Одеса продовжує змінювати назви топонімічних об'єктів – вулиць, парків, пам'ятників. 28 березня 2024 року спеціальна комісія при міській раді погодила нові імена для проспекту Гагаріна, Червоного скверу та ще 8 вулиць. "Одеське Життя" розповідає, якими будуть їхні нові назви та походження нових імен.
Як повідомили “Одеському Життю” в історико-топонімічній комісії при Одеській міській раді, нові назви будуть рекомендовані муніципальним депутатам, які, згідно із законом, ухвалюють остаточне рішення.
Необхідність перейменувати топонімічні об’єкти виникла у зв’язку із законами України про деколонізацію та декомунізацію. Країна позбавляється назв, що нав’язують російські імперські наративи та ідеологію тоталітарного радянського комуністичного режиму.
Читайте також: В Одесі перейменували п’ять вулиць на честь героїв України: які саме (відео)
Рекомендовані такі варіанти перейменування вулиць, проспекту та провулків:
Читайте також: Більше не Южний: місту-супутнику Одеси повернули історичну назву (відео)
Проспект Незламних. Названий – на честь людей, яких не можна побороти, підкорити, зламати тощо; непереможних, бо вони вірні своїм переконанням. Нині український народ виявляє якість незламності у боротьбі з російськими агресорами та окупантами.
Сквер Десмета. Жак-Луї Десме (Десмет) (1761-1839) – французький садівник, мер Сен-Дені у 1812-1814 роках. З 1818 р. на запрошення А. Ланжерона оселився в Одесі, де організував Ботанічний сад (територія між Семінарською, просп. Гагаріна, Канатною та Французьким бульваром), який мав стати розплідником дерев для всього регіону. Таку ж роль виконувала дача Десмета на Хаджибейському лимані, де було розбито парк, після смерті Десмета було викуплено для облаштування там грязелікарні. Займався завезенням до Одеси нових порід дерев і кущів, зробив значний внесок у озеленення міста.
Параджанівський провулок. Сергій Параджанов – це український та вірменський кінорежисер, сценарист, композитор. Один із представників хвилі «українського поетичного кіно». Найбільш відома його картина “Тіні забутих предків”. Вона посідає перше місце у списку 100 найкращих українських фільмів.
Провулок Беркевича. Леопольд Хомич Беркевич (1828–1897) – професор Одеського Новоросійського університету на кафедрі астрономії, засновник астрономічної освіти та астрономічних досліджень в Одесі, засновник та перший директор (1871–1880) університетської астрономії.
Провулок Кононовича. Олександр Костянтинович Кононович (1850–1910) – астроном, вчитель математики та фізики у Рішельєвській гімназії (1876–1881). З 1881 – другий директор університетської астрономічної обсерваторії, досяг її переоснащення. Щодо цього активно співпрацював з одеським винахідником І. Тимченком. З 1883 р. професор одеського Новоросійського університету на кафедрі астрономії.
Фахова вулиця (вулиця фахівців). Тут жили і працювали фахівці: професіонали своєї справи, майстри — люди, які мають спеціальні знання та навички у своїй галузі.
Географічний провулок. Названий на честь науки географії та однойменного напряму навчання.
Вулиця Буковинська. Північна Буковина – історико-географічний регіон України, історичним та адміністративним центром якого є місто Чернівці. Вулицю буковинську перетинатиме вулиця Чернівецька.
Хотинський провулок. Місто Хотин – історичне місто в Чернівецькій області, в ньому знаходиться відома історична пам’ятка – Хотинська фортеця, місце слави козацької зброї у Хотинській війні 1621 року.
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More
View Comments
Німі на панщину ідуть. І діточок своїх ведуть!.