Зібрали для вас достовірну інформацію про те, як в Україні 2023 року проходитиме мобілізація військовозобов'язаних.
Військовий стан та загальну мобілізацію в Україні продовжили до 19 лютого 2023 року. Це передбачено Законом України від 16.11.2022 № 2738-ІХ. Але мобілізація в Україні на сьогодні не має масовий характер.
Міністр оборони Олексій Рєзніков заявив, що в Україні поки що немає потреби в тотальній масовій мобілізації. Оголошена з лютого 2022 року ще не завершена та протікає у спокійному режимі. За словами міністра, 100% потенціалу мобілізації ще не вичерпано.
«Але, звичайно, ситуація може на фронті змінитися будь-яким способом у будь-який момент, тому залежно від того, як розвиватимуться події, прийматиметься рішення РНБО, Президента, ВР і тоді буде це публічно, що ми збільшуємо потреби сектору безпеки та оборони, нам потрібно збільшувати мобілізацію», – сказав Резніков.
Загальна мобілізація хто підлягає. Під час загальної мобілізації військовозобов’язаними вважаються всі чоловіки віком від 18 до 60 років, які можуть нести службу за станом здоров’я.
Враховуючи зміни в законі про мобілізацію №1487 від 30 грудня 2022 року, стати на персонально-первинний та персональний військовий облік у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях повинні громадян України наступних категорій:
«Всередині переміщені громадяни зобов’язані стати на військовий облік за фактичним місцем проживання. ВПО підлягають мобілізації на рівних умовах з місцевими жителями», – пояснив начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.
Щодо особливостей регіональної мобілізації. У кожному територіальному центрі комплектування ведеться облік військовозобов’язаних. У єдиній базі є вся інформація про те, де та скільки мобілізованих певних спеціальностей. ТЦК отримують завдання на заклик у певний час конкретного спеціаліста в тому чи іншому регіоні.
Останні зміни до закону про мобілізацію дають право не підлягати військовій службі наступним категоріям громадян:
Роман Горбач розповів що буде з мобілізацією в Україні. Він повідомив, що вони працюють згідно з планом. Жодних хвиль мобілізації не передбачається. «Закликаємо насамперед тих, хто має досвід проходження військової служби. А ще кращий досвід участі в антитерористичній операції чи операції Об’єднаних сил. Також заклик іде і громадянам, які не проходили військову службу», – пояснив Горбач.
Мобілізованих без досвіду обов’язково направляють до навчальних центрів або вищих військових навчальних закладів. Мінімум на 1 місяць підготовки. Роман Горбач підкреслив, що всі спеціальності необхідні для комплектування ЗСУ та інших формувань.
Під час тотальної мобілізації закликають за допомогою повістки — це письмовий документ з мокрим друком. Він має бути підписаний керівником ТЦК (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки).
Документ дають військовозобов’язаному особисто в руки. Його можуть вручити будь-де: на вулиці, робочому місці або блокпостах. Передати повістку можуть лише співробітник ТЦКСП, а також уповноважені особи органів місцевого самоврядування, керівники підприємств/установ/організацій, у тому числі навчальних закладів, фізичні особи-підприємці, управителі багатоквартирних будинків.
Можна відмовитися від повістки в таких випадках:
Документ вважається врученим, якщо призовник розписався в ньому.
Мобілізований за перше порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію громадян штрафують у розмірі від 1700 до 3400 грн. За повторне – від 3400 до 5100 грн.
Кримінальна відповідальність настає за ігнорування повістки на відправлення. Це кваліфікується як ухилення від мобілізації. Передбачено позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.
Згідно зу що регулює мобілізацію за кордоном №1487, облік чоловіків і жінок вестиме не лише ТЦК в Україні. Дипломатичні установи отримали права «інформувати» українців про заклик, а також зобов’язані зберігати та передавати ТЦК їхні особисті дані. І сприятиме їхньому поверненню в Україну на службу. Це стосується чоловіків з українським паспортом, які виїхали за кордон на понад три місяці.
Адвокат, кандидат юридичних наук Анастасія Хижняк пояснює, що ухвала стосується всіх військовозобов’язаних чоловіків і жінок.
Порядку та механізмів повернення українців поки немає. «Але є лише цитата «сприяти поверненню військовозобов’язаних під час призову та мобілізації».
Можливо, порядок буде пізніше у вигляді інструкцій та положень. Єдина дія дипустанови – сповіщати. Порядки давати не можуть. Такого боргу немає», – розповіла Анастасія Хижняк.
За її словами, покарання не прописане, але теоретично може бути притягнення до адміністративної відповідальності за порушення військового обліку.
Політолог Максим Несвітайлов вважає, що «деяким чоловікам, які перетнули кордон незаконно, або скористалися законною можливістю виїхати, але не повернулися в належний термін, це буде дзвіночок». Політолог вважає, що українське суспільство здебільшого з розумінням ставиться до мобілізаційних заходів. На його думку, цим не можна зловживати, роз’яснювальну роботу слід проводити на постійній основі.
Читайте також:
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More
Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More
У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More