З початку цього тижня у світі сталося понад 1000 землетрусів, найпотужніший з яких трапився у Туреччині. Поштовхи різної бальності відчули понад 10 країн в різних куточках планети. «Одеське життя» спитало у сейсмолога, чи може статися стихійне лихо на кшталт турецького землетрусу в Одесі?
Землетруси в Туреччині та Сирії
Світанком 6 лютого на південному сході Туреччини відбувся землетрус магнітудою 7,7, а за 9 годин моторошні поштовхи повторилися. Це стихійне лихо стало одним з найпотужніших в країні за останні 80 років. Внаслідок землетрусу загинули понад 7 000 людей, ще близько 40 000 отримали поранення.
У 10 турецьких містах з-під завалів вже врятували більше ніж 8 000 мешканців, а у постраждалих районах досі працюють понад 96 000 рятувальників. Після трагедії у Туреччині оголосили семиденну жалобу.
Сильні наслідки землетрусу також відчули й на північному сході Сирії. Там загинули близько 2500 людей й щонайменше 4600 осіб були поранені.
Низка землетрусів по всьому світу
Землетрус у Туреччині запустив «ланцюгову реакцію» на Середземноморсько-Трансазіатському сейсмічному поясі Землі, де стикаються кілька літосферних плит. Серія землетрусів прокотилася по всьому світу. Поштовхи відчували в Індонезії, Аргентині, Казахстані, Мексиці, США та інших країнах.
«Все пов’язане. В одному місці вирвалася енергія, пішли хвилі. Вони поширюються на відносно невелику відстань, але глибинні процеси, ми їх не знаємо, викликали рух по всьому Середземноморсько-Трансазіатському поясу»,
– пояснює одеський сейсмолог, директор науково-дослідницького інституту фундаментальних та прикладних досліджень Костянтин Єгупов.
Чи очікувати землетрус в Одесі?
За словами вченого, потужний землетрус, як у Туреччині, Одесі не загрожує. Але ми можемо відчути наслідки поштовхів в інших країнах, наприклад, в Румунії.
«У нас не може бути епіцентру землетрусу в Одесі. Тут виникають проблеми лише тоді, коли докочуються коливання земної кори, які сталися десь далеко. Зокрема, для нас найнебезпечніша – зона Вранча»,
– каже сейсмолог.
Але у короткостроковій перспективі дати прогноз щодо ситуації в Одесі практично неможливо, вважає Єгупов. Проте треба бути готовими до того, що до нас дійдуть хвилі з Румунії чи будь-якого іншого місця. Саме через це забудовники в Одесі повинні дотримуватися норм сейсмостійкого будівництва. Але, на думку вченого, цього не відбувається.
«Сейсмостійке будівництво в Одесі на дуже низькому рівні. Приватні забудовники хочуть заощаджувати на всьому, і в Туреччині все те саме. Років десять ми активно проводили науковий супровід проєктування нових будівель. Але коли мене запитують: «Чи можете ви дати гарантію тим будинкам, які супроводжували?». Я кажу: «Ні». Тому що ми не відповідаємо за кінцевий результат. Ми надали рекомендації, і, як з’ясувалося, багато забудовників звертаються до нас, щоб потім просто прикритися цими паперами»,
– запевняє Костянтин Єгупов.
Сейсмолог каже: якщо до нас дійдуть хвилі у 7 балів, одеські багатоповерхівки просто не витримують, бо замало забудовників дотримуються правил сейсмічної небезпеки. Але треба пам’ятати, що бальність і магнітуда коливань – різні речи. Про магнітуду говорять лише в епіцентрі землетрусу, а бальністю оцінюють будь-які наслідки стихійного лиха. При 5 балах в одеських домівках хитнуться люстри, а при 6 балах однією з чітких ознак буде дзвін дзвонів у церквах без участі людини.
Чи вплинув землетрус у Туреччині на Одесу?
На жаль, оцінити вплив землетрусу в Туреччині на Одесу зараз неможливо, тому що місцева сейсмологічна станція вперше за 15 років не працює через вимкнення світла.
«Світло вимикають, джерело безперебійного живлення «кричить». Є небезпека спалити коштовний прилад Guralp. І потім, ми ж наші дані передаємо в київський центр через Інтернет. Інтернету немає, і ось уже півтора місяця роботу з моніторингу, яка велася 15 років, зупинено»,
– підсумовує Костянтин Єгупов.
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів