Новини Одеси та Одеської області

Найстаріший одеський будинок на Пастера: як живе творіння Боффо?

Найстаріший одеський будинок на Пастера: як живе творіння Боффо?

Цей будинок ніби загубився, хоча знаходиться на одній із найвідоміших вулиць у центрі міста – Пастера, колишній Херсонській. Власне, з нього і починається сама історична вулиця. Будинок знаходиться під першим номером.

Пастера – вулиця парадна, широка, відкрита. Їй в «Одеському житті» присвячено окремий матеріал. А ось найстаріший будинок під номером 1 – наче «не звідси».

Тим часом ця історична будівля ніби повертає нас у далеке минуле міста. І не дивно: його вік більш ніж поважний. Охоронна табличка підказує: «Будинок Бражинського. 1835». 1835-й!

Дом №1 на Пастера в Одессе
Старейший одесский дом, табличка
Старейший дом на Пастера
Одесса, дом Боффо на Пастера

Прізвище Бражинський у одеських краєзнавців часто звучить як Брежинський та Брижинський. Але це так для довідки. Потім будинок (з новими прибудовами, що з’явилися) вже стало іменуватися будинком Фалька.

Ресурс PhotoBuildings нагадує: архітектор будівлі – Ф.Боффо. Воно було збудовано у стилі неоготики. Ну а той факт, що неоготика дійшла до нас у тому стані, як ви бачите на фото, можна лише додати «на жаль і ах!». Заодно порадіти, що взагалі донесло.

Старый одесский дом, труба
Одесский дом в стиле неоготики
Архитектура Одессы, дом на Пастера

З 1873 року будівля разом з поруч, що стоять, стала відома як «Коганівські дешеві квартири». У 70-ті роки ХІХ століття ці будинки належали до Коганівської установи, в яких дозрівали незаможні дорослі та діти без різниці у віросповіданні. Зазначимо, що Овсей Коган був багатим одеським підприємцем та благодійником.

У 1929 році тут розміщувався клуб 1-ї совлікарні, в 1938 році на цю адресу розташовувалися дитячі ясла.

Що зараз? Нині це звичайний житловий будинок, де одесити мешкають зі своїми непростими проблемами, які принесла війна. Зазначимо також, що будинок стоїть «впритул» до того самого занепалого Херсонському узвозу, де нещодавно утворився провал. Жителів будинку, до речі, цей провал теж турбує: адже він зовсім поруч. Чи не позначиться це на старій будівлі?

Я згадувала, що будинок розташований так, ніби він ховається, наче соромиться, намагається, щоб не надто видно були всі його проблеми, тріщини, інші мітки на фасаді. Потрібно перейти на інший бік вулиці, щоб сфотографувати його «зовнішній вигляд» у повній мірі. І навіть охоронна табличка розташована не з боку вулиці, а вже біля двору.

А біля входу в сам двір можна познайомитися зі стариком-колесовідбійником. Його напарник уже канув у Лету.

Найстаріший витвір Боффо в стилі неоготики живе…

Читайте також:

Фото автора

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: