Торішні блекаути одесити змогли пережити багато в чому завдяки «Пунктам незламності», де можна було зарядити гаджети, попрацювати і зігрітися. Зима, що настала, згідно з прогнозами експертів, комфортнішою не буде. Чи готові «Пункти незламності» прийняти і підтримати всіх, хто потребує, у разі тривалих відключень світла, дізнавалося «Одеське життя».
У квітні 2023 року, коли відключення електрики в Одесі припинилися, більшість «Пунктів незламності» перевели в «сплячий» режим. Відкрити їх обіцяли, якщо електропостачання в місті не буде понад добу. Екстремальна ситуація не змусила себе чекати. Сніжна хуртовина в останніх числах листопада обірвав дроти — люди залишилися без електрики, а багато хто ще й без опалення. 104 «Пункти незламності» відкрили в екстреному порядку.
11 із них облаштували в територіальних підрозділах поліції. Вони працюють цілодобово, але якщо допомога знадобиться під час комендантської години, правоохоронці радять телефонувати на номер 102.
Ще 55 пунктів розгорнули на базах пожежно-рятувальних частин Державної служби надзвичайних ситуацій по всій області. Тут, за інформацією пресслужби відомства, навіть обладнано спеціальні куточки для дітей, де можна почитати та помалювати. А для матусь із малюками встановлено сповивальні столики.
У мерії повідомляють, що до відкриття вже готові 425 пунктів. А всього їх в області — 812, як і минулого року. За інформацією директора департаменту з цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Одеської ОДА Сергія Готка, їх буде розгорнуто на базі об’єктів державної та комунальної власності, ДСНС, Національної поліції та об’єктів відповідального бізнесу.
— Число пунктів розраховане за кількістю жителів на тій чи іншій території, — пояснює Сергій Готко. — Основне навантаження — на Одесу, на так звані спальні райони.
Минулого року для багатьох «Пункт незламності» став продовженням і дому, і офісу. Звісно, якщо він був оснащений усім необхідним. Однак стабільний інтернет був далеко не скрізь. До нинішньої зими ситуацію обіцяють виправити.
— Цього року інтернет у пріоритеті. Адже багато хто навчається онлайн або користується інтернетом для роботи, — зазначає директор департаменту з цивільного захисту. — З огляду на цю проблему, вже починаючи з літа в «Пункти незламності» було проведено оптоволокно.
Там, де оптоволоконну мережу провести неможливо, влада обіцяє встановити термінали Starlink.
— У деяких пунктах вони вже є. Але ми маємо розуміти, що існують технічні проблеми їх використання, — попереджає Сергій Готко. — Насамперед, це трафік. Підключалася велика кількість людей, і термінали переставали працювати в штатному режимі. Як показав досвід, оптоволокно все ж краще. Але певний резерв «старлінків» у нас є. І в разі потреби його буде використано.
Також, за словами чиновника, в області врахували недоліки оснащення «Пунктів незламності», причиною яких торік стала плутанина та відсутність законодавчого регулювання на самому початку блекаутів. Але надалі в Постанові Кабміну було прописано методологію облаштування пунктів і наведено перелік того, що має в них знаходитися.
По-перше, це генератори різної потужності. І в Одесі, запевняють у мерії, забезпеченість ними становить 100%.
По-друге, печі булерьян. Це металеві жароміцні конструкції, здатні обігрівати різні площі. Така піч не займає багато місця. У побуті її нерідко використовують замість каміна — вона екологічна і бюджетна.
Також «Пункти незламності» можуть бути оснащені тепловими гарматами, які нагнітають гаряче повітря, і твердопаливними котлами. За інформацією Сергія Готка, таке обладнання теж закуплено.
Наразі в «Пунктах незламності» проводять перевірку протипожежної безпеки, а також забезпеченості пальним і всім необхідним для приймання відвідувачів. Залежно від того, скільки людей готовий вмістити пункт, розраховується кількість аптечок, запас їжі, питної та технічної води.
Крім стаціонарних пунктів (при школах, ЖКС, супермаркетах), як і торік, будуть розгорнуті мобільні «Пункти незламності» у великих наметах на кілька сотень людей одночасно. Зокрема, на Куликовому полі.
— Плануємо також встановити такі намети на Старосінній площі — біля вокзалу, у Хаджибейському районі — біля залізничної станції, і в Київському. Додатково є ще спеціально пристосовані автомобілі — на випадок необхідності розгорнути «Пункт незламності» на трасі. Там теж є і генератори, і тепло, і їжа, — прокоментував Сергій Готко.
Попри готовність області оперативно розгорнути мережу «Пунктів незламності» та навіть збільшити їхню кількість, усе ж таки важливо тримати ґаджети зарядженими та мати під рукою павербанки, ліхтарики й запас продуктів, які не потребують приготування, — щоб блекаут не застав вас зненацька.
Читайте також:
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Нещодавно президент США Дональд Трамп зупиняв військову допомогу Україні. На широкий загал цей крок пояснюється… Read More
В Одесі завершено опитування «Яким ініціативам у розвитку міського простору ви віддаєте перевагу?». З'ясувалося, що… Read More
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More
Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More
На новому катері «Лоцман Чеберяков» відбулася урочиста церемонія підняття прапора. Це вже другий катер, побудований… Read More