Новини Одеси та Одеської області

Вступна кампанія за умов війни: що потрібно знати

Вступна кампанія за умов війни: що потрібно знати

Цього року провести зовнішню незалежну оцінку випускників не вдасться. Через повномасштабне вторгнення Росії багато українських школярів були змушені покинути свої будинки та навчальні заклади. У частині регіонів організувати традиційне ЗНО неможливо, оскільки це дуже небезпечно. В умовах війни здоров’я і життя випускників набагато цінніші за іспити або бали в атестаті.
До чого готуватися 11-класникам цього року, нам розповіли у Центрі громадського моніторингу та контролю.

Національний тест замість ЗНО

У 2022 році випускники шкіл складуть лише один підсумковий іспит – національний мультипредметний тест (НМТ). Таке рішення було запропоновано Міністерством освіти і науки (МОН) та прийнято парламентом.

За інформацією МОН, національний мультипредметний тест складатиметься із трьох дисциплін: української мови, математики та історії України. По кожному предмету буде 20 питань. Загалом іспит триватиме 80 хвилин.

МОН планує провести іспит у формі онлайн-тестування у навчальних закладах. Фізична присутність учасників є обов’язковою. Дистанційна участь можлива лише за умови, коли технології дозволять чітко ідентифікувати особистість.

28 спроб здати

Як і раніше для складання іспиту передбачені три екзаменаційні сесії: основна, додаткова (липень) та спеціальна (серпень). Але в учасників буде 28 спроб пройти НМТ.

«Ми намагатимемося зробити три сесії для того, щоб охопити максимальну кількість вступників. Загалом діти матимуть можливість зареєструватися на 28 спроб, тобто двічі на день», – пояснив міністр освіти Сергій Шкарлет.

А голова Комітету Верховної Ради з питань освіти та науки Сергій Бабак пояснив, що велика кількість спроб пов’язана із можливими повітряними тривогами чи обстрілами. Причому «щодня змінюватимуться завдання, щоб не було можливості недобросовісно скласти іспит».

НМТ вместо ВНО

При цьому спробувати ще раз скласти тест заради найвищих балів можливості не буде. Щоб підготувати випускників до іспиту, МОН планує провести пробне НМТ у онлайн-форматі у червні.

Як виставлятимуть річні оцінки?

У Міністерстві освіти і науки також пояснили, як оцінюватимуть знання решти школярів наприкінці цього навчального року.

Зокрема, оцінювання за другий семестр, залежно від ситуації, може проводитись у вигляді письмової контрольної роботи, онлайн тестування, діагностичної роботи, усної співбесіди.

При оцінюванні за другий семестр вчителям рекомендовано зараховувати всі оцінки, отримані учнем протягом семестру незалежно від місця навчання. Це може бути будь-яка школа, зокрема приватна, в Україні чи за її межами.

В окремих випадках оцінювання учнів 5-8 та 10 класів може здійснюватися не за 12-бальною шкалою, а як «зараховано»/«не зараховано». Річна оцінка не обов’язково має бути середньою арифметичною від оцінок за перший та другий семестри. При виставленні річної оцінки має враховуватись динаміка особистих результатів навчання дитини. У 1-4 класах – ще з урахуванням спостережень вчителя.

За відсутності в учнів-переселенців задокументованих результатів оцінки перший семестр річне оцінювання можуть виставити за результатами одного семестру.

Безпека під час іспитів

Центри тестування розміщуватимуться у школах, де є укриття, у безпечних регіонах. На тимчасово окупованих територіях іспити не проводитимуться. Випускникам доведеться приїхати до пункту тестування на підконтрольну територію.

Іспит зупинятиметься на час повітряної тривоги. Усі учасники зможуть перейти до бомбосховища. Після відбою тривоги тестування продовжиться.

Абітурієнти, які через війну виїхали з України, зможуть взяти участь у НМТ за кордоном. У столицях країн ЄС чи їхніх університетах буде розміщено пункти тестування.

Спрощена процедура вступу

Цього року зарахування до вищих навчальних закладів відбуватиметься за спрощеною процедурою.

Для вступу на бакалаврат необхідно буде подати заяву, мотиваційний лист та результати національного мультипредметного тесту. Для зарахування на контрактну форму навчання буде достатньо лише заяви та листи. Для вступу на творчі спеціальності потрібно буде подати мотиваційний лист та пройти творчий конкурс.

Рейтинг абітурієнтів з однаковою кількістю балів визначатиме мотиваційний лист. Тому до його написання слід поставитися серйозно. Не враховуватимуться середній бал атестату, медалі чи призові місця на олімпіадах.

Пільги при вступі матимуть військовослужбовці, добровольці батальйонів територіальної оборони, рятувальники та правоохоронці, які брали участь у війні.

Фото UkrNet, інфографіка Центру громадського моніторингу та контролю

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції