Сьогодні, 27 листопада 2024 року, православна церква відзначає за новоюліанським календарем (за старим стилем це 10 грудня) день пам'яті чудотворної ікони Божої Матері «Знамення», а також пам'ять святого великомученика Якова Персіянина. Про традиції та прикмети цього дня розповідає «Одеське життя».
Нагадаємо, у 2023 році Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (із фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян дотримується старого стилю (юліанського) – збереження його залишається правом релігійних громад і монастирів
Чудотворна ікона Божої Матері «Знамення» – одна з найшанованіших у православ’ї – була створена у другій чверті XII століття. У XVI столітті її оновили, і від початкового давнього живопису залишилося лише кілька деталей: фрагменти одягу Богородиці та медальйон навколо образу немовляти Ісуса.
Свою назву ікона отримала після чудесного знамення від Новгородської ікони, що сталося у 1170 році. У ті часи війська князя Андрія Боголюбського взяли в облогу Великий Новгород і, коли у людей не залишалося надії на порятунок, архієпископ Новгородський почув голос Діви Марії. Вона звеліла винести ікону «Знамення» з церкви і обійти з нею фортецю, що і було зроблено. У якийсь момент одна з стріл влучила в ікону, і з очей Богородиці полилися сльози. Воїни, які взяли місто в облогу, у паніці кинули зброю і кинулися тікати. Після цього випадку стали відзначати річницю дива від ікони.
Раніше ми розповідали про свято Введення до храму Пресвятої Богородиці, звичаї та прикмети цього дня
На іконі «Знамення» (див. верхнє фото) Божа Матір зображена під час читання молитви: її руки підняті вгору, а на грудях – Немовля Ісус.
Святий великомученик Яків Персиянин був християнським святим, який жив у IV столітті. Він народився в Персії, але пізніше переїхав до Фессалоніки (нині це місто Салоніки у Греції).
Яків походив із багатої та знатної родини. Його сім’я і оточення були християнами, і він сповідував цю віру. Однак, щоб отримати прихильність перського царя Іздігерда I, Яків відрікся від християнства і взяв участь у язичницьких обрядах. Завдяки цьому він здобув повагу при дворі та досяг високого становища.
Його дружина і мати, глибоко засмучені таким відступництвом, написали йому лист, в якому викрили його зраду віри та закликали покаятися. Під впливом цього листа Яків усвідомив свою провину, розкаявся і вирішив повернутися до християнства, готовий навіть до мученицької смерті за свою віру. Коли про його повернення до християнства дізнався цар, Яків був поставлений перед судом. Він відкрито визнав свою віру у Христа і відмовився знову поклонятися язичницьким богам. За це йому присудили страшну кару: спочатку йому відрізали пальці рук, ніг, потім руки і ноги, а в кінці – відрубали голову. Цей жорстокий вирок Яків переніс із дивовижною мужністю, постійно молячись і славлячи Бога.
Святий Яків Персиянин шанується як приклад справжнього каяття і незламної віри. Його мучеництво показує, як можна повернутися до Бога навіть після тяжкого падіння, якщо щиро розкаятися.
За старим церковним календарем сьогодні день пам’яті апостола Филипа, а також заговини на Різдвяний піст
За прикметами дня судять, яким буде врожай у наступному році та погода найближчим часом:
Читайте також: В Україні розпочався Різдвяний піст: що це означає для вірян
В Одесі, на 4-й станції Великого Фонтану, планують облаштувати новий сучасний громадський простір з елементами… Read More
На фоні високої солоності води в Куяльницькому лимані спостерігається масове розмноження артемії – унікального прісноводного… Read More
Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More
Згідно з прогнозом наукових лабораторій, сьогодні, 19 липня, рівень геомагнітної активності залишиться в безпечних для… Read More
У ніч на 19 липня Одесу атакували понад два десятки ворожих безпілотників. Після інтенсивної стрілянини… Read More
Поки показник термометра зашкалює вище +30 і від літньої спеки нема куди подітися, магазини потроюють… Read More