Новини Одеси та Одеської області

Рух скаутів: як це було в Одесі?

Рух скаутів: як це було в Одесі?

Скаутинг – це всесвітній юнацький рух, який займається фізичним, духовним та розумовим розвитком молодих людей, щоб вони могли посісти гідне місце у суспільстві. Хто такі скаути та коли вони з’явилися в Одесі?

Як виник скаутинг?

Засновником скаутингу був британський генерал, письменник і художник лорд Роберт Баден-Пауелл, який захоплювався спортивним орієнтуванням. У 1908 році вийшла його книга “Розвідка для хлопчиків” (англійською “Scouting for boys”), написана у формі захоплюючих бесід біля багаття і оформлена власними ілюстраціями генерала. Вона і стала першим підручником для скаутів.

лорд Роберт Баден-Пауелл, засновник скаутингу

лорд Роберт Баден-Пауелл

Протягом трьох років книга була перекладена 35 мовами, поклавши тим самим початок найбільшому світовому молодіжному руху. Скаутські гуртки почали масово з’являтися спочатку в Англії, а потім і в інших країнах. За кілька років ця комплексна система виховання поширилася у всьому цивілізованому світі.

Наприклад, у Польщі скаут став називатися “гарцер”, що означає лицар, у Франції “еклерер” – розвідник та піонер, у Німеччині це “пфад-фіндер” – розвідник, слідопит, в Угорщині – “черкес”.

До речі
Сер Баден-Пауелл багато подорожував і постійно писав на тему скаутингу. Усього він видав 32 книги, серед них “Підручник для вовченят” (1916), “Мої пригоди на службі розвідника” (1916), “Підручник для скаут-майстрів” (1920), “Що скаути вміють робити” (1921), “Подорож за успіхом” (1922).

Як розпізнати скаута

Форма скауту – точна копія похідного костюма, який Баден-Пауелл носив під час військової служби в англійських колоніях: крислатий капелюх кольору хакі, кольорова шийна косинка, сорочка зеленого або сірого кольору з погонами на плечах, короткі (вище коліна) штани, панчохи та баш чорного чи коричневого кольору. Скаутські емблеми різних організацій можуть суттєво відрізнятися. Але вони мають обов’язковий знак – лілію (трилисник).

Скаути, краватка

Обов’язковий атрибут скауту – згорнута особливим чином краватка.

До атрибутів скауту належить палиця довжиною в зріст людини. З його допомогою переборювали перешкоди, робили фізичні вправи; за необхідності він ставав опорою намету. Група ділилася на патрулі (6-8 осіб), які мали назви тварин або птахів (бобер, сокіл). Патруль мав свій прапор із зображенням обраної тварини. Для вирішення питань про нагороди та покарання збирався “суд честі”.

Хто такі українські пластуни

Львівські пластуни

Пласт, логотипПласт (національна скаутська організація України) – український рух скаутського типу (окрема організація), що виник за англійським, німецьким та іншими національними молодіжними рухами у 1911 році. 12 квітня 1912 року відбулося перше прийняття пластової присяги у Львові. Цей день вважається днем народження “Пласту”. Засновниками організації були Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола.

Засновник Пласту

Олександр Тисовський

В Україні, окрім скауту, широко прижився образ пластуна. Історично пластуни – це козаки без коня, що несли сторожову службу та займалися розвідкою.
Як бойовий підрозділ пластуни з’явились у XVI столітті. Серед різних козацьких куренів був окремий, Пластуновський. Саме пластуни на межі Дикого поля відстежували пересування турків, татар, поляків. І їм же діставалося право бути головною силою раптової атаки. Вони були провідниками у безмежних степах, у поході – очима та вухами основного війська, а на привалах забезпечували надійну охорону. Вишкіл та навички пластунів застосовувалися з успіхом у Кримську війну.

Методи виховання скаутів

Скаутська підготовка проходить у привабливій для хлопців формі тривалої гри на природі розвідників з використанням умовних символів, відмітних знаків та привітань.

Скаут, листівка 1915

Листівка 1915

Метод скаутського виховання полягає в тому, що під час гри діти опановують корисні для повсякденного життя навички.

Основа методу – виконання скаутських законів . Вступаючи до лав організації, кожен дає обіцянку, яка звучить так: “Чесним словом обіцяю, що виконуватиму свій обов’язок перед Богом і Батьківщиною, допомагатиму ближнім і житиму за законами розвідників”. Це три основні принципи, на яких будується весь скаутинг.

Девіз, ухвалений в організації, – “Будь готовий!” (англ. – Вe repared!); англійською він скорочується до перших букв і звучить як прізвисько засновника організації Баден-Пауелла – Бі-Пі. Походження цієї фрази пов’язані з патріотичним характером руху. В інших країнах скаути використовують девіз “Будь готовий!” своїми рідними мовами.

Скаути в Одесі

В Одесі скаутинг веде свій початок із 1910 року. У цей час (до 1920-го) керівником місцевої організації був видний у місті юрист Євген Федорович Молчанов. Відомий спортсмен-альпініст, секретар гімнастичного товариства “Сокіл”, з квітня 1914 року він став головою Кримсько-Кавказького гірничого клубу, який був створений у 1890-му на зразок відомих у Європі так званих альпійських клубів, для вивчення гір та організації подорожей не лише вчених, але й ентузіастів спортивного життя.

Одеські скаути носили краватки-косинки, які є знаком, що відрізняє різні групи. За кольором вони різноманітні залежно від належності організації, статі та звання. Також одеські розвідники носили крислаті капелюхи та були озброєні палицями.

Перше скаутське багаття було запалене у таборі, розташованому на Середньому Фонтані. На світанку під звуки горна піднімався на щоглі скаутський стяг. Хлопці марширували під бій барабана, займалися гімнастикою, плаванням, виходили на шлюпках, вправлялися в сигналізації прапорами, орієнтуванні, у наданні першої допомоги при нещасних випадках.

На жаль! У 1922 році ця молодіжна організація була скасована. Більшовики вирішили створити як альтернативу дитячу піонерську організацію, яка хоч і перейняла зовнішні форми скаутингу, але мала виражену прокомуністичну ідеологічну спрямованість, а тому посилено насаджувалася тодішньою владою. Головними її рисами було трудове виховання, зведений в абсолютний колективізм і так звана “антирелігійна пропаганда”.

* * * * *

Одеські скаути, 1996

Перший скаутсько-туристський збір, 1996 р., урочище Ліски

Відродження Союзу одеських скаутів припало на початок 1990-х років завдяки Леоніду Наумовичу Суховею та його дружині Аллі Дмитрівні, відомим в Одесі краєзнавцям та спортивним туристам. Перший скаутсько-туристський збір відбувся 1996 року на березі Одеської затоки в урочищі Ліски (на околиці села Фонтанка). У зборі взяли участь близько 300 осіб, з них близько 50 дорослих – скаут-майстри, освітяни та студенти. Збір закінчився урочистою посвятою до скаутів нових членів організації.

Олександр Сурілов

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: