Після нападу Росії нам довелося мобілізувати весь свій збройовий потенціал. Для захисту нашої країни в хід йде все: від ще радянських екземплярів до військової допомоги, що постачається державами-партнерами.
Сьогодні кожна одиниця бойової техніки — це необхідна складова як оборонних заходів, так і, звісно, наступального потенціалу. З екранів телевізорів, з постів в інтернеті та газетних статей все частіше «звучать» уже знайомі, але досі не зовсім зрозумілі назви бойової техніки, яку успішно застосовують наші українські захисники. “Байрактари”, “джавеліни”, “хаймарси”, “піони”, “стугни”, “нептуни” – всі вони допомагають нашим захисникам наближати перемогу над ворогом. «Одеське життя» вирішило розповісти, чим воює з окупантами українська армія.
ВЛАСНІ РОЗРОБКИ
ВТРК «Стугна-П»
Протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П» розроблений державним київським конструкторським бюро «Промінь». Працює з лазерного наведення – це означає, що оператор повинен лазерною указкою вести ракету до мети протягом усього шляху до неї. Швидкість польоту ракети – 200 м/с. Може знищувати ворожу техніку з відривом до п’яти кілометрів. При цьому керуючий ракетою оператор може знаходитись на відстані від пускової установки, що збільшує його безпеку. Наші десантники за допомогою «Стугни» навіть збили два ворожі вертольоти.
ЗРК “С-300”
Усі повітряні тривоги без прильотів ракет багато в чому заслуга саме зенітно-ракетного комплексу «С-300». Це основа нашої протиповітряної оборони. «С-300» довів свою ефективність із перших днів російського вторгнення в Україну проти авіації та ракет ворога. Його дальність складає 40 кілометрів. Знищені БПЛА, гелікоптери, літаки, крилаті і навіть балістичні ракети ворога — це також робота ЗРК «С-300» .
Самохідна гармата «Піон»
«Піон» – найпотужніша і далекобійна артилерійська зброя у ЗСУ (калібр 203 мм, довжина снаряда 1 метр, вага 110 кілограм). Їхні снаряди вражають будь-яку мету на відстані до 50 кілометрів. Знищені російські колони чи артилерійські позиції — це найчастіше результат роботи саме «піонів».
Береговий ракетний комплекс «Нептун»
Ця вітчизняна технологія КБ «Промінь» — наша гордість. Ракета комплексу на швидкості 900 км/год та на дистанції 280 кілометрів легко маневрує на надмалих висотах. Саме цей комплекс знищив флагман флоту Росії – ракетний крейсер “Москва”.
Танк БМ “Булат”
«Булат» – просунута модифікація основного танка української армії Т-64. Розробкою займалися у Харківському конструкторському бюро імені Морозова. Після модернізації танк отримав динамічний захист «Ніж», посилене пасивне бронювання, можливість діяти вночі та точніше прицілюватися.
Зброя – 125 мм, боєкомплект – 36 снарядів, максимальна швидкість – 60,5 км/год, дальність ходу – 500 кілометрів. Екіпаж – троє людей.
Бронеавтомобіль «Козак-2М»
Броньована колісна машина “Козак-2М” – витвір компанії НВО “Практика”. У Міноборони України його називають “компактним БТРом”. Корпус броньовика – без рами з повністю незалежною підвіскою. Це дозволяє підвищити прохідність машини та знизити загальну висоту. Складається на озброєнні у різних видах військ української армії, включаючи підрозділи спецпризначення. Неодноразово доводив свою ефективність із захисту екіпажу під час підривів.
Автомат «Малюк»
Це глибока переробка автомата Калашнікова за компонуванням bullpup – магазин автомата знаходиться за спусковим механізмом. У ході ситуації автомат оснастили планкою Пікатінні, новою пістолетною рукояткою. Також автомат однаково зручно використовувати як лівше, так і правше.
ДОПОМОГА СОЮЗНИКІВ
“Байрактар” (Bayraktar) / Туреччина
Це турецький ударний оперативно-тактичний середньовисотний безпілотний літаючий апарат (БПЛА). Дослівно з турецької перекладається як «прапороносець».
В наявності «Байрактар» має 4 керовані боєприпаси на підвісці. БПЛА може перебувати у повітрі від 12 до 24 годин. Максимальна дальність керування – до 150 кілометрів.
«Байрактар» відіграв важливу роль у уповільненні та відображенні російського вторгнення в Україну. Він використовувався для визначення цілей, коригування вогню артилерії, забезпечення підтримки повітря, знищення колон постачання та російських систем ППО.
Так, на початку травня 2022 року, в ході атаки ЗСУ на острів Зміїний, за допомогою «байрактарів» було знищено чотири патрульні катери «Раптор», десантний катер «Серна», три системи ППО, командний пункт, склад боєприпасів на острові, а також транспортний вертоліт Мі-8 під час розвантаження російського десанту.
«Джавелін» (Javelin)/США
Американський переносний протитанковий ракетний комплекс (ПТРК). Призначений для ураження бронетехніки і малошвидкісних цілей, що низько летять (вертольоти, БПЛА).
Його головна особливість – від оператора не потрібно точно прицілюватись. Достатньо направити ПТРК у бік мети та натиснути пуск. Далі розумна ракета все зробить сама. Зі 100 пострілів «Джавеліном», 95 потрапляють у ціль.
До 14 квітня 2022 року Україні передали понад 5500 установок. Широко використовується в ході війни в Україні: лише за перший місяць війни кількість знищених за допомогою «джавелінів» російських танків оцінюється у кілька сотень, російських бронемашин — 280.
“Хаймарс” (HIMARS)/США
“Хімарс” – це реактивна система залпового вогню (РСЗВ) на базі вантажівки. На пусковій установці може бути шість керованих реактивних снарядів (до 90 кілометрів) GMLRS з GPS-наведенням, або одна керована ракета малої дальності ATACMS класу «земля-земля» з дальністю до 300 кілометрів.
За допомогою «хімарсів» українська армія, за найскромнішими даними, знищила понад 400 російських цілей, серед яких склади зброї та командні центри, мости, комунікаційні центри та склади з пальним. У Харківській та Херсонській контрнаступальних операціях ці РСЗВ стали використовувати для знищення скупчень ворожих військ та техніки.
“Гепард” (Gepard)/Німеччина
Зенітні самохідні установки (ЗСУ) “Гепард” – це ефективна зброя, яка також має значний стримуючий ефект, наприклад, для захисту критичної інфраструктури. Призначена для безпосереднього прикриття сухопутних військ, знищення повітряних цілей на відстані від 100 метрів до чотирьох кілометрів та на висотах до трьох кілометрів, що летять зі швидкістю до 350—400 м/с, а також наземних (надводних) цілей на дальності до 4500 метрів. “Гепард” може стріляти зі швидкістю до 1000 пострілів за хвилину.
“Гарпун” (Harpoon) / Великобританія
Протикорабельні ракети “Гарпун” – це ключова зброя, яка захищає українське узбережжя. Дальність польоту “Гарпунів” становить від 120 до 280 кілометрів. За деякими оцінками, це найуспішніша протикорабельна ракета у світі.
Ще влітку в акваторії Чорного моря Збройні сили України потопили російське судно забезпечення буксир “Василь Бех” за допомогою “Гарпуна”. Російські системи ППО не ефективні проти цих ракет, що й змусило, на думку ряду експертів, флот Росії відійти від берегів Одеси.
Авіацію поки що чекаємо
На сьогоднішній день, за офіційними даними, в Українській армії використовується авіація радянського зразка : бомбардувальники Су-25, винищувачі Су-24, МіГ-29, Су-27. Саме літаки МіГ-29, що є винищувачами четвертого покоління, погодилася передати Україні Польща.