З 1 червня тариф на електроенергію подорожчав майже на 80% і тепер становить 2,64 гривні за кіловат. На черзі зростання цін на воду. Уряд вирішив спростити процедуру звернення за субсидіями. Розповідаємо, що змінилося.
Очікується зростання кількості тих, хто потребує допомоги на оплату комунальних послуг. За інформацією Пенсійного Фонду, на січень 2023 року в Україні налічувалося понад 2,65 мільйона одержувачів субсидій.
Як тепер призначатиметься субсидія
Уряд ухвалив постанову № 601 від 13 червня 2023 року «Про реалізацію експериментального проекту щодо вдосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», в рамках якого планується забезпечити швидке рішень щодо надання субсидій.
У Мінсоцполітики стверджують, що претендентам на державну допомогу достатньо буде подати заяву, вказати інформацію про членів домогосподарства, місце проживання та реквізити рахунку, на який мають зараховуватися субсидії. Решту інформації (наприклад, про доходи та майно, про тарифи та рахунки комунальників) збиратимуть держслужбовці.
Як подати заявку на субсидію та які потрібні документи
Терміни на підготовку всіх причетних відомств та служб до спрощеного призначення субсидій надано до серпня 2023 року. До цього моменту все вже має бути готовим.
Подати документи на субсидію можна буде будь-яким можливим способом:
- через електронний сервіс “Дія”;
- у Центрі надання адміністративних послуг;
- через уповноважених осіб територіальної громади;
- у сервісному центрі Пенсійного фонду України (ПФУ);
- через веб-портал ПФУ: portal.pfu.gov.ua;
- через мобільний додаток ПФУ;
- відправити поштою.
Протягом десяти робочих днів проводитиметься перевірка, після чого заявнику повідомлять про призначення допомоги або відмову в ній. При відмові заявнику буде чотирнадцять днів, щоб оскаржити рішення або за необхідності подати додаткові документи. Після перевірки фактів, викладених в уточнених документах заявника, Пенсійний фонд зможе змінити своє рішення на позитивне.
Якщо рідні за кордоном чи в окупації
Крім спрощеного механізму надання субсидії, ухвалою № 601 було прийнято й інші важливі зміни. Вони стосуються права деяких осіб на державну допомогу щодо оплати комунальних послуг.
При призначенні субсидії прийомним та багатодітним сім’ям, сім’ям, в яких проживають троє та більше дітей, а також людина з інвалідністю, не враховуватиметься наявність автомобіля. Як зазначили чиновники, у таких сім’ях машина – життєво необхідна річ, а не предмет розкоші.
Члени сім’ї, які виїхали за кордон і перебувають там понад 60 днів, не враховуватимуться при визначенні соціальних нормативів (норм споживання) та доходів для нарахування субсидії.
Ще на рік продовжили нарахування субсидій та пільг на оплату комунальних послуг тим, у кого житло перебуває в окупації чи зоні активних бойових дій. У разі нарахування здійснюється за даними Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, а кошти зараховуються на банківську карту.
Що кажуть у Мінсоціальної політики
Плануючи зростання кількості тих, хто потребує державної допомоги, Оксана Жолнович — міністр соціальної політики України уточнила: на субсидії має вистачити закладених до держбюджету 37 мільярдів гривень. Якщо буде потрібно, вихід знайдуть: зроблять перерозподіл коштів з інших програм або звернуться до допомоги міжнародних донорів.
Ольга Новікова
Читайте також: