Часто виникає необхідність орендувати квартиру, але при цьому потрібно знати, які можуть бути гарантії спокійного проживання. Договір оренди може зекономити вам не тільки нерви, а й значну суму коштів. Дізнайтеся, на що звертати увагу при його укладанні.
В України договір наймання житла укладається у письмовій формі (Згідно зі ст. 811 ЦК). Предметом договору наймання житла можуть бути помешкання, зокрема квартира або її частина, житловий будинок або його частина (ст. 812 ЦК України). Помешкання має бути придатним для постійного проживання у ньому. Наймач житла у багатоквартирному будинку має право користування майном, що обслуговує будинок.
Перед обранням квартири для проживання потрібно передивитися декілька варіантів, щоб переконатися, що сума, район та умови проживання квартири Вас влаштовують.
Якщо Ви шукаєте квартири через рієлторів обов’язково запитуйте не лише умови проживання, але й хто власник житла, і на який строк передбачено оренду.
До того, як виберете квартиру, переконайтесь, що маєте справу з власником, який повинен надати документи, які підтверджують право власності.
Це може бути договір купівлі-продажу житла, дарування, заповіт, спадкування тощо. Якщо замість власника квартиру здає в оренду інша особа, переконайтесь, що вона має довіреність. Завжди запитуйте рієлтора або власника усе, що Вас цікавить щодо проживання. І головне, наполягайте, щоб в письмовому вигляді було укладено договір оренди житла.
Ви можете його укласти як у нотаріуса, так і самостійно. Цього буде достатньо, щоб вважати договір оренди укладеним.
Для зручності Ви можете скористатися шаблонами договору оренди, або зробити його самостійно, доповнивши його певними пунктами. При цьому важливо розуміти сутність самого договору і знати, що він захищає як права того, хто здає житло так і того, хто його орендує.
Тож, в договорі обов’язково вказуються дата його укладання, місто, де він укладається; прізвище, ім’я та по батькові Орендодавця з однієї сторони, та Орендаря з іншої сторони, зазначивши їх паспортні дані. В договорі важливо вказати, коли він набуває чинності. Це може як дата підписання так і безпосередньо дата заселення до житла.
При цьому необхідно вказати, якщо це будинок, його адресу, і зазначити, що саме Ви орендуєте, сам будинок чи додатково подвір’я, кухні, інші приміщення, чи можливо ними тимчасово користуватися, чи здається лише окрема кімната, чи частка в цьому будинку.
Якщо орендується квартира, необхідно вказати, чи вона здається повністю, чи окрема її кімната (и), і які в ній наявні речі.
Саме в предметі договору сторонам необхідно прописати, в якому стані перебуває квартира чи будинок, чи зроблено в ньому ремонт, перерахувати, яка є сантехніка, люстри, підлога, чи наявна побутова техніка, бойлер.
Зазначити, які речі залишає орендодавець, і в якому вони стані. Бажано зробити фото того, що ви бачите, до того, як сторони підписали договір. Скажімо, плями на дивані, кріслах, стан килимів, якщо Ви бачите, що вони не нові, є в них недоліки, можете зазначити в договорі про це.
Вказати, який посуд ви приймаєте, при оренді житла, чи можна ним користуватися, в якому він стані.
При цьому не соромтесь задавати господарю житла запитання, важливі для Вас речі вносити до умов договору.
Важливий розділ договору – права та обов’язки сторін.
В ньому вказується:
Укладання такого договору доцільне не лише, щоб забезпечити гарантії сторін, але й взяти участь в експериментальному проєкті кабміну, спрямованому на те, щоб полегшити життя українців в тяжкі воєнні часи (Постанова КМУ № 1225)
Цей проєкт включає:
Таким чином, оренда квартири повинна бути оформлена належним чином як гарантія для того, хто її винаймає, так і для того, який її здає.
Читайте також:
Птахи – частинка живої природи, доступна навіть закоренілим городянам. Але, на жаль, згідно зі спостереженнями… Read More
Ви помітили, як навкруги розцвіли дерева? Вишня, магнолія, щось жовтеньке… Це - квітень прийшов. Цьогоріч… Read More
Одеські медики вперше у світі провели унікальну операцію - у серце шестимісячного Гліба імплантували спеціальний… Read More
У вівторок, 1 квітня 2025 року, розпочалася 1133-тя доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More
Сьогодні в небо Одеси випущено тридцять різнокольорових папуг, пристосованих до життя в Чорноморській Перлині. Read More
Маршрут Одеса-Кишинів став надзвичайно популярним - зараз автобуси до столиці Молдови відправляються щогодини. Завдяки пасажиропотоку… Read More