В Аккерманській фортеці відновлено ще одну турецьку заставну плиту на місці свого колишнього розташування — у ніші на фасаді південно-західної вежі цитаделі.
Про це повідомляє на своїй сторінці у Facebook доктор історичних наук, ректор Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. Д.Ушинського Андрій Красножон.
Історик повідомляє, що оригінал таблички було втрачено, ймовірно, під час румунської окупації Одеси.
«Наприкінці 19 століття її зняли зі стіни одеські вчені та передали на зберігання у фонди Музею старожитностей. Були зроблені обміри та фотографії, за якими її вдалося відновити зараз. Староосманський напис на ньому каже: «Відремонтував Абу-Бекр ага. Рік 1673».
Цитадель Аккермана справді пережила масштабний будівельний період у цей час: колись двоярусні вежі отримали додаткові поверхи, що видно за різницею в типах кладок та інших конструктивних ознак», — пише Андрій Красножон.
Історик також повідомляє, що це остання з усіх відомих нам пам’ятних закладних плит фортеці, яка чітко прив’язана до місця свого первинного розташування. Усього таких плит (у копіях) відновлено та повернуто у свої ніші шість штук за останні роки.
«Всі ці пам’ятники епіграфіки в різний час були вкрадені, втрачені чи переміщені до різних музеїв. Пригоди деяких із них не припинилися і сьогодні: так, оригінали чотирьох акерманських плит 15 століття нині розташовуються на тимчасово окупованій території у фондах одного з українських музеїв. У широкому доступі тепер залишилися лише їхні точні копії, встановлені нами на стінах Аккермана», — розповідає Андрій Красножон.
Читайте також:
Як одеські вчені розкривали таємниці середньовічного Аккермана та античної Тіри?
Фото: Facebook-сторінка Андрія Красножона.