Статті

Оформлення пенсії: як самостійно розрахувати її розмір та які потрібні документи

За яких умов призначається пенсія? Коли треба звертатися до Пенсійного фонду? Якими є нюанси розрахунку пенсії? Чи довго чекатиме на перерахунок? Відповіді на ці та інші пенсійні питання читайте у цій статті.

Пенсійний вік та право на пенсію

Право на пенсію за віком настає в Україні при досягненні 60 років. Це стосується і чоловіків, і жінок. Нагадаємо, що жінкам поступово підіймали пенсійний вік протягом 10 років – з 2011 по 2021 рік. Наразі цей період завершено.

Щоб оформити пенсію, потрібно не просто досягти пенсійного віку, а мати при цьому достатню кількість стажу. Тим, хто збирається на пенсію у 2023 році, потрібно мати не менше ніж 30 років стажу.

Якщо стажу менше, то пенсію не призначать навіть у 60 років. У таких випадках на пенсію доведеться виходити або у 63 роки або у 65 років – залежно від кількості стажу на момент звернення за пенсією (є певна градація).

У наступному, 2024 році, для виходу на пенсію вимагатимуть вже 31 рік стажу, у 2025-му – 32 роки й так далі. З 2028 року пенсія призначатиметься за наявності не менше 35 років офіційного стажу.

Як оформити пенсію

Якщо настає пенсійний вік і стажу достатньо, то можна звертатися за пенсією. Оформити пенсію сьогодні можна по-старому, звернувшись з документами до найближчого відділення Пенсійного фонду.

Але є й більш сучасні варіанти, коли пенсія оформляється не виходячи з дому. Заяву та скановані копії документів можна подати дистанційно через портал електронних послуг Пенсійного фонду або через програму «Дія».

Пенсія за віком призначається з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку, якщо відповідна заява з необхідними документами надійшла не пізніше трьох місяців з дня народження. Якщо заява буде подана пізніше, то пенсію призначать з дати подання заяви. Також з дати подання заяви здійснюється перехід з одного виду пенсії на інший.

Якщо людина має право одночасно отримувати різні види пенсій (за віком, інвалідністю, втратою годувальника), то призначається тільки один вид пенсії на вибір.

Які документи потрібні для оформлення пенсії

Само собою, у людини, яка оформляє пенсію, повинен бути паспорт та ідентифікаційний код (хоча є і винятки). За паспортом визначається, зокрема, вік людини.

Другими за вагомістю є документи, що підтверджують стаж, адже саме кількість стажу найчастіше є визначальною.

Нагадаємо, що стаж після 2004 року зараховується на підставі даних про сплату страхових внесків. Це дані з єдиного державного реєстру (відомості персоніфікованого обліку), які підтверджують, що людина всі ці роки офіційно працювала, а отже, підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Які потрібні документи для підтвердження стажу

Стаж після 2004 року підтверджувати в Пенсійному фонді не потрібно, документи вони вже мають.

Стаж до 2004 року підтверджується, перш за все, трудовою книжкою. Також це можуть бути довідки з місця роботи, архівні документи, документи про навчання, службу в армії, народження дітей (для жінок). Втім, віднедавна в Україні з’явилося таке поняття, як електронна трудова книжка.

З часом всі паперові трудові книжки будуть відцифровані і відомості про роботу людей до 2004 року також будуть доступні Пенсійному фонду заздалегідь. Це дозволить призначати пенсії автоматично. Хоча ця послуга вже діє і багато людей встигли їй скористатися.

Як відомо, на розмір пенсії впливає не тільки стаж, але і зарплата. Документів про зарплату в ідеалі вже до Пенсійного фонду можна не надавати. Необхідні відомості також беруться працівниками фонду із системи персоніфікованого обліку.

Нагадаємо, що при призначенні пенсії враховуються дані про зарплату за всі періоди роботи починаючи з 1 липня 2000 року і до моменту призначення пенсії. За бажання (і якщо це вигідно) претендент на пенсію може додатково надати паперову довідку про зарплату за 5 років поспіль до зазначеної дати. Але за умови, що збереглися первинні документи про нараховану зарплату за ті роки.

Право на спеціальні пенсії та надбавки

Звернемо увагу, що ми говоримо насамперед про пенсії за віком. Іноді потрібно надати довідки, які дають змогу вийти на пенсію раніше. Наприклад, людина може вийти на пенсію достроково, якщо має статус учасника бойових дій або працювала на шахті. Насправді таких пільгових категорій людей та професій досить багато.

Це ж стосується спеціальних пенсій для військовослужбовців, чорнобильців, прокурорів, суддів та деяких інших категорій, що виходять на пенсію за спеціальними законами. Там і документи потрібні дещо інші. Не всі виходять на пенсію достроково, але алгоритм розрахунку інший.

Окрема тема — право на надбавки. Ті самі учасники бойових дій мають право на деякі доплати до пенсії, тому до Пенсійного фонду треба буде надати пільгове посвідчення. Те саме стосується й інших людей, які мають певні пільги чи заслуги, наприклад:

  • почесні донори;
  • особи, нагороджені орденами;
  • жителі гірської місцевості й так далі.

Як самостійно порахувати розмір пенсії

Пенсія за віком залежить від трьох показників:

  • середньої зарплати по Україні за три роки, що передують року звернення за пенсією;
  • індивідуального коефіцієнта зарплати;
  • коефіцієнта стажу.

Як визначити середню зарплату по Україні

Припустимо, чоловік у 60 років вийшов на пенсію в липні 2022 року, маючи 37 років стажу.

Для призначення пенсії застосували показник середньої зарплати по країні за три попередні роки, тобто за 2019-2021 роки, що становить 10 846,37 гривні.

Як визначити індивідуальний коефіцієнт зарплати

Індивідуальний коефіцієнт зарплати прорахувати самостійно дуже складно. Він визначається у цьому прикладі шляхом порівняння зарплати людини за кожен місяць за останні 22 роки (з липня 2000 року до червня 2022 року) із середньою зарплатою по Україні за відповідні місяці.

Для простоти прикладу візьмемо коефіцієнт «1». Це означає, що людина отримувала всі ці роки таку саму зарплату, як і середня по країні. Тобто ми ділимо його зарплату на середню країну. Природно, такий коефіцієнт може бути і більшим, може бути і меншим (зазвичай він округляється до п’яти знаків після коми).

Як визначити коефіцієнт стажу

Коефіцієнтом стажу вважається найпростіше: 37 років стажу дають право отримувати 37% від зарплати.

Підсумкова формула розрахунку пенсійної виплати

Знаючи всі три показники, ми легко прораховуємо основний розмір пенсії. Потрібно їх просто перемножити між собою: 10 846,37 х 1 х 0,37 = 4 013,16 грн.

Як вважається доплата за стаж

У цьому випадку до пенсії встановлюється також доплата за два роки наднормативного стажу. Саме у цьому випадку надбавка становитиме 2% від обсягу прожиткового мінімуму. Станом на 1 липня 2022 року такий прожитковий мінімум становив 2027 гривень. Отже, розмір доплати за стаж при призначенні пенсії у цьому прикладі міг би становити 40,54 гривні.

Це окрема тема, але важливо не заплутатися і пам’ятати, що доплата за стаж вважається по-різному:

  • у чоловіків та жінок;
  • у пенсіонерів, що вийшли на пенсію до жовтня 2011 року і пізніше;
  • у кого основний розмір пенсії вищий за прожитковий мінімум, і чия пенсія нижче даного показника.

Кому і коли перераховують пенсії?

Перерахунки пенсій бувають масові та індивідуальні.

ІНДИВІДУАЛЬНИЙ. Це коли людина донесла якийсь документ, що впливає на розмір пенсії або настали обставини, що дають право на підвищення саме її пенсії. Найпоширеніший приклад: людина відпрацювала після виходу на пенсію ще два роки та претендує на перерахунок пенсії за стажем.

МАСОВИЙ. Це коли відбувається перерахунок пенсій через збільшення прожиткового мінімуму або здійснюється індексація пенсій. До масового перерахунку можна віднести, наприклад, встановлення вікових надбавок.

До речі, якщо людина працює, а прожитковий мінімум виріс, то йому надбавку за стаж не перерахують. Але ми припустимо, що чоловік із нашого прикладу вже не працює, і розглянемо, як могла змінитися його пенсія у грудні 2022 року.

Тоді прожитковий мінімум збільшився з 2027 до 2093 гривень. У його випадку відбулося збільшення надбавки за 2 роки наднормативного стажу. Була 40,54 гривні, а стала 41,86 гривні (2093 грн х 2%). Тобто у такому прикладі пенсія збільшилася лише на 1,32 гривні.

Особливості перерахунку та індексації пенсій

У березні очікується обіцяна індексація. У зв’язку з цим треба бути готовим до того, що нові пенсії зазвичай не індексують. Причина — вони і так призначаються з урахуванням нового показника середньої зарплати по країні. Один із основних смислів індексації полягає якраз у тому, щоб підтягувати розміри пенсій, призначених давно, адже при їх розрахунку використовуються нижчі (застарілі) показники середньої зарплати.

Але якби пенсію в нашому прикладі все-таки вирішили проіндексувати, то на певний відсоток множили б не саму пенсію, а саме показник середньої зарплати, який підставляється в формулу розрахунку формулі це 10846,37 гривні).

Сергій Коробкін, незалежний консультант

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21