Статті

Оренда квартири: що треба вказати в договорі, щоб захистити права та не втратити гроші

Часто виникає необхідність орендувати квартиру, але при цьому потрібно знати, які можуть бути гарантії спокійного проживання. Договір оренди може зекономити вам не тільки нерви, а й значну суму коштів. Дізнайтеся, на що звертати увагу при його укладанні.

Що важливо знати про договір оренди квартири

В України договір наймання житла укладається у письмовій формі (Згідно зі ст. 811 ЦК). Предметом договору наймання житла можуть бути помешкання, зокрема квартира або її частина, житловий будинок або його частина (ст. 812 ЦК України). Помешкання має бути придатним для постійного проживання у ньому. Наймач житла у багатоквартирному будинку має право користування майном, що обслуговує будинок.

Перед обранням квартири для проживання потрібно передивитися декілька варіантів, щоб переконатися, що сума, район та умови проживання квартири Вас влаштовують.

Якщо Ви шукаєте квартири через рієлторів обов’язково запитуйте не лише умови проживання, але й хто власник житла, і на який строк передбачено оренду.

До того, як виберете квартиру,  переконайтесь, що маєте справу з власником, який повинен надати документи, які підтверджують право власності.

Це може бути договір купівлі-продажу житла, дарування, заповіт, спадкування тощо. Якщо замість власника квартиру здає в оренду інша особа, переконайтесь, що вона має довіреність. Завжди запитуйте рієлтора або власника усе, що Вас цікавить щодо проживання. І головне, наполягайте, щоб в письмовому вигляді було укладено договір оренди житла.

Яким повинен бути договір оренди житла

Ви можете його укласти як у нотаріуса, так і самостійно. Цього буде достатньо, щоб вважати договір оренди укладеним.

Для зручності Ви можете скористатися шаблонами договору оренди, або зробити його самостійно, доповнивши його певними пунктами. При цьому важливо розуміти сутність самого договору і знати, що він захищає як права того, хто здає житло так і того, хто його орендує.

Тож, в договорі обов’язково вказуються дата його укладання, місто, де він укладається; прізвище, ім’я та по батькові Орендодавця з однієї сторони, та Орендаря з іншої сторони, зазначивши їх паспортні дані. В договорі важливо вказати, коли він набуває чинності. Це може як дата підписання так і безпосередньо дата заселення до житла. 

Що вказати предметом договору? Звичайно те житло, що Ви обрали.

При цьому необхідно вказати, якщо це будинок, його адресу, і зазначити, що саме Ви орендуєте, сам будинок чи додатково подвір’я, кухні, інші приміщення, чи можливо ними тимчасово користуватися, чи здається лише окрема кімната, чи частка в цьому будинку.

Якщо орендується квартира, необхідно вказати, чи вона здається повністю, чи окрема її кімната (и), і які в ній наявні речі.

Саме в предметі договору сторонам необхідно прописати, в якому стані перебуває квартира чи будинок, чи зроблено в ньому ремонт, перерахувати, яка є сантехніка, люстри, підлога, чи наявна побутова техніка, бойлер.

Зазначити, які речі залишає орендодавець, і в якому вони стані. Бажано зробити фото того, що ви бачите, до того, як сторони підписали договір. Скажімо, плями на дивані, кріслах, стан килимів, якщо Ви бачите, що вони не нові, є в них недоліки, можете зазначити в договорі про це.

Вказати, який посуд ви приймаєте, при оренді житла, чи можна ним користуватися, в якому він стані.

При цьому не соромтесь задавати господарю житла запитання, важливі для Вас речі вносити до умов договору. 

Права та обов’язки сторін в договорі оренди житла

Важливий розділ договору – права та обов’язки сторін.
В ньому  вказується:

  • Що орендодавець зобов’язується передати житло в належному стані, при цьому зазначити, в якому стані електропроводка, комунікації, і при цьому зазначити, що орендар зобов’язується дбати про житло, ставитися з охайністю до майна.
  • Погодити порядок оплати за комунальні послуги – вказати, яким чином, і коли буде сплачено за воду, газ, електроенергію, інші комунальні платежі, враховуючи, що це можуть бути різні дні, коли враховується оплати. Погодити, яким чином буде прозвітовано перед орендодавцем за оплату.
  • Сума застави та процедура його повернення – термін виплати після розірвання угоди. Також в документі вказується сума і валюта, в якій виплачується заставу.
  • Якщо є заборгованість за комунальні послуги у квартирі чи будинку, орендодавець може прописати цю заборгованість, і сторони можуть погодити порядок її оплати за рахунок проживання.
  • Оплата орендної плати – зазначається сума цифрами та прописом та строки оплати, а також можливі наслідки щодо невчасної оплати. Вказати в договорі, якщо в цьому буде необхідність, за яких умов змінюється сума орендної плати. За умовами договору сторони можуть ініціювати перегляд розміру орендної плати, у випадку зміни курсу національної валюти гривні щодо долара США, врахувавши суму відсотків.
  • В цьому підрозділі важливо зазначити, хто може проживати в житлі, чи здається житло в оренду одній особі, чи родині за ту саму суму, чи можливо проживання з тваринами. Вказати з якими, кількість таких тварин, і прописати обов’язково, які наслідки, якщо вони подеруть стіни чи зіпсують меблі.
  • Ви можете зазначити, чи є ремонт у квартирі, якщо необхідно його проводити його, чи є при цьому дозвіл господаря.
  • Ви можете зазначити, чи можете користуватись побутовими приладами.
  • Наприкінці договору можете вказати умови, коли він буде вважатися достроково розірваним або продовженим. І, звичайно, обов’язково повинні бути зазначені реквізити сторін, їх паспортні дані, адреси, мобільний телефон.

Укладання такого договору доцільне не лише, щоб забезпечити гарантії сторін, але й взяти участь в  експериментальному проєкті  кабміну, спрямованому на те, щоб полегшити життя українців в тяжкі воєнні часи (Постанова КМУ № 1225)

Цей проєкт включає:

  • Субсидії на оплату оренди житлового приміщення, окрім територій, де ведуться активні бойові дії або які тимчасово окуповані Російською Федерацією.
  • Компенсацію частини податків (податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку та військового збору) для орендарів.

Таким чином, оренда квартири повинна бути оформлена належним чином як гарантія для того, хто її винаймає, так і для того, який її здає.

Читайте також: 

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Статті

Одеські птахи під загрозою: чому їх меншає і хто їх рятує

Птахи – частинка живої природи, доступна навіть закоренілим городянам. Але, на жаль, згідно зі спостереженнями… Read More

01-04-2025 в 11:54
  • Статті

Неймовірні історії одеських євреїв та концерти: афіша безкоштовних подій Одеси 1-3 квітня

Ви помітили, як навкруги розцвіли дерева? Вишня, магнолія, щось жовтеньке… Це - квітень прийшов. Цьогоріч… Read More

01-04-2025 в 11:34
  • Новини

Порятунок Гліба: медичним проривом Одеси зацікавилися міжнародні фахівці

Одеські медики вперше у світі провели унікальну операцію - у серце шестимісячного Гліба імплантували спеціальний… Read More

01-04-2025 в 10:38
  • Новини

Війна, день 1133: першоквітнева ніч минула без атаки «шахедів»

У вівторок, 1 квітня 2025 року, розпочалася 1133-тя доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More

01-04-2025 в 09:49
  • Статті

Папуги-українці у небі Одеси: хто їх випустив і навіщо?

Сьогодні в небо Одеси випущено тридцять різнокольорових папуг, пристосованих до життя в Чорноморській Перлині. Read More

01-04-2025 в 09:28
  • Новини

Автобуси з Одеси до Кишинева відправляються щогодини: навіщо українці їдуть до Молдови

Маршрут Одеса-Кишинів став надзвичайно популярним - зараз автобуси до столиці Молдови відправляються щогодини. Завдяки пасажиропотоку… Read More

01-04-2025 в 08:36