Статті

Найкоротша вулиця в Одесі та дві її назви

Зараз вулиця, що починається від Куликова поля та йде паралельно Італійському бульвару, називається Ямчитського. А за радянських часів носила ім'я Карпінського. Постійний автор «Одеського Життя» Валерій Боянжу розповідає, ким були ці люди та яке відношення мали до нашого міста.

Карпінський – фанат Леніна

Сьогодні пропоную «пройтися» самою, як то кажуть, короткою в Одесі вулицею. Її довжина «аж» 275 метрів, це цілих два квартали.

З 1937 по 1995 роки ця вулиця носила ім’я Карпінського – російського революціонера. Звали його В’ячеслав Олексійович, жив він з 1880 по 1965 роки, був учасником революції, став радянським партійним і державним діячем. Пописував, був партійним літератором, пропагандистом, редактором багатьох періодичних видань, написав кілька книг, брошур та статей з історії КПРС та СРСР про Леніна.

Останнього поважав (любив?) настільки, що сина свого назвав Леном. Що показово, яблуко впало далеко від яблуні: Льон Карпінський (1929-1995) із роками став дисидентом, тобто. супротивником радянської влади, за яку так «топив» його тато. Останній, на своє щастя, до такого «ганьбища» не дожив.

Читайте також: Була така вулиця: одесит Мізікевич пишався тим, що розстрілював людей

З урахуванням тематики книг «Бесіди про ленінізм», «Бесіди про комунізм», «В. І. Ленін – вождь – товариш – людина», написаних Карпінським В’ячеславом, залишається тільки дивуватися з того, що цю одеську вулицю (до Одеси Карпінський аж ніяк) не перейменували набагато раніше.

Ямчитський забезпечив одеситів доступним житлом

Дали цій вулиці ім’я Ямчитського (1800-1882). Він уже був корінним одеситом, працював на посаді помічника секретаря Одеського комерційного суду. Був благодійником, але стало відомо про це лише після його смерті.

Ви також можете дізнатися: Малішевський замість Гастелло: чому одеську вулицю назвали на честь ректора консерваторії

У своєму заповіті Павло Захарович відписав 511 000 рублів на будівництво будинків для здачі в оренду недорогих квартир і безкоштовної житлоплощі громадянам, з умовою передати будівлі, що носять його ім’я, в «невід’ємну приналежність до міста Одеса».

Для розуміння масштабності вищевказаної суми: середньорічна зарплата робітників за всіма групами виробництва у Росії 1910 року становила 243 рубля. А наприкінці 19 століття ще менше! До цього часу збереглося 6 житлових будинків, збудованих на його гроші. Ось це таки так! – людина по-справжньому реально вписана в історію Одеси. Третє століття вже пішло!

Фото: odportal.com.ua

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Recent Posts

  • Новини

На фронті загинув командир 110-ї мехбригади Сергій Захаревич – випускник Одеського інституту Сухопутних військ

На російсько-українській війні загинув командир 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка, полковник Сергій… Read More

01-07-2025 в 18:50
  • Статті

Криміналіст Нацполіції Євген Шевцов розповів про особливості своєї професії абітурієнтам ВНЗ МВС України

Уході підготовки вступу до Вищих навчальних закладів МВС України криміналіст відповів на питання студентів, абітурієнтів… Read More

01-07-2025 в 18:27
  • Статті

Пеперуда в албанському селі Каракурт: старовинний обряд, відомі всій Одещині поліглоти, які закликають дощ (відео)

Село Каракурт, що в Болградському районі, унікальне – тут живуть видатні поліглоти. Мешканці розмовляють п’ятьма… Read More

01-07-2025 в 18:11
  • Новини

В Одесі відкрили оновлений інклюзивний пляж на 11-й станції Фонтану (фото, відео)

Сьогодні, 1 липня 2025 року, на 11-й станції Великого Фонтану в Одесі урочисто відкрили оновлений… Read More

01-07-2025 в 16:57
  • Статті

Реєстрація собак в Одесі: як це працює та чому це важливо

Початок реєстрації через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) домашніх тварин викликав багато питань. Поки в… Read More

01-07-2025 в 16:03
  • Статті

Нескорений ринок: як війна трансформує бізнес на Півдні України

Війна кардинально змінила правила гри для українського бізнесу, особливо в південних регіонах, таких як Одеська… Read More

01-07-2025 в 15:29