Чи можна отримати спадок, якщо довгий час не спілкувалися і не проживали з одним із батьків багато років і дізналися про його смерть через деякий час від сторонніх людей.
Згідно зі статтею 1261 Цивільного Кодексу (ГК), насамперед право на спадщину згідно із законом мають:
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але до моменту його відкриття не проживав постійно зі спадкодавцем, повинен подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина 1 статті 1269 ЦК). Але щоб звернутися до нотаріуса, потрібно мати свідоцтво про смерть батька. Його можна отримати в органах державної реєстрації актів цивільного стану, звернувшись із відповідною заявою (про отримання свідоцтва про смерть повторно). Із заявою слід надати паспорт, свідоцтво про народження.
Заява про прийняття спадщини подається в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини особисто, надавши документи, які свідчать, що ви є спадкоємцем.
Якщо інші прийняли спадщину, ви матимете частку.
Якщо нотаріусом буде відмовлено з підстав, що пропущено шестимісячний термін для прийняття спадщини, про що видається ухвала, можна звернутися до суду для встановлення додаткового терміну прийняття спадщини.
Суд може визначити додатковий термін, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, якщо спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини.
Звернувшись до суду із заявою, обов’язково надайте ті відомості, які відомі вам про життя померлого, ваші спогади про взаємне спілкування, чому не були на похороні батька (матері) і від кого дізналися про його смерть.
Відповідно до змісту статті 1272 ЦК згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про успадкування» №24-753/0/4 -13 від 16.05.2013, позов щодо визначення додаткового терміну для подання заяви про прийняття спадщини подається:
Важливо довести в суді, що мали місце непереборні обставини, за яких ви не знали, що один із батьків помер, і наведіть відомості про те, як відбувалося спілкування з ним за життя.
До суду надайте докази, що документально підтверджують те, чому ви не могли вчасно прийняти спадщину. Наприклад, надайте докази, які підтвердять ваше перебування у відрядженні, на навчанні, за кордоном, на лікуванні тощо. Надайте інші довідки, які можуть підтвердити ті чи інші сімейні обставини, які не дозволили прийняти спадщину вчасно.
Вікторія Гусакова, позаштатний юрист
Читайте також:
З 2025 року в Україні діють нові правила для отримувачів виплат за інвалідністю. Якщо людина… Read More
Місто Татарбунари Білгород-Дністровського району Одеської області оголосили загрозливою зоною через зафіксований випадок сказу та запровадили… Read More
Завтрашній недільний день, 6 квітня 2025 року, міста і села України оголошують Днем жалоби за… Read More
Завтра, в неділю, 6 квітня 2025 року, ситноптики прогнозують в Одесі та Одеській області прохолодну… Read More
Їхній ранок починається о 6:30 словами: «Рота, підйом!», а закінчується відбоєм у казармі. Навчання, морська… Read More
На «Староконці» — колоритному одеському барахолковому ринку з піввіковою історією — дедалі частіше виникають конфлікти… Read More