Звичайний одеський будинок у районі Привозу стане незвичайним. Тут, на Старопортфранківській, 133, розташована квартира, де Михайло Жванецький жив з мамою з 1945 року. Ця квартира перетворюється на музей Михайла Михайловича.
Звичайний одеський двір з галереями і звичайнісіньким суто одеським укладом. Варто піднятися сходами, що ведуть до веранди, – і ось вона, Михайлова квартира. Точніше – «мамина квартира», як називав її Михайло Жванецький.
Рішення про створення муніципального музею Михайла Жванецького ухвалили у липні минулого року. З проханням створити за цією адресою Музей Жванецького звернулася до міської влади вдова письменника Наталя Жванецька.
Влітку 2017 року, коли Михайло Жванецький приїхав до Одеси, він побував і тут, на Старопортофранківській, 133. Його дружина Наталя Жванецька потім на своїй сторінці у Facebook опублікувала добірку фотографій, яку так і назвала – «Мамина квартира».
Там збереглося чимало архівних матеріалів із життя та творчості письменника, які тепер стануть експонатами. Там кожне фото – шматочок нашої з вами одеської історії. Це і фотографії матері Михайла Михайловича, і самого письменника, і Райкіна, Ільченка, Карцева та багатьох інших. Усміхнений Карцев, плакати того часу, коли дует Карцева та Ільченка блискуче виконував мініатюри «нашого Миші». Кожна річ – пам’ять, кожен плакат – яскравий спогад. А ще – фото маленького Михайла…
Зараз у «маминій квартирі» цього не побачиш. Все зібрано, складено, все це майбутні експонати музею. І сама квартира зараз – у стані великого ремонту. Тут буде створено муніципальний музей – за аналогією з музеєм Утьосова: двір залишиться житловим, а ось квартира Жванецького перетвориться на Музей його пам’яті.
Як нам повідомляють офіційно, Одеський муніципальний музей-квартира Михайла Жванецького фінансуватиметься із бюджету міста. Музей-квартира буде відкрито для екскурсій, творчих зустрічей, конкурсів, фестивалів.
До початку ремонту було проведено фото- та відеофіксацію обстановки квартири для відтворення її в автентичному вигляді. Сьогодні ведуться роботи з заміни покрівлі, зміцнення стін та фундаменту даної частини споруди. Потім розпочнуться роботи з заміни міжповерхового перекриття, інженерних комунікацій та перестінків, а надалі оздоблювальні роботи. Паралельно проводитиметься реставрація меблів, віконних рам, дверей та іншого.
В одеській мерії планують відкрити музей-квартиру до туристичного сезону.
Наступного дня після повідомлення про смерть письменника одесити несли квіти до старих воріт будинку на Старопортфранківській, 133…
Так, сам будинок з «маминою квартирою» всередині двору знаходиться неподалік Привозу, на вулиці Старопортофранківській – за квартал від Пантелеймонівської до… все тієї ж Старопортофранківської.
Як таке може бути? Та все дуже просто: Старопортофранківська трохи примхливо здійснює поворот до Привозу і продовжується до Преображенської під своїм же ім’ям. Тобто, у нас, можна сказати, є ріг вулиць Старопортофранківської та… Старопортофранківської; далі йде ріг Старопортофранківської та Преображенської, хоча ці вулиці розташовані паралельно.
Ми йдемо до будинку Михайла Михайловича Старопортофранківською: від кінотеатру «Родина» переходимо на інший бік і тут шукаємо серед одно-двоповерхових будинків номер 133. Ось цей будинок, зі старенькою брамою, нічим зовні не примітний. Ну хіба що він – явно з адрес старої-старої та зовсім непарадної Одеси… Така собі типова старенька Молдаванка.
І ось може здатися, що саме цим будинком закінчується вулиця. Аж ні, вона продовжується і за рогом, і веде прямо до Привозу. І ось така вулична «дивина» викликає певне здивування.
А ще роздуми: ходив тут юний Михайло, на Привоз заходив, Естонською проходив, у сьогоднішньому Преображенському парку гуляв… І народжувалися в голові юного одесита дивовижні цитати з одеського життя, які тепер уже стали класикою…
І, до речі, про класику: Михайло Жванецький жив у будинку №133 на Старопортофранківській. Ілля Ільф народився там, де ця вулиця робить свій дивний поворот – у будинку №137. Лише за рогом…
Фото: Наталі Жванецької, з офіційного сайту Одеської мерії та авторки
5 квітня 1710 року під містечком Тягин на козацькій раді старшини одностайно обирають Пилипа Орлика… Read More
На фронті загинув майстер спорту, дійсний член альпіністського клубу «Одеса» Тарас Цушко. Йому було лише… Read More
Біля фонтану у Міському саду фотографуються. Звична картина. А ще люди фотографують і сам фонтан.… Read More
У 2025 році одеські вчителі почнуть отримувати додаткові муніципальні виплати. Сума підтримки становитиме від 1… Read More
Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More
Останніми днями спостерігається підвищена геомагнітна активність. Сьогодні, за прогнозом вчених, будуть відчутні потужні магнітні бурі… Read More