Новини Одеси та Одеської області

Леонтій Ковальчук: 148 років одеському артисту та патріоту

Леонтій Ковальчук: 148 років одеському артисту та патріоту

21 лютого 2023 року виповнюється 148 років від дня народження одеського українського громадсько-політичного та театрального діяча, педагога Леонтія Ковальчука.

Народився Ковальчук у Кам’янці-Подільському у родині греків-негоціантів. Коли хлопчику виповнилося одинадцять років, його батьки переїхали до Одеси та віддали його до Грецького комерційного училища. Після його закінчення Ковальчук займався педагогічною діяльністю: працював вихователем старших класів, викладав російську мову, арифметику та каліграфію, завідував бібліотекою.

1906 року Леонтій Ковальчук відкрив власне приватне чоловіче училище на вулиці Херсонській, 40. Спочатку він працював учителем російської мови, а пізніше викладання у його закладі велося українською мовою.

З початком Української революції у навчальному закладі Ковальчука було проведено перші збори українців Одеси та службовців поштово-телеграфних установ. Згодом у колишній гімназії Ковальчука працювала перша в Одесі українська театральна студія, згодом — Одеський український театральний інститут імені Марка Кропивницького, де Лев Ковальчук викладав декламацію.

З початком революції 1905 року Леонтій Ковальчук одним із перших записався до Одеського відділення товариства «Просвіта», був обраний заступником керівника одеського Українського клубу, а 1913 року очолив цю організацію. У березні 1918 року Леонтій Ковальчук став членом Одеської української міської ради.

Крім того, він виступав у театрі «Гармонія» під псевдонімом Гайдук-Артемовський, працював в Одеському державному театральному інституті, а також у трудовій школі залізничників, де викладав українську мову.

1938 року Леонтія Ковальчука було заарештовано, а через два місяці за постановою «трійки» НКВС розстріляно. Реабілітований одесит був лише у квітні 1989 року.

Читайте також: Віра Холодна: якою була королева німого кіно до революції 1917

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: