Статті

Теофіл Фраерман, паризький художник з Одеси

За підтримки одеситів історико-топонімічна комісія мерії змінила назви багатьох одеських топонімів. Перейменовано і 2-й Новгородський провулок, який нині носить ім'я художника Теофіла Фраєрмана. Розташований провулок у Київському районі міста, тягнеться від Люстдорфської дороги і закінчується серед будинків приватного сектора.

Теофіл Фраєрман народився 1883 року в Бердичеві в сім’ї ремісника, а за кілька років сім’я переїхала до Одеси. З 13 років Теофіл працював підмайстром у малярській майстерні й одночасно відвідував курси при Одеському художньому училищі. Одним із його вчителів був Кіріак Костанді.

Після закінчення училища Фраерман вступив до мюнхенської академії, а за кілька років пішки вирушив до Парижа і оселився на Монпарнасі. У столиці Франції він працював у майстерні Огюста Родена і Люксембурзькому музеї. Теофіл Фраерман зустрічався з багатьма французькими художниками і письменниками, особливо близько він дружив з Анрі Матіссом і Анатолем Франсом.

До теми: Провулок Попова в Одесі назвали на честь винахідника радіо – чи ні?

Дізнавшись про те, що на батьківщині сталася революція, Фраерман зумів дістатися Одеси, де змушений був затриматися через хворобу матері. А після остаточного встановлення радянської влади в країні виїхати до Франції він уже не зміг.

В Одесі Фраерман був організатором Музею західного і східного мистецтва, в якому працював майже 30 років. Також він викладав у художньому училищі, був професором кафедри графіки і малюнка інженерно-будівельного інституту.

Натюрморт із вазою. Теофіл Фраерман

Після Другої світової війни, повернувшись з евакуації, Фраерман знову почав викладати, а за сумісництвом завідував західним відділом у Музеї західного і східного мистецтва. Коли роботу за сумісництвом радянська влада заборонила, він змушений був залишити роботу в художньому училищі та музеї. Однак до цього Фраєрман встиг організувати першу в Україні виставку грузинського художника Ніко Піросманішвілі.

Незабаром Теофіл Фраєрман вийшов на пенсію за станом здоров’я і помер у січні 1957 року.

Чому в Одесі не має бути Новгородського провулка?

Відповідь на це питання абсолютно очевидна. Новгород – місто, яке розташоване на території держави, що веде проти України загарбницьку війну. Крім того, Новгород – не українське місто, і його назва не має бути нанесена на карту Одеси.

 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Як підібрати відповідну бронеплиту?

Захисні характеристики бронежилету насамперед залежать від якості бронеплити. Підбирати їх потрібно в залежності від завдань,… Read More

03-04-2025 в 00:53
  • Новини

Одеситів запрошують безкоштовно перевірити родимки – чому це важливо

Завтра, у четвер, 3 квітня 2025 року, у медзакладах Одеси проведуть День профілактики та раннього… Read More

02-04-2025 в 23:14
  • Новини

Погода в Одесі 3 квітня – буде дощ?

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 3 квітня 2025 року, в… Read More

02-04-2025 в 22:25
  • Новини

У Балті з’явився перший питний фонтан (фото)

У міському парку відпочинку міста Балта Одеської області сьогодні, 2 квітня, з’явився питний фонтан. Він… Read More

02-04-2025 в 21:46
  • Новини

У депутата Одеської міськради виявили незаконні квартири, авто та будинок в Іспанії

Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) виявило ознаки незаконного збагачення на понад 81 млн грн… Read More

02-04-2025 в 20:39
  • Новини

Помер відомий голлівудський актор, який зіграв Бетмена

У вівторок, 1 квітня 2025 року, у США у віці 65 років помер популярний голлівудський… Read More

02-04-2025 в 19:04