Тестостерон – головний чоловічий статевий гормон. Всім відомо, що він відповідає за статеве дозрівання хлопчиків, за сексуальний потяг та потенцію чоловіків, а також відіграє важливу роль у нарощуванні м’язової маси під час занять спортом. Однак функції тестостерону виходять далеко за ці межі.
Рецептори до тестостерону є у всіх тканинах організму, починаючи від мозку до кровоносних судин і кісток. Тестостерон бере участь у синтезі еритроцитів, підтримує як м’язову, а й кісткову масу, важливий для когнітивних функцій. Тому його дефіцит має набагато більш далекосяжні наслідки, ніж невдачі у тренажерному залі чи спальні. Що робити чоловікові, якщо він підозрює у себе проблеми із тестостероном? У жодному разі не призначати його собі самостійно, а звернутися до лікаря. Підійде уролог чи ендокринолог.
Низьке лібідо
Слабкий статевий потяг або його відсутність, особливо у чоловіків молодого віку, – один із найпоширеніших симптомів тестостеронового дефіциту. Чоловіки менше бажають сексуальних стосунків, якщо вони самотні, вони менше мастурбують. Вони рідше вдаються до сексуальних фантазій і бачать менше яскравих еротичних снів. Справа в тому, що ділянки мозку, які відповідають за сексуальне бажання, мають велику кількість рецепторів тестостерону. Якщо його недостатньо, рецептори не спрацьовують та не активують відповідні ділянки.
Погана ерекція
Тестостерон відповідає і за настання ерекції, і за її підтримку. Тому його дефіцит може призвести до порушень ерекції на її етапі. Однак, це необов’язковий симптом. У деяких чоловіків ерекція зберігається навіть за досить низького тестостерону.
Зменшується м’язова маса, слабшають м’язи
Тестостерон допомагає накопичувати та виробляти білки, що беруть участь у будівництві м’язів. Падіння рівня тестостерону призводить до руйнування м’язової тканини та, відповідно, втрати м’язової маси. Це стає помітним вже за кілька тижнів після зниження рівня чоловічого статевого гормону. У якийсь момент чоловік зауважує, що йому стало важко піднімати вагу, яка раніше не складала проблеми, або не вдається наростити м’язову масу. До речі, м’язова маса втрачається з віком саме через зниження тестостерону.
З’являється зайва вага
М’язи зменшуються, а жир, навпаки, зростає. Зв’язок зростання жирової тканини з низьким тестостероном наочно простежується у пацієнтів із раком передміхурової залози, лікування яких потребує відключення тестостеронових рецепторів. Такі чоловіки набрали на 22% більше жирової тканини порівняно з контрольною групою в одному із досліджень австралійських лікарів. Цікаво, що надлишок жиру призводить до зниження рівня тестостерону – так формується порочне коло з ожиріння та дефіциту тестостерону, де вони посилюють один одного.
Погіршується пам’ять
Рецептори до тестостерону є у ділянках головного мозку, відповідальних за лібідо, а й у ділянках, відповідальних когнітивні здібності. Коли їм бракує гормональної активації, де вони стимулюються, результатом чого стає ослаблення пам’яті.
Випадає волосся
Дефіцит тестостерону призводить до випадання волосся на обличчі та тілі. Чоловік рідше потребує гоління, а борода та вуса стають не такими густими, як раніше. Зменшується ріст волосся на ногах, руках та грудях.
Відсутність енергії
Чоловік гірше переносить звичні навантаження, йому може знадобитися денний сон, щоб упоратися з ними. У нього може зникнути інтерес до того, що займало його раніше, але не через втрату інтересу, а через брак сил. Він швидко втомлюється та гірше відновлюється навіть після сну.
Всі ці ознаки не є обов’язковими, до того ж вони можуть бути викликані й іншими проблемами. Проте їх не можна залишати поза увагою.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
Клименко Євген Володимирович – лікар уролог, андролог