Найвідоміша одеська Соборка з її відомими точками, які якось і не хочеться називати торговими… Тут – купуйте картини одеських художників – Дворики, пейзажі, натюрморти та багато чого іншого. А тут у нас – роботи прикладників, твори, створені власноруч. Втім, далеко не завжди власними: сувенірна продукція – справа тонка… І як же війна внесла свої корективи в таке дуже наше поняття, як одеський сувенір! Який він тепер?
«Привіт з Одеси» у новому форматі
Це місце тепер – не просто стрункий скромний ряд із лотками збоку Соборної площі. Воно зараз видніється здалеку і манить. Здається, що тут щодня – свято: майорять на березневому вітрі прапори України та міста, стрічки у кольорах прапора, прикраси з українською символікою.
Ще зовсім недавно все було інакше: тут вам – прикраси, які продавалися практично скрізь, чашки з «Привітом з Одеси», іменні тарілки, навіть (ну це вже давно вийшло з моди) закочені банки з етикеткою «Одеське повітря»).
Прикраси і зараз є, але їх найменше. Головна ж тема сувенірів, браслетів «на удачу», брелоків та іншого, іншого, іншого так чи інакше пов’язана з війною, тим, чим ми живемо вже більше року.
– Часто приходять по прапори України. Люди майже постійно купують прикрасу або брелок із тризубом. Зауважила: зазвичай це роблять собі особисто. Ну начебто оберіг. Ну і червоні плетені браслети зараз менше мають попит, ніж ось ці, в наших блакитних і жовтих тонах, – розповіла мені одна з жінок, які тут торгують.
Одеські сувеніри: кораблі-котики та дещо «конкретне»
Вивчаю, шукаю щось «найодеське» у світлі дня сьогоднішнього. Ага, ось кіт у тільнику і з коктейлем Молотова (відомий малюнок Юлії Подмогіної з її серії котів-визволителів).
А ось і той самий посланий на точну адресу корабель у різних варіантах і з різними написами: звичайно ж «Не роби мамі нерви!», ну або просто з тією самою адресою.
Написи є російською (рідше) і українською. А зустрічається й так: послання все тому кораблю передано в українському написанні фрази російською.
Наклейки та нашивки на одяг – теж у новому форматі. Дуже багато, до речі. Тут вже різноманітність малюнків і фраз багатша. Від того самого корабля до «конкретних» у всіх побажаннях рашистам. Настільки «конкретних», що краще читайте їх, вивчаючи наші фото:
Читайте також: «Мені б бейсболку з марочкою!»: українське диво філателії набуло другого життя.
Фото автора