Новини Одеси та Одеської області

Школа місцевого самоврядування в Одесі: що це та як працює?

Школа місцевого самоврядування в Одесі: що це та як працює?

Вже п’ять років у Одесі без особливої ​​реклами функціонує неформальна громадська структура – ​​«Школа місцевого самоврядування» (ШМС). Сьогодні практично у кожному виші є відділення політології, де розглядають глобальні питання. А де навчатись майбутньому депутату місцевої ради? Адже нам так потрібні нові особи у місцевій владі, до того ж, ще й підготовлені! Ось чому так важливі будь-які кроки щодо формування інформаційного мосту між владою та городянами, будь-які кроки з теоретичної та практичної підготовки майбутніх депутатів усіх рівнів, лідерів громадської думки. Особливо в даний час, коли всі напружені зведеннями про бойові дії та обстріли, коли думки – про долю близьких та знайомих.

Журналіст «Одеського життя» поспілкувався із керівником Школи Ігорем Бичковим.

Як все починалося

– Хто, коли і як вигадав цей проект?

– Ішов 2017 рік. Громадянське суспільство в Україні було на підйомі, але ми розуміли, що окрім акцій прямої дії, за бажання впливати на місцеву владу, треба розумітися на її специфіці. Час зажадав досвідченіших, професійніших громадських активістів, – розповідає керівник Школи Ігор Бичков. – На той час усередині певного кола активного суспільства виникла ідея щодо необхідності навчання громадян питанням організації роботи місцевого самоврядування. І не просто поінформованості про те, як воно працює, а головне, як має працювати! Ідею створення освітнього проекту для громадських активістів та тих, хто прагне проявити себе у сфері місцевої політики, озвучив Олександр Солонтай.

Руководитель ШМС в Одессе

Ігор Бичков

Ідею було підхоплено та реалізовано, і після певних пошуків склалася назва «Школа місцевого самоврядування». Мені довірили очолити проект.

Таким чином, 1 березня 2017 року в Одесі стартував перший курс Школи місцевого самоврядування, який зібрав понад 40 осіб – учасників різних громадських організацій Одеси та області.

До викладання ми залучили колишніх депутатів та працівників рад, спеціалістів з організації роботи органів місцевого самоврядування, громадських діячів з усієї України. Усі працювали на волонтерських засадах.

Від теорії до практики

– Старт був дано, перший млинець не виявився комом. А як пішов розвиток навчального процесу?

– Коли минуло два чи три курси Школи, ми зрозуміли, що недостатньо давати слухачам лише теоретичну інформацію, а потрібна ще й практика застосування цих знань, конкретна робота. Вже наступного, 2018 року, ми вдалися до досить ефективного способу організації навчального процесу, коли після певної теоретичної частини з учасників формувалися робочі групи, які розробляли проекти рішень для Одеської міськради з важливих для міста питань. Кураторами груп виступали одеські депутати, серед них Ольга Квасніцька, Вадим Терещук, Лілія Леонідова, Оксана Гончарук, Олександр Захаров, Володимир Корнієнко, Олег Звягін. За понад рік діяльності було розроблено близько 10 проектів. Один із них був навіть проголосований і прийнятий Одеською міськрадою. Це рішення щодо створення в Одесі «Школи громадського бюджету», яка навчала громадян Одеси, як правильно готувати свої заявки на громадський бюджет.

Школа самоуправления в Одессе, занятие

Робочий момент занять у ШМС

У 2019 році в Україну прийшов ковид, і Школі довелося відмовитися від очної форми навчання, натомість почалося навчання онлайн. У період з 2019 по 2022 рік «за партами» Школи побувало понад 5000 осіб, з усіх 24 областей України (це громадські активісти, місцеві депутати, співробітники органів місцевого самоврядування, студенти та викладачі вишів та багато інших). Школа почала проводити курси, в яких, крім питань місцевого самоврядування, розглядаються завдання щодо цифровізації України, розвитку критичного мислення тощо.

А викладачі хто?

– З таким серйозним навчальним процесом не кожен викладач упорається, а хто у вас веде заняття?

– У нинішньому курсі у нас ведуть заняття відомі та досвідчені фахівці-практики. Назву лише деяких. Олександр Солонтай – виконавчий директор агентства «Відновлення та розвиток», директор програм практичної політики Інституту політичної освіти – ІПО, один із найкращих фахівців у питаннях розвитку громад; Юрій Бова – міський голова Тростянця Сумської області, ділиться своїм досвідом про те, що таке місто до війни, під час окупації та після неї; Віталій Загашний – начальник управління регіональної політики МВС України, засновник Центру громадянських ініціатив – ЦЕГРІН; Юлія Гречка – голова правління Демократичного Союзу жінок; Наталія Сабліна – мотиваційний психолог, яка веде онлайн-курси, кандидат психологічних наук; Юрій Підлісний – завідувач кафедри політичних наук Українського католицького університету. Згадати тут усіх просто неможливо. Нам ще допомагають і фахівці-управлінці з Естонії Яніка Меріло та Віктор Гузун.

ШМС, занятия онлайн

Голова Одеської організації КIУ Анатолій Бойко веде онлайн-заняття

Випускники Школи

– Ви підтримуєте зв’язок із своїми випускниками? Комусь ці заняття допомогли у кар’єрному зростанні?

– Так, звичайно, ми спілкуємось і після закінчення курсу. Поки що ніхто з випускників не став нашим викладачем, але, гадаю, це не за горами. Можу назвати кілька випускників, які після закінчення школи стали помічниками депутатів різних рівнів, це добрий старт майбутньої політичної та громадської кар’єри: Олександр Прохоров (працює у депутата Одеської міськради Петра Обухова), Крістіна Лампард (у Олега Філімонова), Ганна Глушкова (у депутата Верховної Ради Олександра Горенюка). І це ще не повний перелік.

Выпускник ШМС Александр Прохоров

Олександр Прохоров

– Ще один наш співрозмовник – випускник Школи Олександр Прохоров. Як ви дізналися про Школу місцевого самоврядування?

– З Ігорем Бичковим я знайомий досить давно. Вирішив взяти участь у заняттях, щойно з’явився вільний час.

– Що вам дали заняття у ШМС?

– Насамперед це знайомство з цікавими людьми – як спікерами, так і учасниками занять. Здобув базові знання про структуру та роботу органів місцевого самоврядування, виборчої системи, історію самоврядування, а ще – навички командної роботи. Сьогодні я також – фундатор громадської організації «ВелоВектор». Займаюся розвитком велоруху, велосипедного транспорту та велосипедної інфраструктури, транспортної та іншої міської інфраструктури. Приймаю активну участь у роботі депутатської комісії з транспорту та розробки інфраструктурних проектів. Також я започаткував проект «Чисте місто», займаюся організацією роздільного збору, сортування та переробки відходів та впровадженням цих процесів в Одесі та Україні. Був кандидатом у депутати міськради у 2020 році, зараз помічник депутата Петра Обухова.

– Яку роль у вашій новій роботі відіграла ШМС?

– Школа місцевого самоврядування надала базові знання. Тому мені не довелося довго вникати, я вже знав, як працюють депутатські комісії, як відбуваються пленарні засідання та як ухвалюються рішення. Коло знайомств, яке я отримав у ШМС серед депутатів та активних громадських діячів, відіграє у моїй роботі важливу роль.

Робота Школи в наші дні

– Що змінилося у роботі після 24 лютого?

– З початку повномасштабного вторгнення росії до України Школа місцевого самоврядування почала проводити курси з інформаційної безпеки для українців, у тому числі й для тих, хто зараз перебуває за кордоном. Ми побачили, що на онлайн-курсі є учасники з 12 країн. Ось так світом роз’їхалися наші земляки. Зараз в онлайн-режимі проходить черговий курс: «Україна та українці в умовах війни та повоєнний час». Для 300 учасників ми підготували 10 лекцій, присвячених питанням нинішнього стану справ в Україні та перспективам її повоєнного розвитку.

Валерій Романов
Фото з архіву Ігоря Бичкова та Олександра Прохорова

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції