Новини Одеси та Одеської області

Нові закони України та країни-агресора: то чий режим «фашистський»?

Нові закони України та країни-агресора: то чий режим «фашистський»?

Під час українсько-російської війни взаємні звинувачення із фразами «фашистський режим» та «неправова держава» чути з обох боків. До Дня Незалежності України «Одеське життя» підготувало огляд, де порівняло ставлення до громадян та їх законних прав у двох різних країнах на прикладі законодавства. Отже, що ж прийняли у нас в Україні та у ворожій «ерефії» за останні півроку?

Воєнний стан

воєнний стан

Україна

Указом президента Володимира Зеленського воєнний стан в Україні було введено з 5:30 24 лютого 2022 року терміном на 30 діб у зв’язку з військовою агресією Росії проти України. А з 5:30 години 23 серпня 2022 року його продовжили ще на 90 діб.

рф

У агресора військовий стан не вводився. Однак у МВС вже приступили до реалізації указу президента Росії (далі – прф) від 6 червня 2022 року. Передбачено створення головного управління оперативного реагування (ГУОР), в якому займуться забезпечення безпеки та антитерористичної захищеності об’єктів системи МВС. Крім того, ГУОР підготує участь МВС у заходах щодо забезпечення режимів військового стану, надзвичайного стану, контртерористичної операції у разі їх введення на території Росії або в окремих її місцевостях, а також у заходах щодо тероборони.

На початку березня Прф пояснив, що військовий стан може бути введений «у разі якихось великомасштабних внутрішніх загроз» . Враховуючи, як широко росія розуміє межі своїх «нутрощів» і як вільно трактує слово «загроза», це може статися будь-якої миті.

Економіка та бізнес

Бізнес

Україна

1 липня 2022 року набув чинності закон, згідно з яким відновлено мита, акцизи, податки та 20% ПДВ на імпортні товари , які були скасовані у березні 2022 року. Таким чином, скасовується пільгове розмитнення авто, запровадження якого викликало свого часу як бурю захоплення, так і шквал критики.

рф

14 липня прф підписав федеральний закон «про введення спецзаходів в економіці» . Дозволено розконсервування мобілізаційних потужностей та об’єктів, розбронювання матеріальних цінностей державного резерву та понаднормова робота в окремих організаціях. Юрособи не зможуть відмовлятися від укладання контрактів у рамках держзакупівель або держоборонзамовлення , коли ці контракти стосуються проведення різних «операцій». Юрособи також не можуть диктувати ціни на такі «замовлення». Тільки виконувати.

Українські юристи та бізнесмени загалом зійшлися на тому, що надходження до бюджету країни справді життєво необхідні. Проте не забули нагадати уряду, що податкові та митні пільги, запроваджені у березні 2022 року, були гарантовані до закінчення дії режиму військового стану. Зміна правил гри в односторонньому порядку призвела до зменшення рівня довіри до влади.

Російські юристи та бізнесмени очікують на реалізацію свого нового закону «про переведення економіки на військові рейки» зі складними почуттями, які в цілому можна позначити словами «шок і трепет».

Нюанси громадянства

Паспорт

Україна

Український паспорт набуває нового значення і виглядає як престижна нагорода, на яку потрібно заслужити. Отримання українського паспорта журналістом Олександром Невзоровим спричинило вибуховий ефект в українському суспільстві. Все частіше звучать заклики максимально посилити здобуття українського громадянства, особливо для росіян, особливо для деяких олігархів, які таким чином намагаються піти з-під дії європейських санкцій. Президент Зеленський заявив, що вже доручив розробити питання обов’язкового іспиту на здобуття українського громадянства.

рф

25 травня прф підписав указ про спрощений прийом у громадянство Росії мешканців окупованих територій Херсонської та Запорізької областей України. 30 травня ним же підписано указ про спрощений прийом у громадянство Росії українських дітей-сиріт або тих, хто залишився без батьківського піклування, у тому числі на тимчасово окупованих територіях. 11 липня підписано указ про спрощене надання громадянства РФ усім жителям України .

Права жінок

Жінка

Україна

Українок вирішили масово поставити на військовий облік, щоб закрити потреби ЗСУ у профільних фахівцях. Було оголошено, що жінок братимуть на військовий облік з 1 жовтня 2022 року . Виключно з військово-облікових спеціальностей, перелік яких затверджено наказом міністра оборони України ще від 11 жовтня 2021 року (із змінами згідно з наказом міністра оборони від 7 лютого 2022 року).

«В даний час у нас залишається потреба в жінках-фахівцях з медицини, радіотехніки та харчових технологій», – зазначили у Генштабі.

І хоча йшлося не про мобілізацію, а лише про створення реєстру жінок-військовозобов’язаних, бурхливі суспільні дискусії вже змусили заговорити про перенесення дати старту – з 1 жовтня на 1 січня наступного року. Планується зменшити кількість військово-облікових спеціальностей для жінок та внести до законів поправки, які дозволять гарантувати українкам гендерну рівність, зокрема право жінок підписувати контракти на добровільній основі.

рф

Тим часом 15 серпня ПФ підписав указ про встановлення звання «мати-героїня» – для жінок, які народили та виховали 10 і більше дітей, відновивши «славну радянську традицію». «Героїням» будуть вручатися грамота та орден, а також виплачуватиметься одноразове грошове заохочення у розмірі 1 млн рублів. Звання передбачається надавати за умови, що всі діти живі. Але діти, які загинули під час «захисту Вітчизни або її інтересів», зараховуватимуться як живі.

Звання «батько-герой» запроваджувати поки що не планується. Тобто жодної ґендерної рівноправності…

Свобода слова та колабораціонізм

Україна

Після початку вторгнення РФ в Україну Верховна Рада ухвалила два закони про колабораціонізм. Перший запроваджує відповідальність за статтею 111-1 КК України «Державна зрада» за організацію виборів на окупованих територіях або спробу очолити ці регіони після захоплення їх російськими військами. Інший закон позбавляє права обіймати певні політичні посади (терміном до 15 років) тих, хто співпрацює з окупантами.

До колабораціонізму віднесено не лише пряме співробітництво, а й заперечення збройної агресії проти України, підтримка рішень країни-агресора, пропаганда на користь Росії . У найсуворішому варіанті покарання колаборантам загрожує довічне позбавлення волі – у випадках, коли їхні дії спричинили загибель людей.

рф

Федеральний закон від 4 березня 2022 року, відомий як «закон про фейки» , вніс поправки до Кримінального кодексу РФ, доповнивши його статтею «Публічне поширення явно неправдивої інформації про використання збройних сил Росії». Максимальне покарання за статтею – 40 років позбавлення волі. Також встановлено відповідальність за дискредитацію вс і відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років за заклики громадянином Росії до введення санкцій проти Росії , громадян Росії або російських юридичних осіб.

Реалізуються ці закони вкрай наочно. Типовий колаборант, який потрапив під суд сьогодні в Україні, – це людина, яка обчислювала знаходження стратегічних важливих об’єктів і передавала дані ворогові. Типовий колаборант у Росії – літня жінка з плакатом «Ні війні!».

Права меншин

Меншості

Україна

2 серпня Зеленський розглянув петицію про легалізацію одностатевих шлюбів в Україні . У своїй відповіді президент повідомив, що, згідно з Конституцією України, шлюб «ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка», а в умовах воєнного стану основний закон змінювати не можна. Але Кабмін напрацьовував варіанти рішень щодо легалізації в Україні зареєстрованого громадянського партнерства . Зеленський звернувся до прем’єр-міністра і попросив розглянути поставлене в петиції питання.

рф

У липні до Держдуми внесено законопроект про повну заборону «пропаганди заперечення сімейних цінностей та нетрадиційних сексуальних відносин».

Розбирати цей закон серйозно навіть юристам. У чому полягають нинішні «традиційні сімейні цінності» Росії – невідомо.

«Весь цей закон – суцільна дискримінація та невизначені норми, – коментують тамтешні правозахисники. – Не виходить зрозуміти, за що тебе притягнуть до відповідальності. Чи то за те, що ти просто говориш про ЛГБТ, чи то за те, що говориш без прокльонів на адресу гомосексуалів!». Закон планують доопрацювати та ухвалити на першому пленарному засіданні осінньої сесії.

Доступ до валюти та рахунків

Валюта

Україна

З 21 липня 2022 року НБУ встановив щомісячний ліміт для розрахунків за кордоном за всіма гривневими картками клієнта, відкритими в одному банку, у розмірі 100 тисяч гривень (в еквіваленті).

У НБУ на брифінгу 21 липня зазначили, що не запроваджували при цьому жодних обмежень для волонтерів . Нацбанк ще на початку квітня дозволив фізособам переказувати іноземну валюту для купівлі низки товарів за кордоном у межах щомісячного ліміту 400 тисяч гривень. Йдеться про товари, які купують волонтери: бронежилети, каски, шоломи, прилади для стеження, безпілотники, спальні мішки тощо.

З 29 липня НБУ заборонив небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв’язку вказувати курс валют поза касами . У відповідь багато обмінників просто прибрали з табло напис «Курс валют».

рф

Центробанк Росії продовжив обмеження на зняття готівкової валюти до 9 березня 2023 року. Зі вкладу або рахунку в іноземній валюті можна зняти 10 тисяч доларів США або таку ж суму в євро, решта коштів – тільки в рублях за офіційним курсом.

Знімати можна лише гроші, що надійшли на рахунок чи вклад до 9 березня 2022 року.

Залишається в силі обмеження на купівлю іноземної валюти: банки можуть продавати лише долари США та євро, що надійшли на їхні рахунки після 9 квітня 2022 року.

Центробанк РФ також ввів заборону на зняття готівкової валюти іноземними компаніями та підприємцями, заборону продавати громадянам готівку через каси.

Свобода пересування

Пішохід

Україна

Майже в усіх областях України запроваджено комендатську годину на нічний час. Пересуваючись (за крайньої необхідності) під час комендантської години, обов’язково потрібно мати з собою документи, що підтверджують особу. На розгляді у Раді перебуває законопроект від 12 липня 2022 року – про запровадження адміністративної відповідальності за порушення комендантської години.

рф

У Росії не вводилася комендантська година. Проте пересування без документів проблематичне вже давно й у будь – який час доби. Фіксуються множинні порушення свободи пересування: «інакодумців» людей затримують нібито до з’ясування особистості або відправляють додому з «рекомендацією» протягом найближчої доби не залишати квартиру.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції