Статті

Що залишилося від унікальної церкви в Ліхтенталі — німецькому поселенні на Одещині 19 століття

Землі сучасної української Бессарабії, колись необжиті та пустельні, з початку 19 століття стали активно заселятись представниками різних народів – болгарами, гагаузами, албанцями, молдаванами та німцями.

Нащадки багатьох з них залишилися тут назавжди, роблячи наш південний регіон неповторним завдяки своїй працьовитості, колориту та національним особливостям. А ось історія німецьких поселень, подібних до міста Сарата, на українських землях закінчилася 1940 року, коли після приєднання Бессарабії до СРСР 1939 року бессарабські німці змушені були репатріюватися на історичну батьківщину. Так, на початок 1941 року німців у Бессарабії не залишилося. Але до наших днів збереглися результати їхньої праці.

Церква у Ліхтенталі

вхід до церкви

Нещодавно я побувала в старій кірсі, що вже не функціонує, – євангелічно-лютеранській церкві — в селі Світлодолинське Саратської громади. Прогулювалися біля майже 200-річних, але стін, що все ще добре збереглися, ми з уродженцем села Володимиром Продановим, який розповів про село і його унікальну церкву. Ще будучи старостою села, він багато зробив для його збереження та розвитку, продовжує це робити і зараз, у своєму поважному віці.

Село Світлодолинське засноване німецькими переселенцями з південної Німеччини у 1834 році. Називалося воно тоді Ліхтенталь (у перекладі з німецької – Світла долина).

Вже через 8 років після заснування в центрі Ліхтенталю з’явилася перша церква – проста будівля, яка відрізнялася від інших поселенців лише масивною дзвіницею. Оскільки, незважаючи на переселення та епідемії, кількість жителів сильно зросла, у 1902 році стара церква була зруйнована і на її місці під керівництвом Готтліба Деєга збудовано нову, більш ґрунтовну — висотою 10,6 метра, довжиною 38,3 метра та шириною 17, 4 метри.

Лихтенталь 1910 рік. Нова церква

Висота дзвіниці склала 32 метри. Церква була збудована з цегли, на той момент – за останнім словом архітектури. 18 вікон зі стрілчастим склепінням підкреслювали новоготичний стиль. Неф мав 900 місць і міг вмістити ще 300. Між нефом і основним приміщенням була встановлена ​​величезна арка з написом: «Блаженні будьте, хто слухає і береже слово Господнє».

Освячена 5 жовтня 1903 року, нова церква стала візитівкою села і служила євангелічно-лютеранській громаді до великого переселення восени 1940 року.

На початку червня 1941 року, під час Другої світової війни, церква постраждала від пожежі і відтоді – понад 80 років – стоїть у руїнах.

Але навіть у цій напівзруйнованій безмовності вона вражає своєю красою.

Стіна церкви сьогодні

Місцеві жителі та керівництво села проводили необхідні заходи щодо збереження її стін та вцілілих будівель. На місці вівтаря встановлено хрест, і по всій території навколо пам’ятника архітектури підтримується порядок.

Про церкву в Ліхтенталі знають і в Німеччині. Сюди не раз приїжджали нащадки тих давніх переселенців, які з любов’ю і старанням зводили стіни культової будови.

Хрест на місці вівтаря

І ви, дорогі читачі, якщо будете неподалік села Світлодолинське — загляньте в Ліхтенталь. Восени тут особливо красиво, і неприкриті дахом старі стіни випромінюють незвичайне тепло та світло. А в поєднанні з тишею і невловимою магією кожен, хто опинився тут, обов’язково отримає свої особливі емоції.

Читайте також:

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Recent Posts

  • Новини

Виконуючи завдання на Донеччині загинув підполковник з Одеської області

Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More

04-04-2025 в 12:27
  • Новини

Флот Дунаю поповнив новий катер «Лоцман Чеберяков»

На новому катері «Лоцман Чеберяков» відбулася урочиста церемонія підняття прапора. Це вже другий катер, побудований… Read More

04-04-2025 в 11:31
  • Новини

В Одеській області з’явився «сонячний» генератор, здатний забезпечити резервним живленням до 5 тисяч абонентів

У Подільській громаді презентовано мобільне аварійне джерело живлення - інноваційний комплекс із дизельним генератором, фотоелектричною… Read More

04-04-2025 в 10:33
  • Новини

Війна, день 1136: удар по житлових будинках Харкова забрав життя чотирьох людей

У п'ятницю, 4 квітня 2025 року, розпочалася 1136-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More

04-04-2025 в 09:33
  • Новини

Одеські аграрії планують побудувати завод із виробництва добрив

У Подільському районі Одеської області Одеської області планують побудувати власний завод із виробництва карбамідо-аміачної суміші… Read More

04-04-2025 в 08:38
  • Новини

Сучасну агротехніку отримали заклади освіти на Одещині

Два заклади професійно-технічної освіти Одеської області долучилися до «Програми екстреного відновлення», реалізованої за підтримки Японського… Read More

04-04-2025 в 07:41