У День вишиванки та Міжнародний день музеїв Кодимський історико-краєзнавчий музей презентував унікальний «Рушник Кодимщини» довжиною майже в 10 метрів та із 28 орнаментами. Цей рушник може потрапити у Книгу рекордів України.
Довжина рушника сягає дев’яти з половиною метрів, а працювали над ним десять років сімнадцять майстринь, передаючи з села до села, з рук в руки.
І лише нещодавно ліг завершальний стіжок на полотно – вишивальниці Кодимщини завершили колективну роботу над унікальним рушником, який представляє орнаменти кожного населеного пункту колишнього Кодимського району, тобто двох нинішніх громад – Кодимської та Слобідської.
Першими працювати над ним почали вишивальниці з Кодими. Спочатку робота пішла навдивовижу швидко, 17 орнаментів майстрині поклали на полотно до 2015 року, а потім рушник «ліг на полицю» в музеї, де «відпочивав» аж до 2021 року, доки до вишивання не долучилася наймолодша з майстринь – Ольга Ревенко.
Тепер довжелезне полотно яскравіє 28-ма орнаментами, а завершує їх вишитий список вишивальниць, чиї імена відтак увійшли в історію краю. Диво-рушник вишитий традиційним місцевим швом «колодочка», який ще називають лічильною гладдю.
Слід зауважити, що рекорд України по довжині серед рушників було встановлено у Калуші в 2021 році – зафіксована довжина 11 м 79 см та ширина 2 м 1 см. Калушський рушник оздобили 22 орнаментами різних українських етнографічних груп. А ось наш, кодимський рушник, може потрапити в Книгу рекордів України по кількості орнаментів – аж 28 – на одному рушникові.
Про фоторепортаж до Дня вишиванки рушників та вишиванок із одеських музеїв, а також дізнатися, яку історію вони приховують, можна почитати тут.
Читайте також, як головному залі одеського залізничного вокзалу відкриласявиставка вишиванок “Вишиті болем”.