Церковне свято 27 січня
Православна церква України 27 січня за новим стилем вшановує пам’ять візантійського святителя та проповідника Іоанна Златоуста, архієпископа Константинопольського, одного з трьох Вселенських святителів та вчителів.
Іоанн жив у IV столітті. Народився він в Антіохії, виховувала його одна мати – вона віддала йому багато сил і вмінь. Іоанн рано навчився читати й писати, брав уроки в найкращих філософів і риторів, і в 20 років охрестився. Через три роки він став читцем у церкві, а коли померла мати, то прийняв чернецтво.
Він відмовився від архієрейського сану і пішов жити на 4 роки в пустелю. Там він займався написанням праць, які згодом стали знаменитими. Потім Іоанн оселився у відокремленій печері й жив там два роки в повній безмовності. Але через погане здоров’я повернувся до Антіохії, де спочатку став дияконом, потім – пресвітером, а потім – архієпископом Константинополя. Під час його керівництва духовенство переживало період розквіту, а сам Іоанн став прикладом для наслідування. Він на свої кошти утримував кілька лікарень і два готелі для паломників. Також святитель склав чин літургії.
Водночас його життя було сповнене випробувань і поневірянь – не раз він потрапляв під гоніння, його відправляли на заслання. Там Іоан Златоуст і помер – у поселенні Комани (недалеко від Сухума). Через 31 рік після його смерті імператор Феодосій II наказав перенести мощі святителя в Константинополь – виявилося, що вони нетлінні. 27 січня – день перенесення мощей святого.
Златоустом Іоанна прозвали за особливий талант проповідника. Його шанують нарівні з Василем Великим і Григорієм Богословом, а разом вони вважаються Вселенськими святителями і вчителями.
Народні прикмети на 27 січня
У день Златоустья спостерігали за погодою та іншими прикметами:
- вікна в будинку запітніли – бути теплим;
- собака лягає на сніг – до завірюхи;
- дерева в інеї – незабаром потеплішає;
- білі хмари – до холоду;
- сонце на заході сонця – потрібно готуватися до морозів.
З особливою увагою цього дня доглядали домашню вогнищу. Згідно з повір’ями, якщо затопити в цей день пекти спеціальним методом, щоб усі дрова спалахнули разом, то на сім’ю чекаю благополуччя, мир і щастя.
Що не можна робити 27 січня
- Забороняється різати та обпалювати шкіру.
- Не рекомендується дарувати подарунки, навіть від щирого серця.
- Краще відмовитись від миття голови.
Іменинники 27 січня
- Іван,
- Йосип,
- Дмитро,
- Петро.
Талісманом людини, народженої 27 січня, є гірський кришталь. Відомий людству ще від давніх часів. Наприклад, у Стародавній Греції гірський кришталь вважався сльозами богів, що впали з небес. А японці стверджували, що це застигле дихання дракона.
27 січня народилися:
- 1915 рік — український художник, графік, кераміст, мистецтвознавець Яків Гніздовський;
- 1927 рік — український дисидент і правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи Олекса Тихий;
- 1970 рік — український хокеїст Олександр Годинюк.
Пам’ятні дати 27 січня
1302 рік — після захоплення Флоренції чорними гвельфами поет і політик Данте Аліг’єрі висланий з міста;
1527 рік — відбувається битва під Ольшаницею;
1785 рік — засновують Університет Джорджії, найстаріший громадський університет США;
1859 рік — Оттава стає столицею Канади;
1860 рік — вперше опублікували повне видання “Кобзаря” Тараса Шевченка;
1880 рік — Томас Едісон отримує патент на електричну лампу розжарювання;
1918 рік — починається громадянська війна у Фінляндії;
1918 рік — на екрани США виходить фільм “Тарзан з племені мавп” з Елмо Лінкольном у головній ролі;
1921 рік — Польща визнає незалежність Литви;
1926 рік — у Лондоні шотландський винахідник Джон Лоджі Бейрд проводить публічну демонстрацію пристрою для передавання і приймання телевізійного зображення — телевізора;
1944 рік — заснування нагород Української повстанської армії;
1967 рік — під час репетиції польоту на місяць загорається американський корабель Аполлон-1, всі члени екіпажу, — Гас Гріссом, Едвард Гіґґінс Вайт та Роджер Чаффі гинуть;
1967 рік — США, Велика Британія та Радянський Союз укладають міжнародний договір про принципи діяльності держав з дослідження і використання космічного простору;
1973 рік — у Парижі підписують угоду про виведення американських військ з В’єтнаму;
1983 рік — в Японії завершується будівництво найдовшого підводного залізничного тунелю, що проліг між островами Хонсю і Хоккайдо;
1992 рік — Зімбабве визнає незалежність України;
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Канадою та Португалією;
1997 рік — Аслан Масхадов стає президентом Чеченської Республіки Ічкерія;
2000 рік — в Єгипті парламент ухвалює закон, що дозволяє жінці подавати на розлучення;
2015 рік — починаються активні бої за Дебальцеве під час війни на сході України;
2022 рік — стрілянина на заводі Південмаші у Дніпрі, в результаті якої гине 5 осіб.
Який сьогодні день в Україні і світі
Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту запроваджено рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року. Пам’ятна дата відзначається щорічно 27 січня, оскільки саме цього дня 1945 року під час Другої світової війни звільнили в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі. За час існування цього концтабору в ньому загинуло за різними оцінками від 1,5 до 2,2 млн осіб. Загалом під час Другої світової війни у концтаборах та на окупованих територіях загинули 6 млн євреїв, з яких близько 1,5 млн – діти.
В Україні під час Другої світової війни було знищено понад 60% євреїв. Приблизно 900 тисячам, переважно із центральної та східної частин України, вдалося вчасно евакуюватися. Водночас єврейські громади Галичини, Поділля та Волині були знищені майже повністю…
У резолюції ООН зазначено, що: «Голокост, який призвів до знищення однієї третини євреїв та незліченної кількості представників інших національностей, і завжди буде всім людям застереженням про небезпеки, що приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередження…».
Також 27 січня святкують Всесвітній день молоковідсмоктувача. Свято заснувала власниця фірми Snugabell Венді Армбрустер 2017 року. Головна мета цього дня полягає у тому, щоб мотивувати жінок до грудного вигодовування. Педіатри також висловлюються на користь годування дитини грудним молоком. Це допомагає зміцнити імунітет малюка і створює особливий зв’язок дитини з матір’ю. А щоб не відмовлятися від своєї кар’єри, можна використовувати молоковідсмоктувач. Він допомагає створити банк молока у себе вдома.
А ще 27 січня Міжнародний день портвейну. У всьому світі цей напій має дуже багато шанувальників, але його батьківщиною вважається португальське місто Порту. Звідси вино почали возити до Англії у кінці XVII століття. Існує версія походження портвейну, згідно з якою, деякі виробники почали додавати спирт до вина ще на етапі бродіння. Завдяки цьому напій зберігав солодкий смак і набував міцності.