Статті

ЮНЕСКО та обстріли Одеси: де реальна допомога? (відео)

Конфлікти та війни в усьому світі ставлять під загрозу культурну спадщину людства, і одним з основних захисників цих цінностей є ЮНЕСКО. Однак її реакція на військові злочині часто викликає запитання та критику.

Так, одеський історичний центр знову став мішенню жахливого обстрілу, попри його статус об’єкта культурної спадщини, що перебуває під захистом ЮНЕСКО. 31 січня під ударами опинилися знаменитий готель «Бристоль», а також чотири музеї: літературний, історико-краєзнавчий, археологічний та музей західного та східного мистецтва. Також сильно пошкоджено Одеську філармонію та будинок Вучині. Обидві будівлі мають статус обʼєктів культурної спадщини національного значення і з 2023 року перебувають під «особливою» охороною ЮНЕСКО.

Це ставить під сумнів ефективність дій ЮНЕСКО у захисті культурних пам’яток. Тому ми вирішили розібратися, які реальні повноваження має організація під час військових конфліктів?

Реакція ЮНЕСКО або її відсутність?

Поки вся Україна була шокована черговим обстрілом, ЮНЕСКО обмежилося офіційною заявою у соцмережах. Ця пасивність викликала обурення через відсутність прямого засудження Росії. Згодом стало відомо, що організація направила місію для документування пошкоджень та оцінки невідкладних заходів реагування.

Найбільше одеситів обурило те, що в черговій заяві організація не називає Росію злочинцем та нападником. ЮНЕСКО навіть не говорить, хто саме завдав цих ударів. Але й цьому є пояснення. ЮНЕСКО є структурою ООН і дотримується принципів нейтралітету. Однак це не означає, що організація повністю байдужа до ситуації. ЮНЕСКО активно документує воєнні злочини проти культурної спадщини та надає матеріали для міжнародних судів.

Чим конкретно допоможе ЮНЕСКО Одесі?

ЮНЕСКО нерідко переходить від заяв до реальних дій. Яскравим прикладом стала атака на історичний центр Одеси 23 липня 2023 року, коли постраждали щонайменше 29 пам’яток архітектури 19-20 століть, зокрема Будинок вчених, а також знакова для одеситів будівля Спасо-Преображенського собору. Організація не обмежилася коментарями: вже 26 липня експерти прибули до Одеси для оцінки збитків і виявили серйозні пошкодження восьми об’єктів.

Аби зберегти спадщину, фахівці ЮНЕСКО застосовують лазерні технології для створення точних 3D-моделей пошкоджених пам’яток. Отже, буде збережено максимум інформації про їхній первісний вигляд. Це і стане основою для реставрації.

Фото Сергія Ревенка

29 пам’яток архітектури 19-20 століть, зокрема Будинок вчених, а також знакова для одеситів будівля Спасо-Преображенського собору. Організація не обмежилася коментарями: вже 26 липня експерти прибули до Одеси для оцінки збитків і виявили серйозні пошкодження восьми об’єктів.

Аби зберегти спадщину, фахівці ЮНЕСКО застосовують лазерні технології для створення точних 3D-моделей пошкоджених пам’яток. Отже, буде збережено максимум інформації про їхній первісний вигляд. Це і стане основою для реставрації.

Спільно з місцевою владою організація також допомагає укріплювати фасади, проводити аварійні роботи та встановлювати захисні конструкції.

Важливим результатом стала тристороння угода між Україною, Італією та ЮНЕСКО, що передбачає виділення 42,5 мільйона євро для відновлення постраждалих об’єктів. Ці кошти планують використати не лише для реставрації, а й для навчання майбутніх реставраторів.

Проте за словами голови департаменту Івана Ліптуги, повноцінне відновлення можливе лише після завершення війни. На сьогодні вже понад 100 пам’яток Одеси зазнали руйнувань, і хоча деякі й отримали допомогу, більшість потребує значних ресурсів та часу.

Що ЮНЕСКО робить в Україні на постійній основі?

  • Моніторинг та оцінка збитків: за допомогою супутникових зображень та експертних місій ЮНЕСКО фіксує руйнування пам’яток. Потім документують пошкодження та вносять в базу для відновлення.
  • Охорона об’єктів, які під загрозою: внесення пам’яток до «Списку світової спадщини, що перебуває під загрозою». Це допомагає привернути увагу світу до проблем, проте не дає конкретного захисту.
  • Міжнародна координація відновлення: залучення міжнародного фінансування та експертів. Сканування пошкоджених будівель за допомогою лазерних технологій для створення 3D-моделей.
  • Встановлення емблем «Блакитний щит»: символ захисту згідно з Гаазькою конвенцією.
  • Зацифрування колекцій та архівів: це допомагає зберегти дані у випадку необхідності відновлення.
  • Фотофіксація та аварійні роботи: укріплення фасадів, встановлення захисних конструкцій.
  • Пошук фінансування для відновлення об’єктів.

***
ЮНЕСКО має важливу роль у захисті культурних пам’яток, але її можливості під час військових конфліктів обмежені. Організація працює над тим, щоб зафіксувати пошкодження, залучити фінансування та допомогу для відновлення, але не може впливати на політичні та військові процеси. ЮНЕСКО не має права використовувати силу для захисту і займається лише організацією відновлення та приверненням уваги до проблем. Про те, який вплив має ЮНЕСКО і де вона безсила, дивіться у нашому відео на YouTube.

Share
Діана Федотова

Журналістика заполонила мене ще у студентські роки. Вже на другому курсі в Національному університеті «Одеська юридична академія» я обійняла першу посаду на телебаченні. Згодом отримала ступінь магістра журналістики. За вісім років я попрацювала як на одеських каналах та проєктах «Репортер», «Думська», «Редакція», так і стала власною кореспонденткою на каналах «Україна», «Україна24» та «Ми - Україна». За плечима чотири роки прямих включень з найгарячіших подій. Нині живу в Індонезії, однак продовжую слідкувати за життям рідної Одеси, чим і ділюся в «Одеському житті».

Recent Posts

  • Новини партнерів

Автосалони Одеси — гід на вибір автомобіля

Одеса - місто з багатим вибором автосалонів, що пропонують автомобілі на будь-який смак та бюджет.… Read More

12-02-2025 в 23:12
  • Новини

Зеленський поговорив з Трампом про мир та Путіна

12 лютого відбулася телефонна розмова між Президентом України Володимиром Зеленським та Президентом Сполучених Штатів Дональдом… Read More

12-02-2025 в 22:40
  • Новини

В Одесі пролунали вибухи – місто атакують ударні безпілотники (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Увечері середи, 12 лютого 2025 року, в Одесі та області пролунав сигнал повітряної тревоги. Повідомлялося… Read More

12-02-2025 в 22:19
  • Новини

Чи зміниться погода в Одесі 13 лютого

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 13 лютого 2025 року, в… Read More

12-02-2025 в 21:41
  • Новини

Трамп поговорив по телефону з Путіним про Україну

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп обговорив з російським президентом Володимиром Путіним війну в Україні… Read More

12-02-2025 в 20:37
  • Статті

Зеленський розповів, що його намагалися вбити і про умови закінчення війни

Президент України Володимир Зеленський дав велике інтерв'ю британському виданню The Guardian. Зокрема, було порушено такі… Read More

12-02-2025 в 20:16