Новини Одеси та Одеської області

Отруйні речовини в Чорному морі: морські жителі приречені на вимирання

Отруйні речовини в Чорному морі: морські жителі приречені на вимирання

Купатися й засмагати на чорноморському узбережжі небезпечно. А ще їсти морську рибу смертельно ризиковано. Поки люди можуть самостійно обирати: труїтися їм, чи ні. Морські жителі приречені на вимирання видів. Про майбутнє біорізноманіття моря, забруднення його важкими металами і цвітіння води розпитали у виконуючого обов’язки голови Українського наукового центру екології моря Віктора Коморіна.

Морські забруднення будуть накопичуватися в екосистемі

– Що знайшли на морських глибинах після забору води?

Забруднення Чорного моря вагоме не тільки для глибини, а і загалом для вод від річкових вод Херсону, Дніпро-Бузького лиману та Одеській затоці біля узбережжя Одеси. Знайшли важкі метали: мідь, цинк, миш’як. Є і нафтові забруднення. Також виявили хлорорганічні речовини, як ліндан і поліхлорбіфеніли. Вони є дуже токсичними. Всі ці речовини мають таку особливість, як накопичення в екосистемі й окремих біо організмах.  

– Як довго вони будуть зберігатися після накопичення?

– Можуть зберігатися роками. І навіть до самої смерті риби, чи дельфінів. Якщо ви таку рибу з’їсте, то можливі наслідки отруєння, або загибелі. 

– Що може статися з видами морських жителів?

– Основна проблема в тому, що постраждає молодь риби та личинкові стадії. Може бути зменшення біорізноманіття морської екосистеми на кілька років наперед. А може, десятиліття. Все залежить від того, як вплине загалом на екосистему ситуація. 

Труїться риба – страждають люди. Чим ще небезпечне море для людини?

Віктор Коморін

– Яка загроза для людини?

– Для людини є декілька загроз. Перша пов’язана з токсичними речовинами. Друга загроза – купання у воді, яка може цвісти. Тобто це коли багато фітопланктону. Деякі з видів цього фітопланктону можуть бути токсичними самі по собі. Для цього повинні бути певні умови їх життя: солоність і температура. Вони проявляють свою токсичність не завжди. Поберегтись треба в будь-якому випадку. Особливо людям, які страждають на алергію, або слабкі імунітетом, чи похилого віку, також дітям. Ще одна загроза – патогенна мікрофлора. Це те, про що нас попереджає Міністерство охорони здоров’я. Не можна ні купатися, ні засмагати на піску. Це може бути небезпечним як для вас, так і для ваших дітей. 

– Є думка від хіміків-біологів, що червоне цвітіння води особливо небезпечне. Дихати поряд з морем не можна. 

– Мається на увазі дихати біля самого моря і стоячи в воді. Так, це небезпечно. Тому що ці червоні перлини, які у нас були на початку 90-х, 80-х років біля Одеси, вони мають у своєму складі токсичні види фітопланктону. Вони можуть виділятися в атмосферне повітря.  

Море зможе очиститися. Потрібні додаткові дослідження

аналіз води в Чорному морі

– Який ваш прогноз в довгостроковій перспективі? Як море зможе очиститися? 

–  Я сподіваюсь, що очищення буде. Інша справа: по яких речовинах і як саме? Необхідно відзначити, що деякі хлорорганічні речовини можуть бути у воді і небезпечними впродовж десяток років. Тому і зрозуміло, що вони переходять з однієї форми в іншу: з води до донних відкладів, з донних відкладів до води, з води до біоти, і так далі. Вони циркулюють, поки не вийдуть з системи загалом. Ці речовини вийдуть в глибинні центральні частини моря, де осядуть на морському дні, або перестануть бути такими вражаючими для людини. 

– Тобто про вживання морської риби ми теж можемо забути на декілька років вперед, чи тільки в цьому сезоні? 

– Я думаю, що в цьому році. В наступному році треба буде взяти відповідні проби тканин цих риб та й подивитися, наскільки вони залишилися небезпечними. Вченим не все відомо, що відбувається, дещо ще треба вивчити. Тим паче таких ситуацій, як виникла зараз, по щастю, у нас напередодні не було. Тобто був довготривалий вплив на море. Не можна сказати, що без цієї ситуації в нас не було проблем в морі. Вони були. Вони були пов’язані з цвітінням водорослей і токсичними речовинами. Просто зараз ця ситуація спровокувала гостре забруднення морської акваторії. 

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції