Будинок №34-36 по вулиці Кінній… Це якраз навпроти Нового базару: місце жваво-торгове, як це зазвичай і буває поруч із ринками. Придивіться, якщо будете поряд: ви бачите не просто щось «покосившееся», а найстаріше творіння архітектора Ф.Фраполлі, зведене в 1810-ті роки.
Дивом «жива» найстаріша будівля Одеси
Так, у непривабливому стані доніс до нас час цей будинок. Взагалі диво, що воно ще «живе», та ще й досі використовується.
Про історію будинку. Це одна з найстаріших будівель міста. Архітектурна фотобаза PhotoBuildings повідомляє, що будівля, зведена як торговельні ряди Жевахова, була створена архітектором Ф.Фраполлі та реконструйована в 1839 році І.Козловим, що, до речі, часто траплялося і з іншими одеськими будівлями-старожилами. Ще пізніше тут відбулася заміна дерев’яних склепінь підвалу кам’яними.
Що тут тільки не було за більш ніж двовікову історію! Був тут і склад будівельних матеріалів, в 1938 тут розташовувався Будинок колгоспника №5, на початку вісімдесятих років минулого століття в будинку влаштувалося ательє з виготовлення меблів №1. Тут лагодили холодильники та пральні машини.
Одеський будинок-старожилів виключено зі списку пам’яток архітектури
Зараз тут теж є багато «контор», аптека. У частині будівлі мешкають люди. Іноді другий поверх піддається ремонту. Ще недавно там можна було «помилуватися» розбитими вікнами. Нині ситуація, як бачите, змінилася.
Тим часом, відразу видно, що найстаріша будівля потребує не стільки нових вікон, як реставрації-капремонту і має бути взята під державну опіку. Його нещасні стіни і весь його «загальний вигляд» прямо-таки «воплять» про це.
Але не тут було!.. Вся справа в тому, що ще недавно будинок вважався пам’яткою архітектури, але…
«Будівля була виявлена пам’яткою архітектури та містобудування місцевого значення під назвою «Торговий ряд»… Виключено зі списку наказом Міністерства Культури №662/0/16-07 від 16.06.2007 р.)», – повідомляє Архітектурна фотобаза PhotoBuildings.
Читайте також:
- Одеський «дім зі святою» – останнє творіння Бернардацці;
- Старший одеський будинок на Пастера : як живе творіння Боффо?
Фото автора