Статті

Постійно хочете пити: це признаки тяжкої хвороби

Ви постійно відчуваєте спрагу і ніяк не можете напитися? З чим це може бути пов'язано і в яких випадках варто поспішити до лікаря, розповіла терапевтка Вікторія Кокошко.

Полідипсія — медична назва підвищеного відчуття спраги, пов’язано з надмірною активацією питного центру у структурах головного мозку. Такий стан може бути спричинений як фізіологічними, так і патологічними причинами.

Основні причини спраги

Бажання пити воду у великій кількості – це нормальне явище. Воно найчастіше виникає через підвищене потовиділення при значних фізичних навантаженнях, у спеку або при відвідуванні лазні та сауни. Викликати пересихання слизової рота і сильну спрагу здатне також куріння, тривале перебування в курному приміщенні, надмірне вживання діуретичних напоїв (кави, чаю, солодких газованих напоїв, пива) або солоних та гострих продуктів, які затримують рідину в тканинах.

Сухість у роті та спрага часто спостерігаються при стресових реакціях, професійних голосових навантаженнях (у співаків, лекторів, педагогів) та у жінок у період вагітності через гормональну перебудову організму.

Фізичний комфорт у таких випадках повернути досить просто. Достатньо випити звичайну або столову мінеральну воду без газу кімнатної температури.

Крім того, підвищена спрага виправдана при вираженій діареї або частому блюванні, коли організм втрачає багато води та електролітів і тому подає сигнал про термінову необхідність заповнити запаси рідини.

Які симптоми вказують на хворобу

терапевт Вікторія Кокошко

Якщо надмірна спрага без видимих причин присутня вже кілька днів поспіль або довше, це може свідчити про розвиток патологічного процесу. Особливо якщо людина при цьому постійно п’є і не відчуває полегшення.

Найбільш поширеними патологічними причинами полідипсії вважаються:

  • цукровий діабет: постійна спрага і часте сечовипускання – характерні ознаки підвищеного рівня глюкози у крові. Вночі дискомфорт посилюється. Супутні симптоми: напади голоду, загальна слабкість, зниження зору, безпричинні коливання ваги, ранки на шкірі, що погано гояться;
  • хвороби печінки та жовчного міхура: холецистит, гепатоз, жовчнокам’яна хвороба часто проявляються сильною сухістю і постійним гірким присмаком у роті. Стан може супроводжуватися жовтяничним відтінком шкіри, дискомфортом та болями у правому підребер’ї, відсутністю апетиту, набряками, нудотою;
  • запальні захворювання шлунка та підшлункової залози: для хронічного гастриту і панкреатиту характерними є недостатній синтез травних ферментів, відчуття переповненості шлунка та пересихання слизової рота. У цих випадках бажання пити мучить після кожного прийому їжі, у роті може бути неприємний присмак;
  • аутоімунні захворювання, зокрема синдром Шегрена, при якому знижується секреція більшості залоз, включаючи слинні, та виникає сильна сухість у порожнині рота, що не минає після регулярного пиття;

Також причинами аномальної спраги можуть стати патології нирок, ішемічна хвороба серця, ендокринні порушення, анемія, хронічний риніт, бронхіальна астма, гіпергідроз (підвищена пітливість), психічні розлади та прийом деяких ліків.

Як лікувати підвищену спрагу

Якщо вас почала мучити підвищена спрага, в першу чергу налагодьте питний режим, обмежте вживання солоної, гострої та солодкої їжі, виключіть куріння, каву та алкоголь. Якщо через пару днів симптом не зникне, необхідно звернутися до сімейного лікаря і пройти діагностику. Зазвичай рекомендується здати аналізи крові та сечі, перевірити рівень глюкози, гормональний фон, функцію нирок та печінки. Також можуть бути рекомендовані консультації ендокринолога, гастроентеролога, кардіолога, уролога, психіатра.

Лікування спрямоване на терапію основного захворювання, яке спричинило полідипсію. Залежно від цього можуть бути призначені цукрознижувальні або гормональні препарати, інсулінотерапія, діуретики, ферменти, вітаміни, седативні засоби, фізіопроцедури.

Share
Ирина Кадченко

Профессиональная журналистка с 25-летним опытом работы в ежедневных изданиях – региональных и всеукраинских. Профильная тема – здравоохранение: медицинские новости, реформы сферы здравоохранения, советы специалистов.

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21