Десять місяців повномасштабної війни навчили нас багато чому: виживати, пристосовуватися до обставин, розвиватися та йти до цілей. Ми стали згуртованими, сильними та медіограмотними (навчилися добувати достовірну інформацію). І на цьому наш прогрес лише починається. Що нового з’явилося в Україні за час війни, поцікавилося «Одеське життя».
Світ винаходів та технологій
Електробайки для ЗСУ
З перших днів війни фахівці різних сфер допомагають ЗСУ тримати оборону. Наприклад, інженери та підприємці з Тернополя, Дніпра та Чернігова спроектували для наших захисників легкі та безшумні електричні велосипеди. Вони допомагають розвідувати.
Павербанки з електронних сигарет
А ось креативні одесити (і не тільки) навчилися використовувати одноразові електронні сигарети для виготовлення повербанків . З них виходить дешевий, але потужний зарядний пристрій для ЗСУ. До речі, це наш приклад світу як подарувати «відходам» нове життя.
Сухий борщ
Багато хто з нас любить вермішель, бульйони та картопляне пюре швидкого приготування типу «мівіна». Їх, до речі, вигадали в роки Першої світової війни. А тепер у нас є борщ швидкого приготування.
Наші безпілотники
Про це мало говорять, але щодня українські військові займаються виробництвом власної зброї. Наприклад, зараз випробують дрон «Октокоптер R-18», який знищує ворогів на фронті. Крім того, з’явилася нова спеціальність – оператор дронів. Військових навчають професійно керувати безпілотниками.
База ДНК людей
Навіть звірячі вчинки окупантів змушують нас йти вперед. Так, у Міністерстві внутрішніх справ планують створити єдиний державний реєстр ДНК громадян. У майбутньому це допоможе встановлювати особу злочинця та ідентифікувати загиблих або людей, які зникли безвісти.
Рука-робот
У грудні журнал Time склав список найкращих винаходів 2022 року. Українська розробка Esper Control опинилась у шістці найкращих і навіть була зображена на обкладинці журналу. Це перший робот-протез на основі штучного інтелекту. Такий винахід у майбутньому може допомогти українцям, які постраждали через війну.
Корисні програми
«Дія» тепер у повній дії
Ще минулого року багато хто ставився до додатку «Дія» не з великим ентузіазмом. А сьогодні програма виконує найпопулярніші державні послуги. Достатньо відкрити додаток у смартофоні та на екрані з’являться цифрові документи (паспорт, права водія, сертифікат про щеплення, пенсійне посвідчення, довідка ВПО, техпаспорт). Також у «Діє» можна здобути освіту, оформити шлюб чи допомогу, послухати радіо та подивитися телебачення, поміняти місце реєстрації, відкрити бізнес та повідомити про місцезнаходження ворожих військ. Ніде у світі такого аналога немає.
«єППО» допомагає збивати ракети
Чи могли б ви подумати, що тепер будь-який житель України може збивати ворожі ракети, літаки та дрони сам. А все завдяки одеській конструкторській групі «Технарі», які розробили додаток “єППО” .
«ТиХто» визначає ворогів
Якщо ви не знали, то ще з квітня в Україні працює мобільний додаток для швидкої перевірки осіб та авто за публічними реєстрами «ТиХто». Додаток для поліції та військових, але завантажити його може кожен охочий.
«Повітряна тривога» додаток №1
Для нас мобільний додаток «Повітряна тривога» вже звичайна річ. Але в перші дні війни воно стало справжньою знахідкою. Програма дозволяє отримувати сповіщення про повітряну тривогу, спостерігати за ситуацією в інших регіонах.
«єРобота»: сервіс пошуку роботи та працівників
В Україні почав працювати офіційний сайт проекту «єРобота», де кожен охочий може знайти собі підходящу роботу чи розпочати власну справу у воєнний час.
«єДопомога»: допомога від волонтерів
Щоб допомогти один одному пережити важкий час, у нашій країні створили універсальні онлайн-платформи, які допомагають зв’язатися із волонтером, попросити чи запропонувати допомогу. Найвідомішими з них стали державні – «Прихисток», «єДопомога», «СпівДія» та волонтерські – «Поряд», «Добро.юа», « U ahelpers», «Українська волонтерська служба». Тут можна отримати фінансову, юридичну та медичну допомогу, продуктові набори та засоби гігієни та багато іншого.
«Допомога потерпілим від сексуального насильства»
Офіс Генпрокурора разом із Ла Страда-Україна запустив чат-бот для постраждалих від сексуального насильства в умовах війни – @survivors_support_bot . Він допоможе дізнатися, куди звертатися за допомогою та як повідомити про злочин.
Міські нововведення та божевільні покупки
Вуличні укриття
Ця війна особливо вплинула містобудування. Через масові ракетні обстріли по житлових кварталах та громадських місцях, в українських містах стає нормою – вуличні укриття з бетону . Вони вже є у Дніпрі, Харкові, Києві та Миколаєві.
Модульні містечка
Компактні та легкі житлові конструкції, у вигляді блок-контейнера, вже давно мають успіх у західних країнах. У нас вони стали потрібні з початку війни. Модульні містечка встановлюють у тих місцях, де найбільше мешкає переселенців. Одеські будівельники також реалізують проект будівництва житлових міні-комплексів.
Будинки із притулком
А ось новий закон, який торкнувся забудовників. Навесні наш президент підписав закон, що вимагає обладнання притулків у новобудовах та обов’язкове зміцнення паркінгом. Так як це роблять в Ізраїлі.
Свій супутник
Якось благодійний фонд телеведучого Сергія Притули оголосив терміновий всеукраїнський збір на потреби армії. У результаті грошей накопичилося стільки, що фонд «на здачу» для України придбав цілий супутник. Тепер супутникові дані дають змогу обчислювати позиції ворога.
«Пункти незламності» та коворкінг
Напевно, до початку екстрених та віялових відключень електроенергії багато хто навіть і не розуміли значення терміна «коворкінг». У цивілізованому світі коворкінг називають громадські місця, куди можна прийти і попрацювати (за певну плату). Тут завжди є світло, тепло, вода та зв’язок. В Одесі ще до війни існували такі місця, лише використовували їх переважно як місце для виступів. Але з масштабними відключеннями світла, ми стали потребувати більшого. Тоді з’явилися «Пункти незламності» – коворкінг українською. У пункті допомоги можна пережити найважчий час: попрацювати, зарядити гаджети, розігріти їжу і навіть знайти нових знайомих. Незабаром влада планує зробити «Пункти незламності» цілодобовими та поставити під охорону. А тепер працює спеціальний чат-бот, який допомагає знайти пункти, що працюють. Паралельно з цим в Україні запустили сайт «Svitlospot» . Він інформує про найближчу локацію зі світлом та інтернетом. Сподіваємося, що навіть після закінчення війни такі місця у нас «укоріняться».
Нові можливості «Укрзалізниці»
Довгий час Укрзалізниця утримувалася від своєї цифровізації. Але війна внесла корективи у роботу залізничного оператора. Тепер «Укрзалізниця» має додаток зі зручними опціями: купити або повернути квитки, переглянути онлайн-табло, побачити докладну інформацію про маршрут поїзда, знайти потрібний рейс. А от у разі блекауту перевізник підготував на вокзалах «Фортецю незламності» .
Анастасія Єпурь
Якщо шукаєте зараз якісний і недорогий цивільний дрон, подивіться на квадрокоптери цього магазину https://kvadrocopter.com.ua/ Мені там підібрали менеджери дуже круту модель