Статті

Відрізняємо справжнього від фейкового: як обрати професійного психолога

Останніми роками, коли всі ми живемо під тиском хронічного стресу війни, швидко зростає популярність практичної психології. Люди все частіше звертаються по допомогу до фахівців цієї професії. Але будь-який бум має зворотний негативний бік: під виглядом «фахівців» починають працювати ті, хто не має освіти, досвіду, необхідного рівня кваліфікації. До Всеукраїнського дня психолога, який святкують 23 квітня, говоримо про те, як обрати дійсно професійного психолога і не витрачати час дарма, з науковцями Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського.

По-перше: освіта та сертифікація

Перше, на що треба звернути увагу, – це фахова освіта. Психолог повинен мати вищу профільну освіту (бакалавр, магістр психології). Усі українські дипломи, видані після 2000 року, відображаються в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО).

А щодо надання послуг консультування чи психотерапії – вимоги до тих, хто їх надає, чітко сформульовані у Законі України «Про систему охорони психічного здоровʼя в Україні». Але, незважаючи на це, останнім часом не меншає випадків, коли послуги консультування пропонують люди, які пройшли лише якісь курси чи тренінг. Це не можна вважати професійною роботою. І їхні посилання на талант та якісь надзвичайні здібності, які компенсують у них відсутність фахової освіти, – то лише спроба підмінити фахові вимоги зручними умовами роботи для так званого психолога.

Тому, якщо звертаєтесь по психологічну допомогу, не соромтеся запитати про дипломи та сертифікати тих, з ким маєте намір працювати. Професіонали ставляться до цього з розумінням і показують свої документи, а от фейкові психологи, імовірно, почнуть розповідати вам про необовʼязковість освіти, яка є вчорашнім днем і не відповідає сучасним тенденціям розвитку психології.

Важливий і досвід роботи

– Варто також поцікавитись, скільки років фахівець практикує, з ким працює (дорослі, діти, підлітки, пари, родини), – каже кандидатка психологічних наук, доцентка катедри загальної та диференціальної психології  університету імені К.Д. Ушинського Тетяна Ульянова. – На чому саме спеціалізується і чи має досвід у вашій темі – тривожність, самооцінка, травми дитинства, кризи, стосунки тощо.  

Тетяна Ульянова

Раджу почитати відгуки про роботу обраного вами психолога, а також поспілкуватися з тими, хто з ним вже працював. Так буде простіше зорієнтуватись, чи підійде вам цей фахівець.  

Червоні маркери в роботі психолога

  • Важливо розуміти, що якщо ваш фахівець говорить про езотерику, магію, чари чи нетрадиційну медицину, – це не доказові, не наукові методи, а шарлатанство. У випадках вимушеного застосування психологічних методик, що не пройшли достатньої апробації або не повністю відповідають науковим вимогам, психолог зобовʼязаний попередити про це клієнта і бути обережним у своїх висновках.
  • Професійний психолог ніколи не дає обіцянок вирішити вашу проблему в певний термін. А також не підтримує стосунків з клієнтом після завершення терапії.

Переважна більшість психологів асоціюють себе з певним методом та є членами профільних спільнот. Це ще одна ознака професійності, коли колегу визнають інші фахівці й він працює в межах етики та методів спільноти.

Якщо ж ви хочете перевірити, чи проходив післядипломне навчання спеціаліст, чи навчався він, скажімо, травматерапії, – зверніться в Асоціацію психологів чи установу, де, за його словами, він проходив навчання.

  • Ще одна важлива річ, яку варто перевірити перед терапією, – запитати, чи проходив обраний спеціаліст власну терапію, в якому напрямку і в який термін. Проходження власної терапії психологом – один із головних етапів, що робить його послуги справді професійними, звільняє від необхідності проєктувати свої травми на клієнтів. Окрім власної терапії, психолог також повинен мати супервізію – регулярні зустрічі з іншими фахівцями для обговорення професійних питань.

Чи відчуває людина себе досить комфортно?

Щоб обрати свого психолога, дуже важливо проаналізувати свої відчуття після перших зустрічей. Якщо людина почуває себе в безпеці, їй комфортно і вона готова відверто спілкуватись, фахівець її. Але далі дуже важливо розібратись у тому, чого ви очікуєте від спілкування з психологом.

– Коли людина приходить і хоче позбавитись, наприклад, панічних атак, які її переслідують, – це одна ситуація, – каже кандидатка психологічних наук, доцентка катедри теорії та методики практичної психології університету імені К.Д. Ушинського Ірина Розіна. – У таких випадках людину цікавить лише, як позбавитись травмуючих станів, не розбираючись, чому саме вони виникають. Такі клієнти звертаються з проханням про призначення ліків для вирішення проблеми. Професійний психолог медикаментозну терапію не призначає.

Ірина Розіна

– Зовсім інша ситуація, коли людина приходить, щоб зʼясувати причини панічних атак і завдяки цьому позбавитись їх. Вона готова розбиратись із собою, зʼясовувати причини таких реакцій організму. Непрофесійний психолог напряму порадить, що робити, не розібравшись з індивідуальними особливостями людини, її життєвим сценарієм та досвідом. Він стане своєрідним інвалідним візком для клієнта. Професіонал працюватиме інакше: допоможе зʼясувати причини панічних атак і завдяки цьому знайти шлях, яким саме ця людина подолає їх. Професійний психолог ніколи не дає прямих порад, не озвучує варіанти рішення тієї чи іншої ситуації, яка цікавить клієнта. Він лише милиця, на яку може спертись людина, коли за допомогою психолога почне шукати причини повторення панічних атак.

В пошуках балансу

Ірина Розіна, яка спеціалізується на методі позитивної психотерапії, вважає дуже важливим дотримання принципу балансу на основі розгляду життя і розвитку особистості в чотирьох сферах – тіло, діяльність, контакти, фантазії.  

  • Тіло людини ніколи не помиляється, воно різними болями повідомляє про те, що його перевантажили і потрібен відпочинок.
  • Контакти – це не лише коло друзів, родичів та колег. Дуже важливим є вміння людини спілкуватись із самою собою.
  • Діяльність – це сфера, де людина проявляє себе у різних якостях.
  • А фантазії – це віра, мрії про майбутнє, вміння з гумором поставитись до подій свого життя.

Непрофесіонал найчастіше відокремлює одну з чотирьох сфер життя людини, професіонал допомагає віднайти баланс всіх чотирьох. 

Ми навели основні моменти, по яких можна визначити, чи є обраний вами психолог професіоналом, здатним допомогти вирішити ваші психологічні проблеми. Тож аналізуйте інформацію, визначайтесь, яка саме допомога вам потрібна, і обирайте лише кваліфікованих та сертифікованих фахівців.

Читайте також:

Share
Светлана Комисаренко

Родилась и выросла в большом одесском дворе. Как все дети двора, училась музыке (виолончель), занималась в театральной студии, играла в волейбол. Окончила физический факультет ОГУ имени И.И. Мечникова, факультет психологии ЮНПУ имени Ушинского. Люблю аналитику – только она помогает найти хоть какой-то смысл в любом происходящем хаосе. Наверное, поэтому и пошла в журналистику. В газете «На пенсии» работаю заместителем редактора с июля 2023 года.

Recent Posts

  • Новини

Терор на вулицях: одеситів змушували платити за неіснуючі борги (відео)

В Одесі поліцейські спільно із СБУ викрили злочинну групу, учасники якої вимагали гроші у місцевих… Read More

23-04-2025 в 20:40
  • Новини

Сонце, тепло та легкий туман: якою буде погода в Одесі 24 квітня

Завтра, у четвер, 24 квітня 2025 року, погода в Одесі та Одеській області буде такою… Read More

23-04-2025 в 19:46
  • Статті

Одеські клумби квітня: краса, яка лікує (фоторепортаж)

Після «чергової шахедної» ночі... Отак вийдеш на квітневу одеську вулицю, повернеш на іншу, потім звернеш… Read More

23-04-2025 в 18:46
  • Новини

Помер відомий одеський журналіст Леонід Заславський

У вівторок, 22 квітня 2025 року, помер відомий журналіст та громадський діяч, керівник профспілки незалежних… Read More

23-04-2025 в 16:56
  • Новини партнерів

Як вибрати кутовий комп’ютерний стіл для максимальної ергономіки

Вибір кутового комп'ютерного столу — це важливий крок для створення комфортного та функціонального робочого простору. Read More

23-04-2025 в 16:54
  • Статті

Ренійські активістки представили Одещину на світовому саміті в Берліні

Очільниці двох Ренійських громадських організацій «Наша спадщина-Ренi» та «Жіноча варта» Галина Маратаєва й Ольга Калугіна… Read More

23-04-2025 в 16:33