Статті

Як відзначали свято бессарабських болгар у селі Петрівськ

Наприкінці жовтня у багатьох містах та селах Бессарабії відзначався День бессарабських болгар. Це свято тих, хто перетворював дикі степи Бессарабії у мальовничі куточки, будував школи, церкви, зберігав традиції.

“Тут староста не потрібен, адже люди самі господарі”

Цього року День бессарабських болгар відзначили і у селі Петрівськ (колишній Петросталь) Бессарабської громади. Це село, де живуть працьовиті, дружні, гостинні болгари, пращури яких наприкінці ХІХ сторіччя переселилися з Молдови.

Не секрет, що у різних селах болгарам притаманні свої риси характеру, напевне, залежно від місцевості, з якої переїхали їхні пращури. Наприклад, у Бессарабській громаді болгари з Виноградівки – діловиті та прагматичні, з Вільного – волелюбні, енергійні, з Рівного – творчі й відкриті, з Євгенівки Бородінської громади болгари більш терплячі, розважливі. А болгари Петрівська – добродушні, працьовиті та завжди допомагають рідному селу.

Кожен ранок мешканців села, незалежно від віку, починається з підмітання біля подвір’я на вулиці. Недарма Петрівськ в обласних та районних конкурсах «З санітарного порядку і благоустрою» завжди посідав перші місця – це надзвичайно охайне і чисте село, про яке кажуть: «Там староста не потрібен, там люди самі  господарі».

Без частування не відпустять

А які бабусі живуть у Петрівську! У шафі кожної з них обов’язково є болгарське національне вбрання, яке вони одягають на свята. До речі, тут святкують усі народні свята – день Івана, день Георгія Побідоносця, Бабіндень, Дмитрів день, початок жнив тощо. Тут зберегли і чудові виноградники – товариство «Петросталь» має найбільші площі виноградників у Бессарабській громаді. Але про виноградарство петрівців ми розповімо в одній з наступних публікацій.

Щодо гостинності місцевих жителів, то якщо ви до когось завітали – без частування вас не відпустять. Отже, де ж іще відзначати День бессарабських болгар, як не тут?

Болгарські пісні й танці лунали цілий день

29 жовтня Петрівськ зустрічав гостей. У фестивалі болгарського танцю та болгарських пісень взяли участь найкращі колективи Тарутинщини, Баннівки, Василівки, Твардиці (Молдова).

На святі було багато почесних гостей, добрих привітань, нагороджень представників культури. А головне – яскраві виступи.

Вражали номерами танцювальний колектив «Твардішка младост» з Твардиці, народний танцювальний колектив «Везражданє», народна вокальна група «Роден край» з Петрівська, народний танцювальний колектив «Натхнення» з Вільного, народний вокальний колектив «Златогласці» з Рівного, народний танцювальний колектив «Азалія» і народний фольклорний колектив «Гюльмянка» з Ярового, народний танцювальний колектив «Непоседи» і вокальний колектив «Георгіна» з Виноградівки, кукерська група «Басма» з Баннівки, народний танцювальний колектив «Росна кітка» з Василівки, народний танцювальний колектив «Талісман» і народний аматорський колектив «Надія» з Бессарабського.

Спонсорами свята стали аграрії Володимир Маслєнков, директор сільгосппідприємства «Зоря», і Петро Ламбов, директор товариства «Петросталь». Організували все колектив старостинського округу під керівництвом старости Сергія Бугора, підприємці, колектив Будинку культури, прості мешканці. Учні Петрівського ліцею та їхні батьки під керівництвом директорки ліцею Ірини Парлікової влаштували благодійний ярмарок, збір коштів з якого пішов на потреби ЗСУ. Домашній хліб, олію з місцевої олійниці, домашні смаколики розкупили за годину.

Після фестивалю за великим столом зібралися близько 150 гостей. Всі залюбки смакували національні страви, приготовлені гостинними господарями свята.

Читайте також:

Share
Юлія Валієва

Закінчила Київський державний університет імені Тараса Шевченка, факультет журналістики. Понад тридцять років працюю на журналістській ниві. Працювала в газетах «Знамя труда», Тарутине, «Південна Зоря», Біляївка, «Деловой город», Білгород-Дністровський, «Обозрение плюс», Одеса. Член спілки журналістів України. У професії журналіста вважаю головним - не бути байдужим і розповідати про долі людей – унікальних і неймовірних мешканців нашої країни

Recent Posts

  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21
  • Статті
  • Суспільство

11 років після Майдану: як українці робили свій вибір

21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи в Україні — одне із знакових державних… Read More

2024-11-21
  • Новини

Прогноз погоди у Одесі на 22 листопада: чи вщухне вітер

За прогнозом Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в… Read More

2024-11-21