Новини Одеси та Одеської області

Запитання від читачів: чи зарахують до стажу догляд за маломобільними

Запитання від читачів: чи зарахують до стажу догляд за маломобільними

Ми з дружиною люди похилого віку, обидва 1956 року народження. В мене інвалідність 3 групи, а дружина після інсульту. У неї паралізована одна сторона і їй потрібний постійний догляд. Нам допомагає дочка. Ми хотіли, щоб вона отримувала допомогу для догляду за нами, і щоб стаж йшов. У сільраді сказали, що це можливо лише при догляді за пенсіонерами 80 років і більше. На що доньці жити та як заробити на пенсію?

Ми завжди радимо нашим читачам звертатися до чиновників письмово, щоб отримати письмову відповідь — з посиланням на нормативні документи. Особливо це важливо, коли вам відмовляють у наданні допомоги або не надають компетентної інформації.

Зі свого боку ми розповімо про норми законодавства, які працюють нині та стосуються догляду за маломобільними людьми.

Постанова Кабінету Міністрів

Існує Постанова Кабінету Міністрів № 859 від 23 вересня 2020 року (у редакції від 19 травня 2022 р.).

Воно застосовується до випадків, коли родич доглядає:

  • за особами з інвалідністю I групи;
  • за літніми громадянами з когнітивними порушеннями (зниження пам’яті, розумової спроможності);
  • за невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися і не здатні до самообслуговування.

Необхідні документи та умови

Ви не вказали, чи встановлена ваша дружина група інвалідності. Але, судячи з листа, вона не може обслуговувати себе. Цей факт має підтверджуватись медичними документами.

Якщо такий документ є, то ваша дочка, швидше за все, може отримувати від держави компенсацію з догляду. Крім того, цей час згідно із законодавством зараховується до стажу для призначення пенсії.

Ще важливо знати, що компенсація по догляду надається тільки в тому випадку, коли родич, який доглядає, і той, хто потребує догляду, проживають на одній житлоплощі, пов’язані загальним побутом і мають взаємні права і обов’язки.

Який розмір грошової компенсації

Що стосується розміру компенсації, то вона розраховується як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу з розрахунку на місяць, встановленим на 1 січня поточного року (з 1 січня 2023 року – 2589 гривень), та середньомісячним сукупним доходом особи, яка надає соціальні послуги (дохід враховується за останні шість місяців). До складу сім’ї особи, яка звертається за призначенням компенсації, включаються:

  • чоловік, дружина;
  • діти до 18 років та діти до 23 років, які навчаються на денній формі навчання та не мають власних сімей;
  • жінка та чоловік, які не одружені, але проживають однією сім’єю.

Компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця. За рік треба подавати новий пакет документів. Найчастіше ця заява та декларація про доходи, але в деяких випадках можуть вимагати і новий медичний висновок.

Також у постанові № 859 сказано, що людина, яка надає соціальні послуги, отримує лише одну компенсацію незалежно від кількості осіб, яких доглядає.

Ольга Новікова

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції