Серцево-судинні захворювання і до війни лідирували в списку недуг, найбільш поширених в Україні. За час російського вторгнення кількість наших співгромадян з таким діагнозом значно збільшилася. Чи можна, потрапивши в кардіологію, розраховувати на допомогу держави, чи «лікуватися безкоштовно» – з області фантастики? Про це ми розмовляємо з головою Південного міжрегіонального департаменту НСЗУ Денисом Чорним і одеситом, який побував пацієнтом кардіологічного відділення однієї з міських клінічних лікарень Одеси.
– В рамках Програми медичних гарантій НСЗУ кардіологічним хворим гарантовано безкоштовні обстеження та процедури як на первинному, так і вторинному рівні, – наголошує Денис Чорний.
На первинному рівні – у сімейного лікаря, терапевта – можна отримати:
За направленням лікаря-кардіолога безкоштовно можна одержати:
У період гострого інфаркту міокарда або інсульту пацієнту мають бути безкоштовно надані:
А також:
Здавалося б – лікуйся та гроші заощаджуй. Ось тільки з безкоштовними послугами не все так гладко.
Наприклад, черга на безкоштовну КТ може затягнутися на місяці. Таку послугу надають лише три міські лікарні.
Зробити безкоштовно МРТ – і зовсім практично нереально. На сьогодні в нашому місті проводять її лише в Одеському регіональному клінічному протипухлинному центрі. Тож чекати своєї черги можна по пів року. В результаті – одеситу Володимиру, який пережив вже два інфаркти, довелося робити МРТ в приватному діагностичному центрі. А ціни там стартують від 2000 гривень.
– Якщо в лікарню пацієнта привезла «швидка» у невідкладному стані, лікування має бути повністю безоплатним – включно з екстреною госпіталізацією та подальшими необхідними обстеженнями й лікуванням у стаціонарі, – стверджує Денис Чорний.
У таких випадках направлення від сімейного лікаря або декларація з ним не потрібні.
– Коли я потрапив до кардіології по невідкладній допомозі, всі аналізи, обстеження, харчування не коштували нічого, – розповідає Володимир. – Мені відразу запропонували безкоштовно зробити стентування. Це було ще до війни. Але після другого інфаркту за стентування треба було вже платити – стентів на той момент не було. Або чекати, поки вони з’являться. Оскільки потрібно було терміново, дружина домовилася про матеріальну допомогу на роботі.
За словами Дениса Чорного, стентування пацієнтам із гострим інфарктом міокарда роблять в лікарнях, які входять до реперфузійної мережі – національного стандарту лікування гострих коронарних синдромів (ГКС).
– Вони працюють 24/7 і мають відповідне обладнання та ресурси, – розповів голова міжрегіональної НСЗУ. – Пацієнт стентується негайно, найчастіше в межах 2-12 годин з моменту звернення і до кінця часу критичного вікна лікування. Державне фінансування покриває усі витрати: стент, ангіографію, витратні матеріали, ліки, реанімаційне спостереження, лабораторно-інструментальні обстеження та харчування.
Спочатку всі ліки в лікарні Володимир отримував безкоштовно. Безкоштовно проходив і всі обстеження під час реабілітації. Але з часом ліки все-таки довелося купувати самому. На все лікування витратив близько 40 тисяч гривень.
– Пацієнти, які звертаються за медичною допомогою, можуть отримувати деякі ліки безкоштовно. За програмою реімбурсації «Доступні ліки» НСЗУ забезпечує ними медичні заклади, – зазначає Денис Чорний. – До переліку безкоштовних препаратів для лікування серцево-судинних захворювань вони внесені під міжнародними непатентованими назвами (МНН). Тобто – загальноприйнятими назвами діючих речовин лікарських засобів, що використовуються в медицині та фармацевтиці всіх країн.
До них належать:
До того ж з 1 січня 2025 року до пакета безкоштовних також додані комбіновані МНН, що містять дві діючі речовини:
Препарати, що містять ці діючі речовини, можуть надаватися хворим безкоштовно або з частковою доплатою не тільки в лікарнях, але й в аптеках, які приєдналися до програми «Доступні ліки», або у сімейного лікаря. На це мають право пацієнти з діагнозами:
Правда, є одна умова – обрані ліки повинні бути найдешевшими фірмовими препаратами в цій аптеці.
– Після лікарні моя лікарка виписала мені препарати. Сказала, що в аптеці отримаю все це безкоштовно. Але тоді безкоштовно я зміг отримати тільки «верошпірон». Замість інших ліків запропонували зі знижкою їхні вітчизняні замінники, – розповідає Володимир. – Однак моя чудова лікарка попередила – ніколи не намагайтеся взяти аналоги ліків, які я виписала, дешевше або безкоштовно. Що туди «насипають» – невідомо. Якщо вам будуть пропонувати безкоштовно якісь замінники, йдіть в іншу аптеку. Тож в результаті «бісопролол», «лівостор», «атерокард», «полокард» довелося купувати.
– Періодично я проходжу обстеження у кардіолога. І зараз безкоштовними можуть бути хіба що аналізи крові та сечі. Навіть коли приходиш робити кардіограму, кажуть: дайте, скільки можете, – не приховує Володимир. – Правда, якщо не даси, звичайно, теж зроблять.
– Якщо у клініці, яка має договір з НСЗУ, вимагають гроші за ліки чи послуги, які мали б бути безкоштовними, – це порушення закону, – наголошує Денис Чорний. – Ви маєте повне право скаржитися і вимагати пояснення.
– Ніхто не має права вимагати оплату за ліки чи процедури, що входять до пакета безоплатної допомоги, – стверджує директор міжрегіонального департаменту НСЗУ. – Не бійтеся скаржитися, це ваше законне право. Чим більше таких скарг, тим менше буде зловживань у майбутньому.
Укладені з НСЗУ договори на кардіологічну допомогу в Одесі мають такі заклади:
Читайте також:
Одеська поліція розшукує шістьох підлітків - 12-річного Артема Стоянова, 14-річну Вероніку Пшеничну, 17-річну Єву Журавльову,… Read More
За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у середу, 9 липня 2025 року, в… Read More
Відомий одеський еколог та громадський активіст Владислав Балинський повідомляє про зухвалу спробу узаконити будівництво портової… Read More
Цілком безкоштовними на одеському узбережжі є пляжі, якими управляє муніципалітет. У 2025 році їхня кількість… Read More
В Одеській міськраді знову заговорили про можливу реконструкцію Іванівського шляхопроводу. Зараз вартість робіт оцінюють у… Read More
Справжнім скарбом Одещини є північна перлина Причорномор’я – Кодимщина. Старовинні легенди овіюють цей край і… Read More