В Одесі взимку 2023-2024 років очікуються серйозніші блекаути, графіки відключення світла та перебої з подачею опалення, ніж були той же період роком раніше. Розповідаємо які товари допоможуть пережити цей період.
Зима 2023-2024 вже не за горами, а тактика ведення війни у росіян навряд чи зміниться. Влада України вже закуповує необхідні для підтримки енергопостачання генератори, але варто подбати про свій комфорт і самостійно.
Електрика: як підготуватися до довгих відключень світла?
Повністю забезпечити свою оселю електроенергією у разі довгих відключень світла, досить важко одеситам, хто проживає у квартирах. У приватному секторі вихід – це купівля та встановлення генератора.
Якщо минулого року під час масовому відключенню електроенергії, ціна на генератори підскочила, то сьогодні бензиновий генератор потужністю від 2 до 2,5 кВт можна придбати від 6500 гривень, дизельний – від 19 тисяч.
Потужність генератора, який вам потрібен, залежить від кількості електроприборів, які ви будете під’єднувати. Якщо це тільки, наприклад, холодильник, освітлення в будинку і для підзарядки батарей (ноутбука, телефону), то вистачить генератора до 3,5 кВт. Генератор такої потужності споживає в середньо 0,5 літра палива, тобто на добу він «з’їсть» десь 12-13 літрів бензину (чи дизелю), а це на сьогодні десь 600-700 гривень.
Якщо ви проживаєте у квартирі, то генератор встановити майже нереально (окрім варіанта, якщо проживаєте на першому поверсі) і треба шукати інші варіанти виходу із ситуації. Самий бюджетний варіант підготуватися до відключень електроенергії – запастися повербанками або зарядними електричними станціями. Від повербанка можна зарядити батареї на телефоні, інколи підзарядити ноутбук, а також під’єднати лед-лампи чи освітлення від USB виходу (наприклад, лед-гірлянду). Крім того, якщо ви хочете, щоб у квартирі був інтернет – то роутер теж можна під’єднати до повербанка через спеціальний перехідник-конвертер.
Якщо вам дозволяє бюджет, то замість повербанків можна купити одну зарядну станцію потужність понад 50 тисяч мАг. Такі станції споряджають розетками для підключення техніки 220 В, дуже часто мають лед-ліхтарик і багато USB виходів. За таку станцію потрібно буде викласти від 5 тисяч гривень, і якщо в розетку покласти трійник, то до нього одразу можна під’єднати розтер і GPON адаптер і не купувати перехідники. Але велику побутову техніку до таких зарядних станцій бажано не підключати, тому що тоді дуже швидко розрядяться батареї й ви лишитесь без електроенергії. Якщо ви хочете забезпечити у вашій оселі електроенергією холодильник, підзарядкою мобільних пристроїв, світло тощо, тоді слід купувати потужну зарядну станцію, але її ціна буде стартувати від 30 тисяч гривень.
GPON адаптер
Ну і звичайно, куди ж без ліхтариків? На сьогодні майже всі сучасні ліхтарики оснащені всередині акумуляторними батарейками і заряджають від розетки, або від повер-банків. Тому достатньо купити собі додому 2-3 ліхтарики і завжди тримати їх зарядженими. Таких ліхтариків, як налобних, ручних тощо, нині можна знайти від 100 гривень за одиницю на будь-якому сайті і запастися заздалегідь.
Як підключити інтернет без світла?
Якщо забезпечити підзарядку акумуляторів мобільних приладів, світла і роботу роутера – треба 2-3 одиниці потужність мінімум в 20 тис мАг (на сьогодні найдешевші такі повербанки від 350-400 гривень). Перехідник для роутера потрібен, тому що переважно бюджетні повербанки мають вихід в 5 В (роутери підключаються у розетку до мережі 220 В, тому треба перехідники під 9 або 12 В). Такий перехідник на ринку сьогодні коштує від 300 до 800 гривень. Але якщо у вас провайдер інтернету, який встановлює до роутера ще додатковий адаптер (GPON), він теж підключається до електромережі і йому потрібне додаткове живлення під час відключення електроенергії. Тобто, по суті, вам потрібен ще один перехідник під GPON-адаптер, а також при купівлі повербанку брати такий, який буде мати 2 виходи USB. Але роутер і адаптери споживають небагато електроенергії, тому одного повербанку на 20 тисяч мАг вам може вистачити на 24 години, але час роботи роутера буде ще залежати від його потужності. Простими словами, якщо у вас великий та дорогий роутер, він від повербанка в 20 тисяч мАг може пропрацювати від 6 до 12 годин.
Більш докладно про те, які провайдери забезпечуюють енергонезалежний доступ до інтернету в Одесі по оптоволокну за технолгією GPON ми також розповідали. Перейшовши по посиланню вище, ви можете дізнатися назви компаній, умови та вартість підключення цієї послуги.
Світло світлом, але як готувати їжу?
У багатьох одеситів в квартирах немає підключення газопостачання. Це стосується, наприклад, багатоповерхівок від 10 поверхів. Також багато хто за останні кілька років взагалі відмовлявся від газопостачання.
Як готувати їжу тим, у кого взагалі немає газопостачання? Тут складніше – виходів є два.
- Купити невеличкий балон газу (туристичний) обсягом в 5, 8 чи 12 літрів і до нього спеціальний пальник (в середньому 200-300 гривень). В залежності від об’єму газового балону варіюється і його ціна: 5-літровий – від 500 гривень, а 12-літровий – від 2 тисяч. Під балон не обов’язково купувати пальник – можна придбати компактну газову плиту на 1 конфорку. Середня ціна за таку газову плиту – 500-600 гривень. Маючи такі не хитрі прилади, ви зможете забезпечити себе та родину гарячою водою та їжею мінімум на 1-2 доби (в залежності від об’єму газового балону).
- Можна підключити електричну плиту до зарядної станції. Але така зарядна станція буде коштувати вже від 50 тисяч гривень, адже електрична плита споживає електроенергію від 1-2 кВт на годину, тому станції може вистачити всього на кілька разів приготування їжі.
Всі добре пам’ятають часи, коли цієї зими, що минула, в деяких будинках кілька діб не було світла і тут ніяка потужна електростанція не врятує ситуацію, так само як і на кілька діб не вистачить газу в туристичному балоні для приготування їжі на цілу родину. Тут мої сусіди (як і багато одеситів) знаходили досить зручний вихід із ситуації – в дворі ставили мангал, розводили багаття в ньому і готували їжу. Для такого варіанту треба щоб хтось в будинку мав мангал, а самому запастися дровами чи вугіллям.
Що робити тим, у кого газове опалення?
Тут все просто: у кого котли останніх 1-2 поколінь і повністю на електриці, треба купити звичайний автомобільний акумулятор і підключити котел та колонку до нього під час вимкнення електроенергії.
А якщо ну дуже довго не буде світла?
Влада нас заспокоює, що цієї осені та зими не будуть ситуації, коли ну дуже довго не буде електроенергії. Але якщо станеться якась форс-мажорна ситуація і в вашому мікрорайоні не буде світла кілька діб, можна проситися в гості до знайомих чи родичів в сусідній мікрорайон підзарядити техніку, повербанки. Адже рашисти точно не зможуть лишити одночасно всі райони Одеси без світла на довгий період, тому наш народ – непереможний і будемо мати надію, що на наступний осінньо-зимовий період ми не будемо складати перелік, чим запастися на цей період і святкуватимемо Перемогу!
Олександр Українець
Фото: Rozetka, OLX