Новини Одеси та Одеської області

Що пишуть світові ЗМІ щодо війни в Україні: 02 травня

Що пишуть світові ЗМІ щодо війни в Україні: 02 травня

Головні теми: Евакуація мирних жителів із Маріуполя. ЄС готовий бойкотувати російську нафту. Війна Росії стала уроком Китаю. Коли російський магнат заговорив – загроза від Кремля прийшла за день.

Британія

Як повідомляє «Financial Times», китайські регулюючі органи провели екстрену нараду з банками, щоб з’ясувати, як захистити економіку країни від можливих санкцій у майбутньому. Про те, як країна може захистити іноземні активи у разі запровадження санкцій США. У документі йдеться про те, що офіційні особи в Пекіні стурбовані санкціями, які Захід застосував проти Росії у зв’язку з війною в Україні. Такі ж інструменти можуть бути використані проти Китаю у разі виникнення регіонального конфлікту в Азії. Схоже, що обговорення ще не принесли позитивних результатів, і джерело, яке було поінформоване про зустріч, сказало, що «ніхто не міг вигадати хорошого рішення», додавши, що «банківська система Китаю не готова» мати справу з такими типами санкцій.

«The Herald» повідомляє, що Нікола Стерджен*, як і раніше, планує «прибрати» британське ядерне стримування в перші роки незалежної Шотландії, незважаючи на війну в Україні. Лідер SNP повідомляє газеті, що вона “очікує і сподівається”, що Trident (балістичні ядерні ракети на підводних човнах) буде видалено з військово-морської бази Фаслейн на Клайді в перший же термін після голосування “за”.

Підпис під фото: чоловік сумує, сидячи біля могили друга дитинства в Ірпені, біля Києва

* Нікола Стерджен – шотландський політик, лідерка Шотландської національної партії і перший міністр Шотландії (перша жінка на цій посаді)

Європа

Австрія. Газета «KURIER» вийшла із заголовком: Погрозливий жест: на російському телебаченні обговорюють ядерну атаку на Європу

Сценарій жаху все ще нереальний, спонтанна атака навряд чи можлива

Газета: «Der Standard» – «Протест проти військової допомоги підігріває дебати у Німеччині»

100 000 знаменитостей підтримали листа канцлера Шольца: це «цинічно» для українців.

Відкритий лист, у якому численні знаменитості висловилися проти постачання важкого озброєння в Україну, викликав дискусію у Німеччині. Канцлер Олаф Шольц (СДПН) назвав недільний заклик знаменитостей «застарілим». Він шанує пацифізм, повідомив він через Twitter. “Але громадянам України має здатися цинічним, коли їм не дають захищатися від збройної агресії Путіна”, – сказав Шольц. Інші інтелектуали різко розкритикували листа.

Звернення підписали, серед інших, феміністка Аліса Шварцер, письменник Мартін Вальзер та відомий науковий журналіст Ранг Йогешвар. Вони писали, що президентові Росії Володимиру Путіну не слід давати жодних підстав для розширення війни за участю НАТО, і попереджали про третю світову війну. Порушення Путіним міжнародного права шляхом нападу на Україну не виправдовує прийняття «ризику переростання цієї війни в ядерний конфлікт» – вважають знаменітості.

Іншими першими є письменник Олександр Клюге, філософ права Рейнхард Меркель, співак Рейнхард Мей, артисти кабаре Герхард Полт і Дітер Нур, актори Ларс Айдінгер і Едгар Сельге і письменник Юлі Зех. З того часу було додано понад 100 000 підписів. Бундестаг раніше схвалив постачання важких озброєнь в Україну.

Тим часом у неділю розпочалася операція з евакуації обложеного сталеливарного заводу «Азов-Сталь» у портовому місті Маріуполь. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що першу групу із 100 осіб доставили у безпечне місце. Операція координується ООН спільно з Міжнародним Червоним Хрестом, Москвою та Києвом, повідомив представник Управління ООН з координації гуманітарних питань.

У суботу Зеленський знову одержав підтримку Вашингтона. Під час візиту до Києва голова Палати представників США Ненсі Пелосі пообіцяла подальшу підтримку США. “Америка твердо стоїть на боці України”, – сказала Пелосі. Вона є найвищою офіційною особою США, яка відвідала Україну з початку війни.

Газета «Vorarlberger Nachrichten» – «Мирних жителів почали евакуювати з Маріупольського металургійного комбінату».

У зруйнованому українському місті Маріуполь розпочалася міжнародна евакуація. Минулими вихідними з металургійного заводу, обложеного російськими військовими, евакуювали кілька десятків мирних жителів. Президент Володимир Зеленський розповів про першу групу близько 100 людей. За українською інформацією, близько 1000 мирних мешканців заблоковано у бункерах сталеливарного заводу. Росія говорить про 2500 чоловік, в основному військових та іноземних добровольців.

Данія. Газета «POLITIKEN»

Підпис під фото: Після кількох днів запеклих боїв українські солдати відбили місто Руська Лозова на північ від Харкова. Наразі мирні жителі евакуюється у безпечне місце. Ірина сидить у сімейній машині з дочками Настей, їй 2 роки, та Поліною.

Заголовок: “45 жорстоких днів під контролем російських солдатів”

Українські військові відбили місто Руська Лозова на північ від Харкова. Зараз із зруйнованих будинків витікають мирні жителі, а разом із ними й розповіді про 45 жорстоких днів під контролем Росії.

Ірина та дві її дівчинки не хочуть виходити з машини. Це майже руїна, іржа виїла великі шматки лаку кольору буряків, відсутні обидва стекла з правого боку. Але це вся безпека, яка у них залишилася у цьому світі.

Дві дівчинки та мама втиснулися на заднє сидіння малолітражки з сумками на колінах, за ними мішки для сміття, в яких одяг.

Настя, якій майже два роки, слухає великими очима з-під рожевої шапочки і ніжно посміхається, поки її мама розповідає, як вони втекли з містечка Руська Лозова за 10 кілометрів на північ.

“Це було … жахливо”, – починає Ірина. Потім вона зупиняється. Як і решті тут, на маленькій стоянці, їй важко вдихати слова і не вистачає енергії, щоб сказати. Більшість людей просто дивляться перед собою скляними очима. Роблять три кроки вперед, обертаються, зупиняються і дивляться на дорогу, що веде до їхнього будинку.

Низькі розмови заглушаються схлипуванням жінки, що стоїть і дивиться в телефон з поганими новинами.

25 автомобілів зупиняються в зоні відпочинку, яка колись заманювала мандрівників поганою їжею та кавою. Тепер маленькі кіоски були зруйновані вибухом, який вибив вікна і перетворив знаки на безглузді склади.

Але для Ірини це безпека. Вже більше місяця її місто окуповане росіянами, але сьогодні вранці до Руської Лозової проникли українські солдати.

Харків з початку війни в лютому місто зазнає постійних бомбардувань і є, крім Маріуполя, найбільш зруйнованим з великих міст України. Та українські захисники вистояли. І ось поки Росія концентрує свої війська для наступу на Донбасі, українці пішли в контрнаступ тут, під Харковом. І якщо українській армії вдасться відтіснити російських солдатів через кордон за 35 кілометрів від Харкова, це може змінити хід війни.

За вихідні вони повернули кілька невеликих міст, Руска Лозова — одне з них.

Коли він потрапив до рук українців, вони розпочали евакуацію мешканців. За місто все ще точаться бої, тому мирним жителям довелося піти у безпечне місце.

Вони знаходилися в сірій зоні, яку солдати і рятувальники називають зонами, які не є ні безпечними, ні вірною смертю. Російська Лозова була, мабуть, переважно темно-сірої, оскільки російські війська не йшли з міста без бою і після відступу закидали будинки гранатами.

Тому всі мирні жителі, у яких була машина, застрибнули в неї, інших запхали в шкільні автобуси, і разом виїхали в колону, що охоронялася солдатами. І опинився тут.

Тепер вони можуть дихати, багато хто з них робить це через цигарку, як і чоловік Ірини Євген, який трохи відійшов далі від старої машини. Тим часом вона пояснює, що битва за Руську Лозову загострилася протягом останніх двох днів.

Коли російські окупанти опинилися під тиском солдатів української армії, вони почали застосовувати артилерію, яка спалила та зруйнувала багато будинків.

Сім’я спала у підвалі з того часу, як росіяни взяли місто, звідки вони могли чути глухий гуркіт гранат, не знаючи, куди вони падають. Їм залишалося тільки здогадуватися та сподіватися, що вони вийшли на волю, а потім заспокоювати дітей розмовами про інші речі.

Ми були так налякані, це був весь час. Зрештою почалися перестрілки та рукопашні сутички на вулицях міста, потім стало тихіше, перш ніж вони, нарешті, почули крики українських солдатів, щоб вони виходили та евакуювалися з міста.

Настя втратила інтерес до розповіді матері, але 12-річна старша сестра Поліна слухає її, її обличчя звернене всередину машини, у неї кола під очима і темний погляд.

Сім’я їде до Полтави, що за 130 кілометрів на схід, де вони можуть зупинитися у знайомих. Поки маленькому автомобілю доводиться триматися, а також тягнути за собою синій седан.

Бельгія. Газета «De Morgen» – «ЄС готовий бойкотувати російську нафту».

Країни ЄС хочуть припинити імпорт майже всієї російської нафти до кінця цього року. Після конфіденційних переговорів у ці вихідні між державами-членами та Європейською комісією про бойкот нафти угоду про ембарго може бути укладено вже в середу.

Німеччина. Газета «Der Tagesspiegel» – «Федеральне управління кримінальної поліції попереджає Мерца перед поїздкою до Києва»

  • Бос ХДС, мабуть, хоче обійтися без особистого захисту з боку влади
  • Німеччина підтримує нафтове ембарго проти Росії

FAZ. Підпис під фото: Місто в руїнах: Маріуполь минулого тижня, на тлі боєздатного меткомбінату «Азов»

Головний матеріал: «Кулеба закликає Берлін бути більш рішучим»

  • Міністр закордонних справ України в інтерв’ю FAZ
  • Запеклі бої на сході

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликає Німеччину діяти більш рішуче. В інтерв’ю F.A.Z. він скаржився, що Німеччина була «одною з найнерішучіших країн ЄС», коли справа доходила до вирішальних питань про війну проти його країни. Європейська інтеграція України – це «сьогодні питання війни та миру на нашому континенті». Той, хто мислить раціонально та стратегічно, «має бути в авангарді руху з цього питання», сказав Кулеба. Він назвав три місця, де Німеччина тепер могла б творити історію: «По-перше, за рахунок усунення всіх перешкод на шляху доставки всієї зброї, яка потрібна Україні. По-друге, про санкції проти Росії. По-третє, при наданні Україні статусу кандидата у члени ЄС».

Щодо статусу переговорів між Росією та Україною, Кулеба сказав, що переговорники «іноді контактують один з одним, але великих переговорів немає». Росія «нині повністю зосереджена на своєму військовому наступі на Донбасі та на півдні України. Переговори — це маневр для відволікання від їх наступу».

Минулими вихідними цивільні особи вперше змогли залишити територію бойового металургійного заводу “Азов” у Маріуполі. Як повідомив у неділю президент України Володимир Зеленський у Twitter, близько 100 мирних жителів прямують до міста Запоріжжя. Президент очікував, що колона прибуде до пункту призначення у понеділок. Силовики повідомили F.A.Z. проте ця подорож може зайняти до трьох днів через безліч засобів контролю.

У вихідні російська армія посилила свої атаки на сході України. Фронт знаходиться лише за 50 кілометрів від Запоріжжя. У місті побоюються, що Росія найближчими днями посилить свої атаки, щоб захопити якнайбільше території до того, як обіцяне Заходом важке озброєння досягне українських сил. Підступи до Запоріжжя нині захищені численними системами оборони. Нічна комендантська година була перенесена на 17 годину. Тим часом на Донбасі російські війська нарощують зусилля по оточенню дислокованих там українських сил із двох сторін. Армійське командування у Києві також повідомило у неділю, що за добу було відбито дев’ять російських атак.

«Союз вимагає нової концепції безпеки»

Партії Германії хочуть сформувати Совбез

“Зелені” домовились про поставкі зброї Киеву

Зелені схвалили курс своїх лідерів по війні в Україні. На невеликій партійній конференції в суботу в Дюстені вони проголосували за пропозицію Федеральної виконавчої влади, яка виступає за поставку важкого озброєння в Україну та підтримує спеціальний фонд у 100 мільярдів євро для зміцнення альянсу та обороноздатності.

Проте делегати відкинули мету НАТО, щоб Німеччина щорічно витрачала два відсотки свого валового внутрішнього продукту на озброєння. Зазначалося, що «фіксовані квоти» не обіцяють більшої безпеки. Міністр закордонних справ Анналена Бербок (Зелені) сказала: «Ми повинні вирішити речі, яких досі не було в нашій партійній програмі».

Друга колонка зліва: Шредер та брехня СДПН

Willy-BrandtHaus нещодавно організував видалення чашки Герхарда Шредера із магазину SPD. Вони також подивилися, чи є ще картка з автографом Шредера десь у загальнодоступних вітринах у штаб-квартирі партії. Нічого не знайшли, і зітхнули спокійно. СДПН вигравала посаду канцлера чотири рази в історії Федеративної Республіки і тепер намагається розірвати усі зв’язки до одного. Але феномен Шредера не розчиниться у повітрі завдяки іконоборству. Колишній канцлер залишається колишнім канцлером на все життя. І він представляє Німеччину – так чи інакше.

Партійне керівництво відчайдушно намагається не перетворити це на ідеологічну проблему, щоб загасити ширші ідеологічні помилки щодо Росії. Люди поводяться так, ніби Шредер був сумнівним бізнесменом із сумнівними зв’язками зі злочинним російським керівництвом, який також є членом СДПН. Але Шредер не приватна особа. Це був він, коли він став головою наглядової ради Nord Stream AG лише через кілька днів після вступу Меркель на посаду. Він критикував Анну Бербок за її критичне ставлення до газопроводу, коли Шольца було обрано канцлером по телебаченню.

Коли генсек Кюнерт каже, що Шредер не розуміє Путіна, але розуміє карбованець, він принижує роботу Шредера і вже працює над черговою ілюзією СДПН. Тому що Шредеру подобалися гроші, але також і Путін, і він був не самотнім у СДПН, у німецькій політиці загалом. Бажання внести ясність, особливо у СДПН, нині разюче низьке.

Шредер був мукою СДПН під час свого канцлерства, але особливо після нього. З одного боку, це було з тим, що партія завжди боролася з прагматичними владолюбцями. З іншого боку, вона відкинула реформи Гарца Шредера і тому звинуватила його у занепаді партії. Шредера довгий час не любили, але не через його бізнес у Росії. Деякі товариші висловили нерозуміння з приводу швидкого та тісного зв’язку з Путіним. Але насправді більшості з них було байдуже.

Насамперед, нікого не турбувало, що останніми роками партія та колишній канцлер знову зблизилися. Його найбільшим досягненням було «ні» війні в Іраку. Тим самим він підживлював загальний скептицизм щодо Сполучених Штатів та прагнення більшої згоди з Росією всередині партії. Голови СДПН все одно підтримували зв’язок з ним. Суперники Меркель Штайнмайєр, Штайнбрюк та Шульц розраховували на його допомогу у передвиборчій кампанії.

У ньому бачили демократичного популіста, популіста центру, засобами якого можна було дістатись влади.

Ось чому справжній пролетар Шредер добровільно не відмовиться від членства в партії, як хотілося б голові Ескен. Шредер, ймовірно, вважає, що він, як і раніше, втілює в собі більше соціал-демократії, ніж усе нинішнє партійне керівництво разом узяте, навіть якщо його дії та ставлення до Росії висміюють це. Безжальна і хитра боротьба Шредера за свої інтереси, а значить, і за інтереси Путіна демонструє якість, яку раніше цінували багато виборців: ви займаєтеся політикою як бойовим мистецтвом.

Шредер взяв настрої людей і зробив їх своїми. Він робив політику так, ніби щонеділі проходили федеральні вибори. Він був ходячим протиріччям і тому наголошував на тому, що з’єднує, тоді як сьогодні політики СДПН підкреслюють те, що поділяє. Це сталося за рахунок програми, але принесло більшість: навіть коли він програв у 2005 році, його результат на виборах був на десять процентних пунктів вищим, ніж у Шольца у 2021 році.

Жодна партія не могла б побажати такого, як Шредер. СДПН має провести проти нього процедуру виключення. Незалежно від результату, довічна брехня СДПН у зовнішній політиці не зникне зі Шредером. Зовсім навпаки. Це може бути виправданням для того, щоб залишити це на тому етапі, коли потрібно примиритися з минулим. Але партія має працювати над своїми помилками. Вона ухиляється від цього. Бо тоді жоден камінь не лишиться на камені.

Газета «Mannheimer Morgen»:

Російське вторгнення: Канцлер хоче й надалі допомагати людям, щоб допомогти собі

  • Німеччина зменшує енергетичну залежність від Москви
  • Шольц обіцяє підтримку Україні

Видання: «Neue Westfälische»«Кампанія з евакуації розпочалася в Маріуполі»

  • Десятки цивільних врятувались з зруйнованого заводу
  • Канцлер Шольц хоче дотримуватися соціальних проектів, незважаючи на бюджет Бундесвера.

Газета: Augsburger Allgemeine пише про «Жах Бучі»

Підпис під фото: «Забагато свіжих могил

Війна в Україні перемістилася на східні регіони. Але жах і на заході країни не порушується. У Бучі та Ірпіні, двох передмістях Києва, російські солдати вже вчинили розправи над мирним населенням кілька тижнів тому – навіть якщо російське керівництво продовжує заперечувати це і стверджує, що їх влаштувала Україна. Зараз у Бучі та Ірпіні ховають трупи людей, які прийшли з братських могил і наразі ідентифіковані. А тим часом мешканці Бучі, які втекли, думають про повернення».

Колонка справа: Мерц і Сьодер загоняють Шольца у пастку

Зовнішня політика ХДС і ХСС критикують канцлера за нерішуче ставлення. Опитування погане.

Стаття: «Україна атакує росіян»

  • Напад військ на окупований Зміїний острів.
  • Наступ Росії гальмується

Коментар зліва: Путін чекає лише слабкостей

Ірландія. Газета «The Irish Times» – «З металургійного заводу Маріуполя евакуювали близько 100 мирних жителів

Іспанія. «ARA» – Заголовок під фото: «Починається евакуація мирного населення з маріупольського заводу. Сто мирних жителів з обложеного заводу змогли залишити в рамках акції за підтримки ООН, координованої Червоним Хрестом, Росією та Україною. Очікується, що сьогодні евакуацію продовжать ще більше людей, які опинилися у пастці

«La Vanguardia». Заголовок: «Перша евакуація мирного населення з блокадного Маріупольського металургійного комбінату. Вихід сотні людей із заводу «Азовсталь» за посередництва ООН та Червоного Хреста дає надію виходу з пастки для решти».

Швеція. «Expressen», вийшла с заголовками на фото: «ПУТІН БАНКРУТ». Банкрутство поблизу: «Приходить колапс».

Ізраїль.  Газета «HAARETZ». Заголовок статті: «Україка, яка консультувала онлайн врятувала 250 євреїв із прикордонної зони».

Азія

Японія. «The Japan Times» – «Війна Росії стала важким уроком для Китаю»

Від протидії західній «інформаційній війні» під час конфлікту на Тайвані до використання «шоку та страху» для швидкого підпорядкування військам острова, китайські стратеги вбирають уроки з російського українського болота, кажуть дипломати, науковці та аналітики.

Китайські військові експерти обговорюють конфлікт у приватних чат-групах, висловлюючи свої погляди на участь Заходу в Україні та передбачувані недоліки Росії, кажуть два вчені та четверо азіатських і західних дипломатів, які спілкуються з китайськими стратегами.

Хоча їхні висновки ще не з’явилися в офіційних військових журналах чи державних ЗМІ, нездатність Росії швидко розгромити українську армію є ключовою темою, як і побоювання щодо того, наскільки добре будуть працювати неперевірені сили Китаю.

«Багато китайських експертів спостерігають за цією війною так, ніби вони уявляють, як вона розгортатиметься, якщо це станеться між Китаєм і Заходом»

Підхід Росії на ранніх етапах війни не підкорив українські сили, що надихнуло міжнародне співтовариство втрутитися з обміном розвідувальними даними, військовим обладнанням та економічною ізоляцією Росії.

«Китай, ймовірно, повинен подумати про проведення набагато потужнішої та набагато більш комплексної операції на самому початку, щоб шокувати та вразити тайванські сили, щоб забезпечити велику перевагу», – сказав Чжао, посилаючись на спостереження китайських стратегів.

Вони вважають, що забезпечення цієї переваги «утримає сили противника від бажання втрутитися», — сказав він.

Сінгапурський науковець Коллін Ко сказав, що такий підхід створить власні проблеми для Народно-визвольної армії Китаю.

«Якщо ви збираєтеся шокувати та вражати Тайвань непереборною силою на початкових етапах, це може бути багато жертв серед цивільного населення», — сказав Ко з Школи міжнародних досліджень Це ускладнило б окупацію та посилило б міжнародну опозицію.

«Тепер китайці не можуть мати ілюзій, що на Тайвані їх приймуть як визволителів і нададуть їм постачання та допомогу», – сказав він.

США

“WP”. Подпись под фото: «Спасатели несут раненого в результате российского удара человека в машину скорой помощи в Харькове, Украине, в среду. Местный чиновник заявил в воскресенье, что нападения на второй по величине город Украины, ставший целью после вторжения России, похоже, замедляются».

Заголовки:

  • Пелоси в Киеве. Демократ Палаты представителей встречается с Зеленским
  • В Мариуполе завод эвакуировали около 100 мирных жителей
  • Хакеры проводят непревзойденные атаки на Россию
  • Навстречу опасности: 24 часа с харьковскими фельдшерами

Газета «NYT» Фото підпис: «Ненсі Пелосі з Володимиром Зеленським у суботу в Києві.».

Заголовок:  ПЕЛОСІ У КИЇВІ, ПОВТОРЯЄ ЗАЯВУ США ПРО ШИРОКУ «ПЕРЕМОГУ»

  • Деякі мирні жителі евакуювали Маріупольський металургійний завод
  • Україні не вистачає палива

Стаття: «Заговорив один російський магнат. Відплата прийшла через день».

У листопаді статки Олега Тінькова становили понад 9 мільярдів доларів, він прославився як один із небагатьох російських бізнес-магнатів, які власноруч заробили свої статки за межами енергетичної та мінеральної промисловості, які були ігровими майданчиками російської клептократії.

Потім минулого місяця пан Тіньков, засновник одного з найбільших російських банків, розкритикував війну в Україні у своєму дописі в Instagram.

Наступного дня, за його словами, адміністрація президента Володимира Путіна зв’язалася з його керівництвом і пригрозила націоналізувати його банк, якщо він не розірве з ним зв’язки.

Минулого тижня він продав свою 35-відсоткову частку російському гірничодобувному мільярдеру в рамках того, що він описує як «відчайдушний продаж, точніше розпродаж», який був нав’язаний йому Кремлем.

«Я не міг обговорювати ціну», – сказав пан Тіньков. «Це було як заручник — береш те, що тобі пропонують. Я не міг вести переговори».

54-річний пан Тіньков розмовляв з The New York Times телефоном у неділю, з місця, яке він не розголошує, у своєму першому інтерв’ю після вторгнення Путіна в Україну. Він сказав, що найняв охоронців після того, як друзі, які мають контакти в російських службах безпеки, сказали йому, що він повинен побоюватися за своє життя, і жартівливо сказав, що поки він пережив лейкемію,  але можливо, «Кремль мене вб’є».

Подготував Сергій ЧЕРНЯВСЬКИЙ

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції