У всьому світі обговорюють скупчення російських військ на кордонах України та ймовірність вторгнення. Авіакомпанії скорочують свої рейси, співробітників іноземних посольств евакуюють.
Давайте подивимося, які заходи вживають в Україні для підготовки до можливого вторгнення росіян.
Як українська армія готується зустрічати росіян?
В Україні стартували масштабні оборонні навчання «Заметіль-2022». Вони проходять одразу в 13 областях і триватимуть до кінця лютого. Військові відпрацьовують дії щодо оборони за натовськими стандартами. Командування створює бойові угруповання на всіх важливих напрямах.
Збройні сили тренуються стріляти з гранатометів M141 та протитанкових комплексів NLAW. Цю зброю передали Велика Британія та США. Вона вважається найефективнішою і може знищувати бронетехніку як з мінімальної відстані 20 метрів, так і на дистанції до 800 метрів. Все нове озброєння, отримане від союзників, уже роздали до бригад та батальйонів ЗСУ, підкреслив журналіст і військовий експерт Юрій Бутусов — тому можливі ракетні удари росіян по арсеналах не допоможуть. Зброя залишиться на руках у бійців.
Союзники також передали Україні переносні зенітно-ракетні комплекси (ПЗРК) Stinger та Piorun. З їхньою допомогою можна збивати ворожі літаки та вертольоти, тому вони будуть змушені літати на великих висотах. А це зменшить ефективність російської авіації.
У Чорному морі військові відпрацьовують закриття прибережної зони, а також проводять навчання у відповідь на дії росіян. Українські протикорабельні комплекси “Нептун” можуть вражати цілі навіть за умов радіоелектронної боротьби з боку супротивника.
Стаття на тему: Режим воєнного стану в Україні — які обмеження можуть запровадити
Яка ситуація з енергетичною безпекою в Україні?
Основні постачальники нафтопродуктів – це Росія, Білорусь та Литва. Але з 7 лютого білоруси заборонили транзит з Литви через свою територію. Лукашенко пообіцяв Україні, що відріже всі поставки паливно-мастильних матеріалів та електрики, якщо розпочнеться війна. Таким чином, Україна може опинитися перед серйозною проблемою, бо заправляти автомобілі, танки та літаки не буде чим.
Секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що держава має план на випадок припинення постачань нафтопродуктів з Білорусі та Росії. Україна імпортуватиме паливо морським шляхом. Якщо росіяни заблокують морські шляхи, тоді пальне доставлятимуть залізницею з європейських країн.
Що стосується постачання вугілля зі США, Колумбії та Австралії на суднах типу Panamax, то в адміністрації морських портів заявляють про безпечний коридор для танкерів та контейнеровозів.
В Україні зараз працюють усі 15 блоків на чотирьох атомних електростанціях. Керівник Енергоатому Петро Котін заявив, що якщо зверху полетять бомби, тоді АЕС відключать. Це прописано в протоколі на випадок воєнного стану. Українські енергоблоки готові навіть до падіння літака з неба — корпус реактора розрахований на такі ризики. АЕС можуть працювати без інтернету та зв’язку, як це було в «доінтернетівські» часи, наголосив Петро Котін.
Що робить влада на місцях для підготовки до можливого вторгнення?
Місцева влада стала виділяти гроші для Сил територіальної оборони. Наприклад, в Одесі ухвалили програму підтримки — 20 млн. гривень і знайшли приміщення. Штаб тероборони буде на вулиці Канатній у будинках 33 та 35.
Читайте також: Як записатися до територіальної оборони Одеси та що для цього потрібно?
У більшості українських міст влада готується до цивільної оборони: перевіряє важливі об’єкти, інспектує бомбосховища, тестує систему масового оповіщення людей. Після інспекції одеських бомбосховищ мер Труханов заявив, що вентиляція в більшості з них не працює. Міська влада шукає гроші, щоб розв’язати цю проблему.
Що обіцяють союзники в разі вторгнення росіян до України?
15 лютого відбулася важлива подія. Президент США Джозеф Байден безпосередньо звернувся до російських громадян і сказав, що американці не становлять для них загрози. Ні в США, ні в НАТО немає ракет в Україні, наголосив Байден. «Ми не прагнемо дестабілізувати Росію. Ви нам не вороги», – резюмував американський президент.
Однак, якщо росіяни вторгнуться в Україну, це буде зустрінуто серйозними наслідками. “Світ не забуде, що Росія обрала смерть і руйнування”, – сказав Джозеф Байден у своєму зверненні.
США, Велика Британія, Канада та країни ЄС не лише на словах, а й на ділі підтримують Україну. Вони постачають сучасне озброєння, допомагають грошима, ведуть постійні переговори з росіянами. У разі вторгнення союзники України готові збільшити військову та гуманітарну допомогу в рази.
Читайте також: Як працюватимуть банки в разі воєнного стану?
Фото: Мілітарний, УНІАН