Головні теми: ЄС пропонує низку нових жорстких санкцій проти Росії. Єврокомісія має намір заморозити імпорт нафти до кінця року. Проти цього виступають Угорщина, Чехія та Словаччина. Китай критикував США за те, що вони звинувачують і очорнюють його позицію щодо війни в Україні. Війна в Україні є головною темою на переговорах Франції та Індії.
Британія
“Guardian”. Заголовок анонс: «На сталеливарному заводі триває битва на останніх рубежах. Російські війська входять на територію заводу «Азовсталь» у Маріуполі, а мирні жителі продовжують рятуватися втечею після кількох тижнів обстрілу
Колонка: «Найманці з Росії причетні до вбивств у Малі»
Ексклюзивний материал: Російські найманці в Африці пов’язані з масовими вбивствами, у яких загинуло кілька сотень мирних жителів, що викликає побоювання щодо впливу втручання Москви на стабільність і безпеку усім континенті.
Західні офіційні особи досі здебільшого уникали називати імена вбивць, але свідки, лідери місцевих спільнот, дипломати та місцеві аналітики поклали відповідальність за багато смертей на бойовиків, розгорнутих групою Вагнера, мережею приватних компаній, якими управляє близький союзник Володимира Путіна.
Інциденти сталися в Малі, куди Вагнер прибув минулого року після укладання угоди з її новими військовими правителями. Внутрішні документи малійської армії, з якими ознайомилася Guardian, показують, що члени Вагнера виконували «змішані місії» з солдатами та жандармами під час операцій, під час яких було вбито багато мирних жителів.
Згідно з даними, зібраними неурядовою організацією «Проект даних про місцезнаходження та події збройних конфліктів» (Acled), 456 мирних жителів загинули у дев’яти інцидентах за участю малійських сил та Вагнера.
«FT». Поки ЄС сумнівається щодо заборони російської нафти був нанесений ракетний удар по Краматорську.
Європа
Австрія. Газета «Neue Vorarlberger Tageszeitung» вийшла з темою: «Наслідки нафтового ембарго». Нафтове ембарго ЄС проти Росії, ймовірно, знову призведе до зростання цін на опалення та паливо, навіть якщо Австрія значно менше залежить від російської нафти, ніж від імпорту газу».
Газета: «Vorarlberger Nachrichten». «Прощання з жертвами війни»
Більше двох місяців тому Росія напала на Україну, а війні досі не видно кінця. Організація Об’єднаних Націй оцінює загальну кількість вбитих мирних жителів в Україні понад 3200. Проте вони припускають, що кількість жертв набагато більша.
Данія. «POLITIKEN» – підпис на фото: «ЗА СВОБОДУ»
Зі смолоскипами та українським прапором тисячі людей зібралися на Ратушній площі в Копенгагені та на Біспеторві в Орхусі в день визволення Данії, щоб почути промову президента Володимира Зеленського з Києва.
Газета «Morgenavisen Jyllands-Posten» заголовок на першій шпальті.
«В Орхусі та Копенгагені горів вогонь свободи»
Боснія та Герцеговина. «Oslobodjenje» – «Стрибок на честь жертв в Україні»
Вчора жителі Мостару відправили листи солідарності з жертвами війни в Україні
З Мостара було відправлено послання миру та солідарності на честь жертв України та загиблих у Маріуполі, а на Старому мості було вивішено прапор та здійснено стрибок. Президент “Асоціації полонених Мостара” Емір Хайдаревич сказав, що всім жертвам війни тут добре знайомий біль, який переживають українці.
– Ми, як жертви, розуміємо цих людей, які проходять через одні й ті самі простори. Без їжі, води та свободи, і це одна з головних причин, чому ми зважилися на цей крок. Це послання є універсальним, ми хочемо зупинити страждання всіх, як в Україні, так і в усьому світі, — підсумував Гайдаревич.
За його словами, акція полягає в тому, щоб цим невеликим жестом мешканці Мостару виявили співчуття до українців.
Для мене було честю стрибати за постраждалих у Маріуполі, бо наше місто пережило щось подібне, – сказав стрибок Харун Байгорич.Фотографії зруйнованого Мостара та Маріуполя досі висять на мосту, щоб показати, що наслідки війни скрізь однакові.
Литва. «Klaipeda» – «Про війну в Україні – з вуст клайпедчанина».
28-річний клайпедчанин, який представився Лу, понад півтора місяці служить в українській армії. Вступивши до загону територіальної оборони Київської області, литовець зізнався, що не може залишатися у рідному місті, і на другий тиждень війни виїхав до України.
Підпис під фото: «Разом: державні символи для литовського спілкування з українцями».
«Lietuvos Rytas» – «Розгадка загадки радянського цвинтаря»
Жителі Паланги, згадуючи про звірства російських солдатів в українському місті Буча, де гинули мирні жителі, наочно показали владі курорту, чому саме зараз необхідно прибрати пам’ятник, який славить Радянську армію.
Чи справді на місці меморіалу героям Радянської Армії у центрі Паланги поховані загиблі воїни? Такі сумніви все більше, коли курорт вирішує прибрати величезний обеліск.
Ухвалене минулого тижня порадою курорту рішення демонтувати обеліск місцевих солдатів неприємно здивувало більшу частину жителів Паланги. Адже це рішення було започатковане не на політичних мотивах, а на запланованій реконструкції площі.
“Складається враження, що міська рада курорту уникла офіційної оцінки третього місяця війни в Україні та жорстокості, виявленої російськими солдатами.
Довгоочікуваний демонтаж пам’ятника в Палангішкесі тепер називається реконструкцією, яка колись відбудеться, і яка навіть не планувалася, а необхідні зміни обговорювалися майже десять років.
Естонія. Газета «Äripäev» – «Хвора бізнес-модель»
“Адаптована, трохи хвора бізнес-модель, але вона працює”, – описує Пеетер Тохвер, генеральний директор виробника будівельної хімії Krimelte, який зараз працює в Росії. Бізнес деяких естонських компаній впав до нуля, інші ще шукають шляхи продовження роботи в Росії. Серед підприємців, з якими розмовляв Äripäev, є ті, хто продовжує вести бізнес у Росії і хто не має проблем із їхніми розрахунками — є ще банки, які не під санкціями і через які вони можуть розрахуватися.
Чехія. «Hospodarske Noviny» -«Чехія обійдеться без російської нафти».
Але на це потрібен час, каже керівник Unipetrol. Близько чотирьох мільйонів тонн російської нафти щорічно має замінювати Чехія. Єдиний варіант – збільшити пропускну здатність трубопроводу TAL. Уряд підтримує введення нафтового ембарго. Але хоче відстрочки щонайменше на два роки.
Люксембург. «Luxemburger Wort» – «Документатори жахів»
В Україні експерти працюють над звинуваченнями у скоєнні військових злочинів проти безневинних мирних жителів
Жодне інше місце так не уявляє жаху війни в Україні, як Буча. Правозахисник Гюндус Мамедов був там лише через день після того, як російські збройні сили пішли з передмістя Києва та розібралися з ймовірними військовими злочинами. Мамедов вважається провідним незалежним слідчим з військових злочинів в Україні; після російського вторгнення він документував звірства разом із правозахисною групою 5 AM Coalition. За весь період війни з 2014 до 2022 року він задокументував близько 10 000 кримінальних злочинів, а з початку масштабного нападу Росії лише 24 лютого — понад 8 000 кримінальних злочинів.
Прямих закликів до геноциду немає, і російське державне телебачення також висловлюється завуальовано, каже Мамедов в інтерв’ю ” Luxemburger Wort “. «Але якщо опосередковано заявляється, що нація не має права на існування цієї нації ніколи не було, то чому це не вважається закликом до знищення нації? Особливо коли це супроводжується масовими вбивствами, як у Бучі чи Маріуполі», – каже 47-річний чоловік.
Підпис під фото: «В українській Бучі проводять ексгумацію трупів із братських могил, щоб дізнатися більше про обставини їхньої загибелі».
Ірландія. Газета «The Irish Time» – «ЄС пропонує низку нових жорстких санкцій проти Росії».
- Заходи спрямовані проти імпорту нафти, найбільшого банку та передбачуваних винних у військових злочинах
- Міста по всій Україні були атаковані ракетами, випущеними за наказом Москви
Європейський Союз оприлюднив плани поступового припинення імпорту нафти з Росії та запровадження санкцій проти свого найбільшого банку, державних мовних компаній та осіб, відповідальних за передбачувані звірства в Україні.
Міста по всій Україні зіткнулися із новим залпом ракет, випущених московськими військовими. Вчора на сході Донбасу продовжились смертоносні артилерійські перестрілки, а російські війська атакували металургійний завод «Азовсталь» у Маріуполі, останній редут українських військ у зруйнованому місті та місце притулку сотень мирних жителів.
Українські офіційні особи кажуть, що 20 000 людей, можливо, загинули під час двомісячної облоги та бомбардувань Маріуполя Росією, і що російські війська поховали докази ймовірних військових злочинів у братських могилах за межами порту Азовського моря. Їх також звинувачують у вбивстві сотень мирних мешканців під час нетривалої окупації Бучі та інших міст під Києвом.
“Ми перераховуємо високопоставлених офіцерів та інших осіб, які вчинили військові злочини в Бучі та відповідальних за нелюдську облогу міста Маріуполя”, – заявила Європарламенту голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.
«Це надсилає ще один важливий сигнал усім винуватцям кремлівської війни: ми знаємо, хто ви, і ви будете притягнуті до відповідальності».
Через десять тижнів після вторгнення, внаслідок якого загинули тисячі українців та було переміщено понад 10 мільйонів людей, комісія пропонує поетапно відмовитись від імпорту російської сирої нафти протягом шести місяців та нафтопродуктів до кінця року. Проте кілька держав на східному фланзі ЄС хочуть отримати додатковий час для підготовки до ембарго, і Угорщина заявляє, що може підтримати санкції лише в тому випадку, якщо російську нафту, що поставляється трубопроводами, буде звільнено від цих заходів.
Фон дер Ляйєн також запропонувала заборонити Ощадбанку, найбільшому кредитору Росії, і двом дрібнішим банкам доступ до міжнародної платіжної системи Swift, а трьом державним мовним компаніям у Москві заборонити доступ в ефір ЄС за те, що вони виступають як рупори режиму Президент Росії Володимир Путін. “Путін повинен заплатити високу ціну за свою жорстоку агресію”, – сказала вона.
Італія. «La Stampa». Головний заголовок: “Пальне від диявола” –
«ЄС: шість місяців, щоб перекрити крани в Москві, але Угорщина каже «ні», – напис зверху
Два заголовки:
- “Останній штурм “Азовсталі”, тиша після бомб”.
- «Скарби Патріарха Кирила у прицілах Заходу».
- «Чому Байден вимагає усунення Путіна», — йдеться ще в одному заголовку
«Російська нафта. Європа розділена» — такий сьогодні основний заголовок La Repubblica. «Шостий пакет санкцій, який передбачає ембарго проти чорного золота Москви, заблокований перехресними вето. У чорному списку Брюсселя патріарх Кирило, союзник Путіна. Окупанти вриваються на металургійний завод, «але Азовсталь дає бой».
Заголвоки:
- 200 мільйонів тих, хто голодує від воєн.
- В Одесі зерно залишається в елеваторах.
- Інтерв’ю: “Для договорів ЄС настав час переломного моменту”
Швеція. «Aftonbladet», вийшла с заголовками на фото: «РОЗКРИТО ТАЄМНИЙ ПЛАН ВІЙНИ ПУТІНА. Підказки в документі. Хоче ввести військовий стан в державі
Швейцарія. «Tages-Anzeiger». Заголовок: «Нафтове ембарго: ЄС вимагає додаткових санкцій».
Єврокомісія хоче заморозити імпорт нафти до кінця року. Проти цього виступають Угорщина, Чехія та Словаччина.
Німеччина. Газета «FAZ». – Заголовк над фото: «Життя після Маріуполя»
Підпис під фото: Галина Дегтярова марить Маріуполем: садами, проспектами, Азовським морем. Але потім прийшли росіяни, бомби, морозні ночі в підвалі. Там же переховувався хлопчик Сергій, для нього була придбана лампа з батарейками.
Так він міг намалювати своїх сусідів по кімнаті.
Галині Дегтяровій сфотографувалася з ним, коли вона проїжджала до Запоріжжя. Їй більше не доведеться спати в своєму спальнику. Вона робить все, що може, щоб допомогти іншим у своєму рідному місті. Про повернення не може бути й мови
Колонка справа: «Відрив від Росії»
З проектом того, що зараз є шостим пакетом санкцій проти Росії, який зараз представлений у Брюсселі, ЄС уперше атакує найважливіше джерело доходу Путіна. Для російського державного бюджету експорт нафти важливіший за газ, про який так багато сперечаються в Німеччині. Попередні пакети санкцій були вже великими калібрами, яких постраждає російська економіка. Але цим кроком Європа починає розривати ключові економічні зв’язки із Росією. Геополітично це все більше веде до ізоляції країни, формування нової залізної завіси.
Коли два з половиною місяці тому розпочалася війна, здавалося, що до таких радикальних заходів ще далеко. Гнучкість нафтового ринку полегшує, зокрема, федерального уряду можливість швидкого звільнення від своєї (самостійної) залежності від російської сировини; тільки з газом це виглядає інакше, як ми всі знаємо. Вказівка фон дер Ляйєн про те, що побічні збитки для ЄС та його партнерів мають бути якнайменше, розумно, тому заплановані перехідні періоди до кінця року виправдані. Інші держави-члени повинні відповісти на застереження, які все ще існують в Угорщині, за умови, що вони мають технічний характер. Тільки Путін не має відношення до розбіжностей у ЄС.
Танки все одно відразу не зупиняться, Росія має великі (військові) резерви. У випадку нафти, яка не так прив’язана до трубопроводів, також є альтернативи клієнтам в Азії та інших регіонах світу. Насамперед, західні санкції посилюють тиск у путінському політичному казані будинку. У кращому разі це змусить його здатися, можливо, це призведе до його падіння, але, ймовірно, він створить протидію в іншому місці. Виграти війну в Україні, як того хотіла фон дер Ляйєн, — амбітна мета, яку неможливо досягти одними санкціями.
Головний матеріал: «Єврокомісія пропонує нафтове ембарго проти Росії
- Ми хочемо, щоб Україна виграла війну»
- Хабек: Досить перехідного періоду
Ще матріал: «Залізнична інфраструктура під ударом»
- Постраждали українські підстанції
- Штайнмаєр: З радістю зустрінусь із Зеленським
Міністерство оборони України з посиланням на дані розвідки повідомило, що Росія планує військовий парад у Маріуполі на 9 травня.
Тим часом речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія не планує жодної загальної мобілізації.
Депутат фракції СДПН Маттіас Мірш закликав до більшої довіри до канцлера Шольца, коли йдеться про поставки зброї в Україну. «Зрештою, федеральному уряду потрібна впевненість, щоб самостійно судити, яка поставка якої зброї підходить. Для цього немає підручника», – сказав Мірш в інтерв’ю F.A.Z. Наприкінці дводенної закритої конференції федерального уряду Шольц підтвердив, що його поїздка до Києва все ще перешкоджає тому, що федеральний президент Франк-Вальтер Штайнмаєр був «незапрошеним».
Штайнмаєр у середу наголосив, що готовий поспілкуватися з президентом України Володимиром Зеленським. «Ми, німці, щиро підтримуємо Україну, — сказав Штайнмаєр під час візиту до Румунії, — і, звичайно, також в обмін з моїм українським колегою, якщо це можливо». поставок зброї.
Газета «Der Tagesspiegel» –«Москва заявила про атаки при постачанні зброї»
- Росія спеціально бомбить вокзали в Україні
- ЄС ініціює нафтове ембарго
- Штайнмайєр звертається до Зеленського
Газета «Augsburger Allgemeine». Заголовок: «На жаль, це не голуб світу»
Підпис під фото: Чи оголосить Путін загальну мобілізацію 9 травня?
Останнім часом було багато припущень про те, що станеться перед «Днем Перемоги» у Росії та її війні з Україною. Говорили, що президенту Путіну терміново потрібний звіт про успіхи до 9 травня, що так важливо для нього. Але цього поки що не сталося, тому зараз є побоювання, що він загостриться саме у день святкування перемоги над фашистською Німеччиною та оголосить загальну мобілізацію. У будь-якому разі, традиційні військові паради в Москві репетирувалися цілодобово, і те, що в нашій картині з’явився голуб, не може приховати того факту, що до світу в Україні ще далеко.
Головний матеріал: «Осінньої нафти з Росії більше немає. Енергетика Плани щодо нових санкцій є. Але в ЄС є опір».
Матеріал: «Штайнмайєр не засуджує Зеленського». Федеральний президент шукає привід для розмови після квітневого скандалу.
Азія
Туреччина. «DailySabah» – «ЄС пропонує заборонити російську нафту, щоб змусити Путіна “заплатити високу ціну”.
Найжорсткіші заходи, щоб покарати Москву за її війну в Україні
Вчора високопосадовець Європейського Союзу запропонував поетапне нафтове ембарго щодо Росії, санкції щодо її головного банку та заборону російським мовникам на європейські радіохвилі. Шостий раунд санкцій ЄС, якщо він буде узгоджений державами-членами, стане вододілом для найбільшого у світі торговельного блоку, який залежить від російської нафти та газу та має знайти альтернативні джерела якраз у той момент, коли ціни на енергоносії стрімко зростають.
Небажання запроваджувати санкції, які завдадуть шкоди економіці ЄС, а також Москві, зникло останніми тижнями, коли вторгнення Росії в Україну викликало жахливі картини різанини в містах та занепокоєння щодо відновлення наступу на сході країни.
Блок: ЕСКАЛАЦІЯ ВІЙНИ НА СХОДІ УКРАЇНИ ПРИ НАДІЇ НА ЕВАКУАЦІЇ
РОСІЙСЬКІ сили відкрили артилерійський вогонь по містах на сході України, вбивши і поранивши десятки мирних жителів, і розпочали штурм сталеливарного заводу в Маріуполі, оскільки українські офіційні особи сподіваються на подальшу евакуацію з цього місця, де десятки мирних жителів опинилися в обстріл останнього вогнища опору у місті.
Підпис під фото:
Машини горять на нафтобазі під час російського вторгнення у Макіївці, на схід від Донецька, східна Україна, 4 травня 2022 року.
Індія. «thepioneer» – «Моді зустрічається з Макроном як з другом, щоб зміцнити стратегічні двосторонні зв’язки». Війна в Україні була також у переговорах
Прем’єр-міністр Нарендра Моді зустрівся тут із президентом Франції Еммануелем Макроном у середу та обговорив питання двосторонніх та взаємних інтересів, а також регіональні та глобальні події на тлі агресії Росії проти України.
«Прем’єр-міністр Нарендра Моді та президент Еммануель Макрон зустрічаються у Парижі. Ця зустріч надасть імпульсу дружбі між Індією та Францією», — написала в Твіттері канцелярія прем’єр-міністра разом із фотографією, на якій Моді та Макрон обіймаються.
Макрон провів тет-а-тет із Моді перед переговорами на рівні делегацій в Єлисейському палаці — офіційної резиденції президента Франції.
Моді, який прибув до Парижа з Данії на заключному етапі свого європейського турне трьома країнами, проведе великі переговори з Макроном, переобраним на вищу посаду тиждень тому. Його візит відбувається на тлі української кризи, яка об’єднала більшу частину Європи проти Росії.
Очікується також, що лідери двох країн обговорять, як забезпечити припинення бойових дій в Україні та пом’якшити глобальні економічні наслідки конфлікту.
У вівторок Макрон поговорив зі своїм російським колегою Володимиром Путіним і закликав Москву піднятися до рівня своєї відповідальності як постійний член Ради Безпеки ООН, припинивши цю руйнівну агресію, йдеться у заяві Франції.
Проблема України також займала чільне місце на другому саміті Індії та Північної Європи, на якому в середу в Копенгагені були присутні прем’єр-міністр Моді та його колеги з Фінляндії, Ісландії, Швеції, Норвегії та Данії.
Заголовок анонс на першій шпальти: «НЕМАЄ УГОДИ БЕЗ ВИХОДУ РОСІЇ: ЗЕЛЕНСЬКИЙ»
Китай. «CNINA DAILY»
«Китай розкритикував США за те, що вони звинувачують та очорнюють його позицію»
Посольство Китаю в Сполучених Штатах засудило та спростувало нещодавню заяву Держдепартаменту США, в якій критикувалася позиція Пекіна щодо ситуації в Україні, заявивши, що «звинувачення та наклеп просто не вирішать проблему».
«Позиція Китаю з українського питання є неупередженою, об’єктивною і бездоганною», — заявив представник посольства в коментарях, опублікованих на сайті посольства в середу.
У понеділок Державний департамент США опублікував на своєму веб-сайті заяву, в якій стверджується, що китайські офіційні особи та ЗМІ демонструють підтримку Китаєм Росії, оскільки вони «регулярно посилюють кремлівську пропаганду, теорію змови та дезінформацію» з українського питання.
У відповідь представник китайського посольства заявив, що «американська сторона має серйозно замислитись», коли справа доходить до поширення дезінформації.
«Саме офіційні особи та ЗМІ США поширили чутки про те, що Китай заздалегідь знав і мовчазно підтримав військову акцію Росії, що Китай допоміг Росії ухилитися від санкцій та надавав Росії військову підтримку. Це дезінформація у всіх сенсах цього слова», – сказав представник.
Крім того, прес-секретар зазначив, що США вели війни в Іраку, Афганістані та Сирії, внаслідок яких загинуло 335 тисяч мирних жителів, і «це не дезінформація».
«Переважна більшість країн світу виступають за вирішення російсько-українського конфлікту шляхом діалогу та переговорів, і жодна з них не хоче ескалації чи виходу ситуації з-під контролю. Це не дезінформація», – додав представник.
У заяві Держдепартаменту США піддалася критиці нещодавня критика Пекіна на адресу Вашингтона, який спонсорує біолабораторії в Україні, і він назвав цю критику «сфабрикованими звинуваченнями».
Оскаржуючи претензії Вашингтона, представник китайського посольства зазначив, що США визнали, що мають 26 біолабораторій в Україні, в робочому документі, який вони представили минулого року на зустрічі держав-учасниць Конвенції про біологічну зброю.
«Згідно з інформаційним бюлетенем, опублікованим Міністерством оборони США в березні, США підтримують 46 об’єктів в Україні. Це не дезінформація», – сказав представник.
США повинні вітати спільну перевірку міжнародною спільнотою у рамках Організації Об’єднаних Націй та Конвенції з біологічної зброї, додав представник.
Зазначивши, що обидві країни є постійними членами Ради Безпеки ООН, прес-секретар заявив, що Пекін і Вашингтон «мають працювати разом із рештою міжнародної спільноти для якнайшвидшого політичного врегулювання української кризи».
«Ми повинні працювати разом, щоб якнайшвидше домогтися припинення вогню, збільшити гуманітарну допомогу Україні та захистити мирних жителів. Ми повинні посилити координацію для більшої безпеки світової енергетики, продовольства та ланцюжка постачання», – додав представник.
США та Канада
Газета «NYT» – Фото 1: “Українська бронетехніка у східному місті Харкові у середу, поруч дим від вдарів російських з ракет”.
Заголовок: “США допомогли Києву атакувати російських генералів” Допомога Україні включає розвіддані в режимі реального часу
Фото 2: “Евакуаційні автобуси прямують до українського Донбасу, де останнім часом загострилися бойові дії”.
Стаття: “У міру наближення свята побоюються ескалації з боку Путіна”
ЄС. Пропонує заборону на нафту, посилюючи тиск.
“WSJ”. Підпис під фото: «Українські воїни у Харкові у середу. Друге за величиною місто країни за останні дні зазнало набагато менше обстрілів з боку Росії.
Головний матеріал: «Українці повертають села, послаблюючи тиск на Харків»
Канада. «NATIONAL post» – Заголовок: «Україна НАПАД НА МЕТАЛІВИЙ ЗАВОД «АЗОВСТАЛЬ», з 30 ДІТЯМИ»