Новини Одеси та Одеської області

Сьогодні День літнього сонцестояння – найдовший у році та природний початок літа

Сьогодні День літнього сонцестояння – найдовший у році та природний початок літа

Сьогодні, 21 червня, о 12:13 за Київським часом Земля досягне так званої “точки літа” – літнього сонцестояння. Це перший день астрономічного літа та найдовший світловий день року у Північній півкулі.

Подробности об этой астрономической дате опубликовала facebook-группа «Природно-географічне суспільство».

Що означає сонцестояння?

Цього дня сонячний диск досягає максимально високого положення над горизонтом у нашій півкулі (коштує), а тому, щоб йому пройти весь небосхил, потрібно більше часу (в Україні це 16 годин 33 хвилини).

Північний тропік – це умовна лінія на карті, яка показує, де сонячний диск досягає своєї максимальної висоти над горизонтом у Північній півкулі. О 12:13 за київським часом Сонце буде прямо над ним.

Якщо Ви в цей час перебуватимете в Гавані, Асуані або Тайвані, то помітите, як флагштоки, колони або рівні споруди не відкидають тінь Сонця, тому що воно буде вертикально над ними.

У Південній півкулі цього разу навпаки: ночі стають довгими, а дні – короткими, і починається астрономічна зима. Антарктида практично повністю занурюється в полярну ніч, тоді як у Арктиці навпаки настає довгий полярний день.

Де наступають «білі ночі»

Для Північної півкулі день літнього сонцестояння – це ще й період “Білих ночей” – дуже цікавого астрономічного явища, коли ввечері Сонце хоч і сідає за обрій, але його промені дістаються верхнім шарам атмосфери та висвітлюють їх. У цьому освітленість дуже висока. Білі ночі спостерігають у Північній півкулі між 66 та 58 північними паралелями.

Щоправда, на широті 58-59 ° пн.ш. “білі ночі” значно темніші, і є скоріше подобою тих, справжніх, які можна спостерігати на північ від 59 північної паралелі. Найкраще їх можна спостерігати саме в тих містах, які лежать у цьому проміжку – Гельсінкі (Фінляндія), Осло (Норвегія), Стокгольм (Швеція), Рейк’явік (Ісландія), Анкорідж (Аляска, США) та Готгоб (Гренландія).

Найкоротша ніч

На широті Києва, Праги, Калгарі та Ванкувера (50° пн.ш.) “білих ночей” не буває. Але ви зможете переконатися в тому, що така миготлива ніч була короткою. У Києві сонце зійшло о 4:46 ранку, а зайде о 21:14. Але відніміть з цього часу дві години сутінків (перед сходом сонця і перед заходом Сонця), і ви помітите, що ніч з 20 на 21 червня тривала насправді не більше 5 годин.

Наступна ніч, з 21 на 22 червня, вже буде на 48 секунд довша, а день 22 червня відповідно коротший.

Але чи завжди літнє сонцестояння було 21 червня? У старих радянських підручниках з географії та астрономії можна знайти дату 22 червня, яку часто передруковують навіть у сучасних шкільних підручниках з географії та астрономії.

На яку дату припадає День літнього сонцестояння

Але літнє сонцестояння вже як мінімум 120 років не настає 22 червня. Проте заради справедливості варто зазначити, що колись воно справді наставало 22, а ще раніше навіть 23 червня. Коли в античні часи Ератосфен у день літнього сонцестояння спостерігав за дном колодязя в стародавньому Асуані (Єгипет), щоб виміряти розміри Землі, швидше за все, у перерахунку на наш календар, це було не 21 червня як зараз, а 22 або навіть 23 червня, оскільки 2700 років тому літнє сонцестояння припадало саме на дві доби пізніше, ніж зараз. А через 1200 років літнє сонцестояння наступатиме 20 червня. Вся справа у прецесії Землі. Це особливий рух нашої планети, коли Земна вісь проходить по колу за 25 700 років.

Якщо день буде коротшим, звідки береться спека

Поступове скорочення дня має означати і зменшення тепла, але ми чудово знаємо, що у липневі та серпневі дні спека сильніша, ніж у червні. Причину цього “феномену” слід шукати у нашій атмосфері. Під високим кутом Сонця повітряні маси в нашій півкулі тільки почали розігріватися, і їхня температура буде тільки зростати. Простіше кажучи, літні температури будуть йти вгору саме через поступове нагрівання атмосфери Землі, і навіть скорочення дня не може зупинити цей процес. Тому 21 червня не є днем ​​максимальних температур.

За даними метеослужб в Україні 21 липня в середньому тепліше 21 червня, і причиною цього є атмосфера, а не кут Сонця, як могло б здатися. Тому день літнього сонцестояння є першим днем ​​астрономічного літа, а в деяких народів був навіть початком року, а не днем ​​максимальних температур. Наскільки Сонце високо сьогодні над горизонтом, Ви зможете переконатись, якщо на вулиці приблизно о 13:00 вкажете на нього рукою. Вона буде піднята полностью вгору. Звичайно, в Україні сьогодні кут Сонця не 90°, але все ж таки він буде найбільшим серед усіх днів року. Наприклад, 21 грудня опівдні ваша рука, що вказує на Сонце, мала майже горизонтальне положення.

Втім, як би там не було, але літо тільки починається! Попереду довгі та теплі літні дні. Звичайно, ми хочемо побажати всім вам, щоб воно принесло нам бажаний світ та перемогу над ворогом! Однак поки що ми цей шлях тільки проходимо. Тож віритимемо, що це літо буде для нас переможним!

день літнього сонцестояння

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: