Новини Одеси та Одеської області

Як зробити повним страховий стаж неповний?

Як зробити повним страховий стаж неповний?

Загальновідомо, що до стажу зараховується лише період, протягом якого були сплачені страхові внески. Але якщо людина працювала неповний робочий день або була прийнята на роботу (звільнена) не з першого дня календарного місяця, виникають проблеми з урахуванням страхового стажу. Як у таких випадках не втратити право на пенсію?

Відповідно до статті 24 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж обчислюється місяцями. Якщо сума страхових внесків, сплачених за відповідний місяць, менша за мінімальний страховий внесок, до стажу зараховується пропорційно зменшений період. У той же час неповний місяць роботи можуть зарахувати до страхового стажу як повний за умови доплати до мінімального страхового внеску.

З 30 квітня 2022 року порядок розрахунку суми доплати до мінімального страхового внеску для зарахування до страхового стажу неповного місяця роботи змінено (у зв’язку із прийняттям Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» №2040-IX від 15 лютого 2022 року).

Так, доплата за попередні роки розраховується виходячи із мінімальної зарплати на дату здійснення доплати. За старими нормами така доплата розраховувалася виходячи з мінімальної зарплати, дійсної у відповідному минулому періоді.

Приклад розрахунку

У травні 2022 року людина звернулася до територіального управління Пенсійного фонду України (ПФУ) із заявою про здійснення доплати до мінімального страхового внеску за неповні місяці роботи у січні 2010 року та у січні 2016 року.

За даними реєстру застрахованих осіб:

  • за січень 2010 року за мінімальної заробітної плати 869 гривень їй було нараховано зарплату 700 гривень, з якої сплачено внесок у розмірі 246,40 гривень, розрахований за чинною на той момент формулою (700 х 33,2% + 700 х 2%);
  • за січень 2016 року за мінімальної заробітної плати 1378 гривень їй було нараховано зарплату 1200 гривень, з якої сплачено внесок у розмірі 264 гривні, розрахований за новою формулою (1200 х 22%).

Мінімальна заробітна плата у травні 2022 року (на дату доплати) – 6500 гривень, мінімальний страховий внесок – 1430 гривень (6500 х 22%).

З урахуванням змін сума доплати становитиме:

  • за січень 2010 року – 1183,60 гривень (1430 – 246,40);
  • за січень 2016 року – 1166 гривень (1430 – 264).

Подсчет стажа

Підказка пенсіонеру

Щоб з’ясувати, чи є у вас неповні місяці стажу, можна замовити довідку ОК-5 в особистому кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України або звернутися до найближчого сервісного центру ПФУ. При собі необхідно мати паспорт та ідентифікаційний код.

Здійснити доплату за період з 1 січня 2004 року (з моменту набрання чинності Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») можуть будь-які особи, які колись підлягали пенсійному страхуванню, але мають неповний страховий стаж.

Важливо: людина, яка здійснила доплату, повинна сама подати до ПФУ відповідні відомості. У них вказуються місяць і рік, протягом якого зроблено нарахування, сума, з якої сплачено внесок, і суму доплати.

Читайте також: Пенсійний стаж: хто зможе докупити та які потрібні документи?

Ольга Новикова

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: