцем у Овні, Леві, Діві та Стрільці.
Боротьба з бур’янами восени
Поширеною помилкою навіть досвідчених дачників є відмова від продовження боротьби з бур’яном після збирання врожаю.
Бур’яни, маючи потужну кореневу систему (наприклад, осот рожевий проникає на глибину до 7 метрів), витягають із ґрунту елементи живлення. На них селяться шкідники та збудники захворювань. Так, озима совка і луговий метелик використовують листя берізки польової для відкладання яєць, рак картоплі передається через дикі види пасльону, будяка дає притулок личинкам горохової зернівки, а лобода — улюблені ласощі довгоносика.
Отримавши харчування восени, а притулок взимку, шкідники накинуться на культурні рослини навесні. Ось такий кругообіг шкідників і бур’янів у природі.
Багаторічні бур’яни, залишені восени, продовжують освоєння нових територій, нарощуючи потужну кореневу систему. Наприклад, кореневища пирію можуть поширитися на відстань до кілометра. Тому залишати дику рослинність навіть на узбіччях та по периметру ділянки не можна.
Осіння боротьба з бур’янами — запорука чистоти городу в наступному році. Якщо є вільна грядка, перекопайте її, пролийте водою та після підсихання розрівняйте поверхню ґрунту. Тим самим ви спровокуєте через кілька днів проростання бур’янів, які можна знищити простим боронуванням граблями.
Дозарювання томатів горілкою
Минулий сезон цілком можна назвати «літо вічнозелених помідорів». Не кожен дачник має можливість притіняти томатні кущі від сонячних опіків, тому плоди доводиться зривати зеленими для дозарювання в приміщенні.
Насамперед потрібно провести поверхневу дезінфекцію плодів. Найпростіше промити їх у теплій воді (не більше 60 градусів) протягом двох хвилин. Такий нехитрий прийом значно зменшить кількість патогенної мікрофлори на томатах. Аналогічний ефект дасть протирання томатів горілкою. Далі томати розміщують у сухому теплому приміщенні, в ідеалі це сонячне підвіконня.
Ми вже розповідали, що для прискорення дозрівання зелених плодів у місці кріплення томату до плодоніжки шприцом вводять 0,5 мілілітра горілки. І цього способу дозарювання є наукове підтвердження, якому понад сто років і про нього добре забули. Річ у тім, що будь-який біохімічний процес дозрівання плодів пов’язаний з таким фітогормоном, як етилен. Коли плоди досягають свого сортового розміру, рослини починають запускати синтез цього газу, щоб утворювалася оздоблювальна тканина. І коли ви зриваєте стиглий помідор, він легко відокремлюється від плодоніжки, буквально падаючи вам у руку. Етилен є похідним етанолу, тобто спирту, тому його штучне введення в плоди прискорює дозрівання.
Газ етилен виділяють дозрілі яблука, банани, а також стиглі томати. Тому до зелених помідорів додають кілька стиглих яблук, бананів чи томатів і поміщають у герметичний ящик чи короб для дозарювання.
Агроновості
Вінницький селекціонер вивів двоколірний сорт солодкої кукурудзи. Крім традиційно жовтих у качані є фіолетові зерна, які в процесі варіння стають синіми.
В Україні третій рік поспіль дозріває гарний урожай картоплі завдяки погодним умовам та сучасній агрономії. Останній фактор дозволяє збільшувати врожайність у 2,5-3 рази порівняно з приватними виробниками.
З виробництва та врожайності баштових культур лідирує Вінницька область. За нею за кількістю зібраних з полів кавунів слідують Одеська та Полтавська області.
Природний відбір та селекція зробили українські сорти волоського горіха найбільш зимостійкими у світі.
Чи можна їсти яблука, хворі на паршу
Парша — це захворювання та пошкодження на листі і плодах яблуні, що викликаються сумчастим грибом. У цих цятках містяться мікротоксини, які не безпечні для людини.
Побачивши такі яблука виникає споконвічне питання: їсти чи не їсти? Вся чорна тканина плям парші пронизана міцелієм патогену. І всі токсини, що їх виробляє гриб, будуть сконцентровані саме тут. Тому плями парші, звичайно, краще не вживати в їжу і вирізати ножем. Чисті місця можна сміливо їсти: токсинів у них немає.
Паршиві яблука підлягають пильній увазі та сортуванню: на переробку, зберігання та вживання у свіжому вигляді. Незначно уражені паршою яблука зберігати не можна, а сильно уражені краще утилізувати. Це може бути компостна купа, але краще закопати в траншеї на глибину не менше 30 сантиметрів, створивши тим самим на весну теплі грядки. Все інше зроблять дощові черв’яки та ґрунтові мікроорганізми.
Для лінивих дачників: як виростити гарбуз без догляду
Про дачу вихідного дня мріє багато хто, коли рослини практично не потребують догляду і ростуть без поливу, підживлення і добрив. Вам залишається лише вибрати правильне місце посадки та підготувати його з осені.
Весь секрет полягає в тому, що гарбуз навесні висівають.прямо на компостну купу, попередньо розпушивши компост, що перепрів. Насіння сходить дуже швидко, тому що в компостній купі тепло і є все необхідне для зростання, розвитку та харчування. Гарбузи ростуть, батоги розплітаються в різні боки, рясно плодоносять і приховують під листям саму купу, а також глушать бур’яни.
Оскільки харчування багато, то пасинкування можна не проводити. А ось для отримання гарбуза рекордного розміру, коли починають зав’язуватися плоди, видаляють всі бічні батоги і на основній батозі залишають тільки один найрозвиненіший плід. Інші плоди видаляють. Потім потрібно прищипнути основний батіг через 5 листків від плода, видаливши точку зростання секатором. У результаті всі поживні речовини йдуть у самий гарбуз, формуючи великий плід.
Аналогічно можна вирощувати і кавуни, причому без пасинкування, якщо вам не потрібні рекордні плоди.
Оскільки при хорошому харчуванні імунітет у рослин високий, то швидше за все вам не доведеться проводити профілактичні обприскування гарбуза проти пероноспорозу (борошняної роси). Дуже важливо створити прошарок між плодами та землею, підклавши під гарбузи шматки фанери, плоского шиферу або пінопласту. Тоді восени плодам, що дозрівають, не страшні опади, вони будуть залишатися сухими і добре зберігатися.
Захист рослин без застосування отрутохімікатів
При постійній профілактиці (не рідше одного разу на 7-10 днів) проти багатьох хвороб і шкідників є управа без застосування «забійних» отрутохімікатів. Безперечною перевагою народних і біопрепаратів є їх відносна безпека, оскільки плоди можна вживати вже на другий день.
У суху спекотну погоду, коли морквяна попелиця інтенсивно розмножується, обов’язково поливайте коренеплоди дощуванням, щоб збити комах з рослин. Якщо грядок з морквою небагато, обмийте листя мильним розчином. Добре допомагає в боротьбі з цим шкідником обприскування рослин бродячих настоєм фітонцидних рослин: блекоти чорної, чорнобривців, гірчиці білої, бадилля картоплі, цибулі ріпчастої, перцю стручкового гострого, часнику.