Статті

Більшовик Хворостін дружив з одеськими бандитами: чому на його честь назвали вулицю?

Ми продовжуємо розповідати історію радянських назв вулиць Одеси. Так, була у нашому місті до 1995 року вулиця Хворостіна. Ну і хто ж він такий був, цей Хворостін, і до чого тут одеський криміналітет?

Підтримай червоних – грабуй скільки хочеш

Олександр Хворостін відомий тим, що очолив у листопаді 1919 року в Одесі розвідвідділ військово-революційного штабу більшовиків. Одеса тоді перебувала під спільним контролем Української Галицької армії та денікінців.

Олександр Хворостін організовував підпілля, схиляючи на бік більшовиків місцевий криміналітет. Бандюганам обіцяли у разі підтримки «червоних» повну амністію перед законом та право на експропріацію майна заможних городян. Простіше кажучи, безкарно пограбувати.

Проіснував цей більшовицький штаб трохи більше місяця, у грудні 1919-го його «прихлопнули». Хворостина разом із ще шістнадцятьма більшовиками-штабістами було заарештовано. Невдовзі дев’ять більшовиків було страчено (зокрема і Хворостина), а вісім відправлено на каторжні роботи.

Читайте також: Вибухи, вбивства та страта в Одесі: як у місті з’явилася вулиця Халтуріна

Ось і вся історія Хворостіна. Будемо об’єктивні: ну нічого такого, щоб вулиці його ім’я присвоювати. Тепер вона знову називається Прохоровською.

Вісім імен вулиці Прохоровської

До речі, народилася вулиця Прохоровська далекого 1828 року, і імена міняла, як рукавички. Спочатку це був Тираспольський тракт, потім Тираспольська дорога, потім Велика мостова вулиця.

1841-го названа на честь одесита Осипа Прохорова. Це був одеський міщанин, який мешкав «у передмісті Молдаванки поблизу канави колишньої межі портофранко». Це факт із оголошення 1839 року. Пояснимо – йдеться про те, що Прохоров був домовласником і будинок цей розташовувався на межі зони Порто Франко та Молдаванки.

З 1844 ця вулиця знову Тираспольська, а з 1856-го – вже Велика Тираспольська. З 1861 року вулиця вже називається Велика Прохоровська. 30 квітня 1920 року вулицю називають на честь вищезгаданого Олександра Васильовича Хворостина. З листопада 1941 року до квітня 1944 року вулиця знову Прохоровська. Остаточно цю назву було повернуто 1995 року.

Ви також можете дізнатися: Як п’яниця та картяр з Одеси став особистим ворогом Гітлера: історія Олександра Маринеско та однойменного узвозу.

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Останні статті

  • Новини

У частині Одеси 19 вересня відключать світло через планові роботи

У четвер, 19 вересня 2024 року, ДТЕК «Одеські електромережі» продовжить планові ремонтні роботи. У зв'язку… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Війна, день 939: насувається кривава битва за Покровськ – ЗМІ

Сьогодні, 19 вересня 2024 року, розпочалася дев'ятсот тридцять дев'ята доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

На фронті загинув морпіх із Болграда: у громаді оголошено жалобу

Борючись за свободу і незалежність України загинув військовослужбовець Олександр Бортник, житель міста Болград. 19 вересня… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Температура морської води в Одесі сьогодні, 19 вересня: чи можна купатися

Хоча температура води в Чорному морі біля одеського узбережжя залишається доволі теплою для купання, потрібно… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

В Одесі затвердили межі парку Савицького і двох скверів

Депутати Одеської міської ради затвердили межі парку Савицького та двох скверів. Це дозволить зберегти землі… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Анекдот дня: що пишуть на стовпах біля одеської консерваторії

Ранок добрий, безжурні (адже?) одесити! Нехай цей день принесе вам винятково позитивні емоції та чудовий… Читати далі

2024-09-19