Навіть звичайна здача з базару може стати приводом для пригод — і темою для корисної публікації. Журналіст Валерій Боянжу ділиться особистим досвідом обміну зіпсованої гривневої купюри в українських банках — з гумором і важливими порадами.
Ключові моменти
Солідний подарунок мені вручили нещодавно на одеському ринку «Привоз». Дружина, щоправда, стверджує, що не вручили, а всучили — але то вже як подивитися. Ми з нею дійшли компромісу: так, порвану паперову двадцятку мені таки всучили, але ж вона стала темою для публікації — хіба це не подарунок?!
Подарунок зробила мені кремезна тітонька з фігурою типу «легше перестрибнути, ніж обійти». Я купив у неї кіло молодої картоплі, і вона (дай їй Боже здоров’ячка, а її чоловікові — гарну коханку!) з сотні дала мені здачу — три «двадцятки» та ще дві залізні десятки.
Тільки вдома, проаналізувавши ситуацію, я оцінив силу її гнівного погляду. Погляд прямо кричав: я помщуся, і помста буде жорстокою!
Ну, воно й не дивно: дама тільки-но вирішила ще більше вдосконалити свою фігуру й присіла, щоб знову обутербродитися. Вона якраз із пожадливістю розглядала багатошаровий бутерброд розміром із лапоть 48-го розміру — і тут я, немов гуртовий покупець.
Вона насипала картоплі й сказала: «50 рублів буде» (є ще на одеських базарах — що вже приховувати — любителі згадувати цю чужу нам валюту). Рублі мене роздратували, як дратують будь-якого херсонця, що пережив 9 місяців «рубльової» окупації.
Я зажадав зменшити вагу, «Дюймовочка» вигребла кілька картоплин, подивилася на мене так, ніби я продемонстративно помочився їй у каструлю з борщем, і сунула мені здачу лівою рукою, а правою одночасно ввігнала в ротову порожнину здоровенного бутера. Я опустив гроші в кишеню й ретирувався.
Далі — про подаровану мені тему. Вітчизняна гривня — слава Богу, не долар. Ні, я б не відмовився, якби кожна моя гривня раптом стала «зеленню». Але зараз я про вимоги до стану банкнот. До баксів в обмінниках придивляються чи не в мікроскоп.
Десь муха на банкноту сіла перекурити, брудними ногами наслідила — і все: приймемо, але дешевше, бо купюра зіпсована. Який там мікроскоп! Знайомий чоловік нещодавно здавав «соточку» нового зразка, стан — ляля, хрустка! А дівчина у віконці під ультрафіолетом виявила на ній плямку — без нього взагалі не видно. І запропонувала прийняти купюру на 10% дешевше. Чоловік зайшов у сусідній обмінник — і без проблем.
От і в мене не одразу вийшло обміняти шматок гривневої двадцятки на цілу. Зараз поділюсь досвідом. Тільки не називайте це «лайфхаком». Ніякої хитрості — просто знання закону: банкнота підлягає обміну, якщо збережено не менше 55% її площі.
Обмін обов’язковий і без комісії! Це якраз мій випадок. Більш складні випадки — обвуглені, склеєні, розрізані купюри — передаються на експертизу НБУ.
Де обмінювати? Будь-який комерційний банк, а тим паче державний, зобов’язаний прийняти такі купюри безкоштовно.
Недалеко від Грецької площі в Одесі поряд стоять два комерційні банки. В одному з них касирка з усмішкою заявила, що такі обміни не проводять, і порадила звертатися до державних банків або до регіонального управління НБУ. Брехня!
Назву установи не називаю — не маю доказів. А без них — суд, а з багатим судитись — краще втопитись у морі.
Розпрощався я з тією касиркою традиційно: побажав їй здоров’я, а її чоловіку — хорошої коханки. І зайшов у сусідній банк.
Не скажу, що мій візит (мій і моєї порваної банкноти) викликав у касирки захват. Влаштувала допит: «Звідки у вас?» — «З Привозу». — «Знайшли на підлозі?» — «Ні, вкрав. Я пенсіонер, грошей не вистачає, хронічний метеоризм лікувати треба — от і підробляю кишеньковим злодієм на Привозі». У пані в сонних очах блиснуло сумнів у моїй адекватності.
Щоб не затягувати сцену, я зажадав назад рештки двадцятки, зробив фото, яке зараз перед вами, шановні читачі, і зізнався, що готую публікацію для шанованого ЗМІ. Для переконливості показав посвідчення Заслуженого журналіста України.
Касирку як підмінили! Усміхнулася (правда, як Термінатор, якщо пам’ятаєте — але все ж!), і зробила те, що зобов’язана була зробити одразу: обміняла мою браковану купюру на новеньку.
Висновок: володієш інформацією — володієш ситуацією. Озбройтесь знаннями, співгромадяни, і вам буде легше добиватися того, що дозволено законом. А метеоризм хай лікують ті, кому лінь його дотримуватись.
Читайте також:
Валерій БОЯНЖУ, Херсон — Одеса
Фото автора
Окнянська громада Одеської області провела в останню земну путь свого захисника – Олега Олеговича Василевського. Read More
Судячи з прогнозів синоптиків, завтра, в неділі, 13 липня 2025 року, в Одесі та Одеській… Read More
12 (13) липня виповнюється 131 рік від дня народження Ісаака Бабеля. Його проза – коротка,… Read More
Фахівці перевірили якість води на пляжах Одеси й Одеської області та склали список найбезпечніших. Read More
В Одесі невідомі розбили надгробки на одному з міських цвинтарів. Обставини інциденту розслідують у поліції. Read More
Сьогодні, у суботу, 12 липня 2025 року, розпочалася 1235-та доба широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації… Read More