Останні заяви російської влади підтверджують намір Кремля продовжувати збройну агресію на території України. Попри відсутність будь-яких успіхів на фронті, у Москві наполягають, що російська армія не піде з окупованих земель. Отже, війна цілком може затягтися і на 2023 рік.
Збільшення чисельності та підготовка військ з обох сторін
Новий етап війни, вважають українські та закордонні військові аналітики, може стати «війною на виснаження».
Сьогодні і Україна, і Росія збільшують чисельність військ. Противники прагнуть створити структури для навчання сотень тисяч мобілізованих, їхньої участі в бойових діях.
Так, у грудні Міноборони РФ оголосило про створення 20 нових дивізій. У зв’язку з цим, зазначають аналітики, постає питання: де російське командування збирається шукати озброєння та офіцерів для підвищення боєздатності нових з’єднань?
Україна у вирішенні цього завдання, на думку експертів, має великі переваги. Це і відпрацьована за рік війни система створення нових військових підрозділів, і допомога в навчанні військовослужбовців від західних країн-партнерів.
Так, за даними головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, за рік війни у 17 європейських країнах пройшли підготовку понад 20 000 українських військових.
Дефіцит боєприпасів з обох боків, але Україні простіше
Втім, Україна теж вразлива. Вона все сильніше залежить від західних постачань зброї. І ситуація залишатиметься стабільною доти, доки Захід об’єднаний у підтримці мети України — перемогти Росію на полі бою. Але якщо згодом хтось із союзників вирішить пом’якшити позицію щодо Москви, нашій країні буде важче домагатися допомоги в достатньому масштабі. Водночас у 2023 році США планують забезпечити Україну приблизно таким же обсягом військової допомоги, як і минулого.
Цього року і Росія, і Україна будуть змушені вчитися воювати в умовах дефіциту артилерійських боєприпасів. Українська армія тут має початкову перевагу. ЗСУ мають більшу кількість високоточних систем — зі значно меншою витратою снарядів та більш прогресивною системою розвідки та управління.
ВС РФ сильніше залежать від кількості стовбурів та обсягів арсеналу. Російська армія неспроможна досягти великих успіхів фронті, коли запаси снарядів виснажуються. І, очевидно, вважають аналітики, 2023 року, попри «війну на виснаження», що розгорнулася, баланс сил змінюватиметься на користь України.
Війна завершиться за столом переговорів?
— Швидше за все, ця війна закінчиться за столом переговорів — як і більшість воєн. Найшвидший спосіб досягти цього — надати українцям військову підтримку. Щоб президент Путін зрозумів, що він не може перемогти на полі бою, а має сісти і вести переговори у дусі доброї волі, вважає генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Президент Зеленський про терміни війни не говорить. Але має чітке бачення умов її завершення.
— Для мене справедливий світ — жодних компромісів щодо нашої землі, територіальної цілісності, нашого суверенітету, компенсації всіх збитків, які завдала російська агресія. Не може бути «справедливого миру» у війні, яку принесли ці нелюди, — наголошує президент України.