Статті

Позбавив світ від холери та чуми: історія маловідомого одесита Володимира Хавкіна

Свого часу холера і чума наробили багато лиха і погубили сотні тисяч людей. Це були одні з найнебезпечніших хвороб. Вакцини від цих смертельно небезпечних хвороб винайшов наш земляк, бактеріолог з Одеси Володимир Хавкін.

Володимир Хавкін народився в Одесі у небагатій єврейській родині 15 березня 1860 року. Його навчання в Новоросійському (Одеському) університеті оплачував брат, виділяючи на це 10 рублів на місяць. Ще 20 копійок на день на харчування Володимиру Хавкіну виплачував університет.

У студентські роки Хавкін був активним учасником революційної організації «Народна воля». За це його відрахували з університету. Після втручання вченої ради та особисто Іллі Мечникова юнака відновили. Втім, Хавкін не заспокоївся і знову відрахували. Під наглядом поліції він був ще 8 років.

Володимир Хавкін

Щоб заробити життя, Хавкін давав приватні уроки і зумів захистити наукову роботу. Після її захисту він отримав звання магістра та міг займатися наукою.

Науковими дослідженнями Хавкін захопився студентськими роками в Одесі, але як єврей він не міг вести наукові дослідження в лабораторіях Російської імперії. Щоб виправити становище, йому запропонували ухвалити православ’я, але Володимир категорично відмовився.

Читайте також: Історія одеських епідемій: перший карантин у місті оголосили за Рішельє

1881 року Хавкін поїхав до Швейцарії слідом за своїм учителем Іллею Мечниковим, а 1889 року став приват-доцентом Пастерівського інституту в Парижі.

У Європі Хавкін зайнявся проблемами розробки вакцин для захисту від інфекційних хвороб. А 1892 року молодий учений створив вакцину від холери. Її він першим випробував на собі.

Незважаючи на рекомендації Луї Пастера, європейські вчені заборонили застосовувати вакцину Хавкіна. Але вчений не здався і досяг від Британського уряду відрядження до Індії, де зміг успішно застосувати свою вакцину.

Читайте також: Віруси: наш найгірший ворог чи найкращий друг?

Продовжуючи працювати в Індії, Хавкін створив вакцину від чуми, яку теж випробував на собі. У результаті ця вакцина допомогла зупинити великий спалах чуми в Індії.

Володимир Хавкін. Вакцинація в Індії

До 1904 року Хавкін жив і працював в Індії, займаючись наукою та вакцинуючи населення цієї країни. Після повернення до Великобританії на честь Хавкіна було влаштовано урочистий прийом, а королева Вікторія нагородила Хавкіна орденом Індійської імперії.

Пізніше Хавкін жив і працював у Швейцарії. Під час Першої світової війни вчений вакцинував англійських офіцерів та солдатів.

На батьківщину вчений так і не повернувся. У віці 70 років він помер у Парижі.

Читайте також: 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Історія
  • Статті

610 чи 231: скільки років Одесі насправді — розгадуємо таємницю віку нашого міста

За останніми історичними даними, 19 травня 2025 року Одесі виповниться 610 років. Перша відома назва… Read More

19-05-2025 в 10:49
  • Новини

«Чорноморець» проти “Динамо”: як зіграли одесити

Одеський «Чорноморець» достроково залишає Українську Прем'єр-лігу за підсумками сезону 2024/25. У матчі 29-го туру 18… Read More

19-05-2025 в 10:31
  • Новини

Війна, день 1181: Трамп анонсував телефонну розмову з Путіним

У понеділок, 19 травня 2025 року, розпочалася 1181-ша доба з початку широкомасштабної збройної агресії Російської… Read More

19-05-2025 в 09:39
  • Новини

Нова траса з’єднає Одесу з Молдовою та Румунією

У Молдові планують масштабний розвиток транспортної інфраструктури: влада розглядає можливість будівництва високошвидкісної автостради і першої… Read More

19-05-2025 в 08:36
  • Новини

У Затоці готуються до курортного сезону: як там відпочити, якщо пляжі залишаться закритими

Затока, на жаль, цього року залишиться без доступу до пляжів і моря. Проте готелі та… Read More

19-05-2025 в 08:32
  • Статті

Фестиваль «Одесі-610». День другий: усі види зацікавленості (фото)

Другий день фестивалю «Одесі-610»: захід, що проходить у культурному просторі на вулиці Торговій, 2, радує… Read More

19-05-2025 в 07:12