Статті

Медична реформа в Ренійській громаді: про які проблеми розповіли місцеві жителі

Газета «Одеське життя» продовжує проєкт, у якому на сторінках «Придунав'я» і «Поділля» ми висвітлюємо проблеми медичного обслуговування.

Нагадаємо, з 25 жовтня «Одеське життя» почала проєкт про ситуацію в медичній сфері у двох громадах Одеської області: Балтській і Ренійській.

Пропонуємо вашій увазі актуальні проблеми від місцевих жителів Балтської та  Ренійської громад.

Валентина Загорська, мешканка села Нагірне: для мене третій поверх — Говерла

— Узимку минулого року я послизнулася і впала: відтоді кульгаю, під час ходіння спираюся на тростину. Якщо по прямій дорозі я ще шкандибаю, то піднятися сходами — величезна проблема. Для мене потрапити до сімейного лікаря, кабінет якого на третьому поверсі, все одно що підкорити Говерлу.

Нещодавно приїхала в Рені на прийом до окуліста — просять направлення від сімейного лікаря. «Збігайте, — кажуть, — на третій поверх: запишіться в реєстратурі на прийом до сімейника і візьміть у нього направлення». А я що, дівчинка — бігати? До хірурга потрапити — теж направлення треба, теж «збігайте на третій поверх». 

Подзвонила доньці, вона в Одесі живе. Придумали такий вихід: донька знайшла мені сімейного лікаря в Одесі, і, якщо треба направлення, у телефонному режимі мені його висилають з Одеси — ось до чого дійшло. 

Пам’ятаю ті часи, коли в Нагірному була лікарня зі стаціонаром і лікарі, а сьогодні працюють дві медсестри. Один день на тиждень у село приїжджає лікар із Рені — ось і все медобслуговування. 

Але найбільша проблема — відсутність аптеки. Звернулася з цим питанням до голови громади Ігоря Плехова, і він мені відповів: «Аптеки у вашому селі немає і не буде — бізнесу невигідно». Особисто я за медикаментами їжджу в Рені, закуповую про запас. Дорога туди й назад — 200 гривень, за моєї пенсії — накладно. 

Петро Дахіна, житель села Плавні: головне, щоб були «бабки»

— У нашому селі є амбулаторія, лікар Степан Степанович Корецький і медсестри — першу допомогу завжди нададуть. Якщо сильно прихопить, можна викликати «швидку допомогу» — пункт її базування розташований у сусідньому селі Новосільське: дорога нормальна, і невідкладна допомога приїжджає швидко. В амбулаторії є аптечний пункт. Якщо там немає потрібних медикаментів, то можна замовити — привезуть. Наш сімейний лікар, якщо треба, дає скерування до інших, а в яку лікарню їхати — в Рені чи Ізмаїл — кожен обирає сам. Сам замовляє машину туди й назад, інакше з села не вибратися. У наш час, щоб лікуватися, головне, щоб були «бабки». 

Георгій Долапчі, мешканець села Котловина: якщо прихопить уночі, можна зателефонувати лікарю

Село Котловина — найвіддаленіше від центру громади. Колись у нас була лікарня і навіть пологовий будинок, зараз залишилася тільки амбулаторія. У селі є лікар Георгій Дмитрович Бринза, і це для нас велике благо: якщо прихопить о 12 ночі, можна йому зателефонувати — допоможе. 

В амбулаторії є три ліжка денного стаціонару — якщо комусь прописані процедури. По-моєму, цього мало, раніше їх було сім. Добре те, що є і фізкабінет: можна, наприклад, «погрітися» на УВЧ. 

Треба лягти в лікарню — сімейний лікар дає направлення. Здебільшого люди їдуть у Ренійську лікарню. 

Анна Неделку, мешканка села Орлівка: прийом за записом — це дуже зручно

— У нашій амбулаторії працює лікар і дві медсестри. Крім цього, щосереди в Орлівку приїжджає лікарка з Рені Світлана Степанівна Кравцова, вона мій сімейний лікар.  

Я гіпертонік, тому мені потрібні консультації лікаря-кардіолога. Потрапити до нього на прийом неважко: телефоную дівчаткам в амбулаторію, вони виписують направлення і кажуть, у який день їхати. Прийом — за записом, і це дуже зручно. Приїжджаю в Рені, беру картку в реєстратурі й потрапляю до лікаря Сергія Федоровича Георгіу — він обізнаний фахівець і добродушна людина.

Зручно, що уколи або крапельниці можна отримати в селі. В особливо важких випадках медсестри приходять до хворих додому. Медсестри в нас уважні, обслуговують добре. Дай Боже, щоб скоріше настав мир і спокій — тоді й хворіти будемо менше. 

Марія та Микола Чобану, жителі села Долинське: у нас вдома — своя аптека на всі випадки життя

— Наше село — недалеко від міста: «швидка» приїжджає швидко. Але реагує вона тільки в найважчих випадках, якщо інсульт, наприклад. Якщо ж висока температура чи тиск — ти сам маєш вирішувати проблему.

Щодня в село приїжджає лікар із Рені Михайло Михайлович Унгуряну, він може виписати направлення до будь-якого лікаря і рецепт за програмою «Доступні ліки». 

У мене цукровий діабет, тому, коли потрібні пігулки, телефоную в амбулаторію — і мені на телефон приходить СМС із номером рецепта.

Але аптеки, де можна взяти «Доступні ліки», є тільки в Рені. Доводиться просити когось, хто їде в місто, забрати ліки.

У нас у селі немає аптеки, і це — велика проблема. У нас вдома є ліки на всі випадки життя — і від тиску, і від цукру, і знеболювальні. Самі собі вимірюємо тиск, самі себе лікуємо. 

Дякую, у селі досвідчені медсестри — компетентні, чуйні. Я завжди раджуся з Тетяною Іванівною Кириця, вона знає наші болячки. Якщо лікар пропише, вона вдома робить уколи. 

Для мене проблема — потрапити на прийом до ендокринолога. Беру направлення в сімейного лікаря, але черга до фахівця завжди велика, треба записуватися заздалегідь, за два-три тижні. І навіть якщо записаний, все одно треба дуже довго стояти в черзі. Для мене, літньої людини, це важко. Транспорт із Долинського на Рені незрозуміло як ходить, із перебоями. Треба бути здоровим, щоб витримати цей марафон. Намагаємося менше ходити по лікарях, я вже давно сама собі лікар.

Коментарі головного лікаря

головлікар Сергій Георгіу

Запитання, які пролунали під час спілкування із сільськими жителями, ми переадресували головлікарю Ренійської служби первинної медико-санітарної допомоги Сергію Георгіу.

— Сергію Федоровичу, як показало бліц-опитування, багато жителів Ренійської громади скаржаться на розташування служби сімейної медицини — третій поверх у будівлі без ліфта. Туди не можуть дістатися люди похилого віку, люди з порушенням опорно-рухової системи, з перепочинками піднімаються гіпертоніки. Як їм отримати направлення до фахівця поліклініки чи лікарні?

— Потрібно зателефонувати сімейному лікарю або медсестрі (у робочий час) — і електронне направлення надійде на телефон у вигляді 16-значного номера. Потім — зателефонувати в реєстратуру поліклініки за номером (04840) 4-10-64 і записатися на прийом: вам призначать день і час. Але в ідеалі все-таки слід потрапити на прийом до сімейного лікаря, і я наполягаю на цьому. Чому? Під час огляду ваш лікар може визначити, консультація якого фахівця вам потрібна. Наприклад, пацієнт може відчувати біль у ділянці вуха і вирішити, що йому потрібно до ЛОРа, а насправді потрібна консультація невропатолога. Можливо, знадобиться направлення на аналізи або на УЗД. Тому я рекомендую і жителям сіл, і городянам усе-таки бувати на прийомі в сімейного лікаря, який визначить алгоритм дій.

— Реєстратура поліклініки розташована на першому поверсі, а реєстратура служби сімейної медицини — на третьому. І коли програма внизу дає збій, пацієнта, знову ж таки, просять «збігати» на третій поверх. Чи не можна якось налагодити зв’язок між двома реєстратурами?

— Кожен випадок індивідуальний. Але, гадаю, необов’язково підніматися на третій поверх: можна зателефонувати сімейному лікарю, медсестрі або в реєстратуру і вирішити питання в телефонному режимі. 

— Прозвучала думка, що ліжок денного стаціонару в сільських амбулаторіях, де людина може отримати крапельницю, недостатньо.

— У сільських амбулаторіях наявність ліжок денного стаціонару не обов’язкова, ми зберегли їх за своєю ініціативою. І, як показує практика, їх цілком достатньо.

— Мешканці сіл добре відгукувалися про медичних сестер і, схоже, в сільських амбулаторіях Ренійської громади стало більше лікарів?

— Так, у нас досвідчені та висококваліфіковані медсестри. Із семи сіл Ренійської громади в п’яти амбулаторіях сімейні лікарі є. Жителів сіл Лиманське та Нагірне обслуговують лікарі з Рені. У Нагірне лікар приїжджає раз на тиждень, у Лиманське — зазвичай двічі на тиждень. 

— Ми почули скарги на відсутність у селах аптек.

— Із семи сіл Ренійської громади в п’яти є аптечні пункти на базі наших амбулаторій. Підприємці взяли в оренду приміщення й організували роботу. Аптечних пунктів немає в селах Долинське та Нагірне, але це — питання до бізнесу. 

— Чи доступні сільським жителям «Доступні ліки»?

— Жителям сіл препарати за програмою «Доступні ліки» може виписати сімейний лікар. Причому, на три місяці вперед. Так, отримати препарати можна тільки в чотирьох аптеках міста Рені.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю видання «Одеське життя» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Share
Антонина Бондарева

Училась в Киевском национальном университете им. Т.Г. Шевченко, однако настоящим университетом для меня стала районная газета «Ренийский вестник». Исколесила все Придунавье, 14 лет работая собкором газеты «Одесские известия». В последние 7 лет увлечена созданием видеорепортажей (ютуб-канал «Новости Рени»). Сотрудничество с редакцией газеты «Одесская жизнь» для меня – это возможность рассказать, насколько интересен южный регион Одесчины, где живут и работают уникальные люди

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21