Новини Одеси та Одеської області

Як вступити до вузу цього року: нові правила

Як вступити до вузу цього року: нові правила

Цього року у зв’язку з військовим станом змінилася форма подання заяв, тестування, а також розширився перелік пільгових категорій абітурієнтів. Як же можна вступити до вузів за умов воєнного часу?

Відповідаємо на найактуальніші питання абітурієнтів

Війна в Україні торкнулася всіх сторін нашого життя, але, незважаючи на це, вступна кампанія вже стартувала. Цього року у зв’язку з військовим станом змінилася форма подання заяв, тестування, а також розширився перелік пільгових категорій абітурієнтів. Як же можна вступити до вузів за умов воєнного часу?

Що таке Національний мультипредметний тест?

Цього року через військові дії у правилах прийому відбулися зміни. Міністерство освіти та науки затвердило новий Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти. Це Національний мультипредметний тест (НМТ). Але можна буде використати і результати ЗНО 2019-2021 років.

— Мультипредметні тести включатимуть три предмети — українську мову, математику та історію України. Ця система є єдиною для всіх спеціальностей, як технічних, так і гуманітарних, — розповіла директор Центру прийому на навчання Одеської національної академії харчових технологій Мар’яна Кашкано.

Кожен блок міститиме по 20 завдань, і виконати їх все потрібно буде за 120 хвилин. Абітурієнт отримає за кожен блок певну кількість балів.

Залежно від профілюючої спеціальності — гуманітарної чи технічної — оцінюватимуться результати кожного блоку. Для вступу на інженерні спеціальності важливішим буде результат математики, гуманітарні — з історії України. А ось порогових балів при оцінці знань цього року не буде.

Крім того, абітурієнт зможе подати заявку на участь у додатковій або спеціальній сесії.

— Це гарне нововведення для абітурієнтів. У попередні роки, коли було ЗНО, додаткових сесій не було. Якщо абітурієнт не встиг зареєструватися на основну сесію, то він матиме можливість скласти тест пізніше. Додаткову сесію абітурієнти складатимуть у серпні, а спеціальну — у вересні, — пояснює Мар’яна Анатоліївна. — Для тих, хто з якоїсь причини не склав тест, міністерство передбачило можливість вступити — наприклад, ми можемо зарахувати таких абітурієнтів на спеціальності, яким надається особлива підтримка держави.

Держава надає особливу підтримку понад п’ятдесяти спеціальностям, але вони є не в кожному виші. Їхній список щорічно оновлюється Міністерством освіти і науки.

Як зареєструватися в електронному кабінеті?

Цього року абітурієнт може подати до 20 заяв до різних навчальних закладів, але для вступу до бюджету їхня кількість має бути не більше п’яти. Однак перш ніж подавати документи, абітурієнт повинен зареєструватися та створити власний електронний кабінет. Його потрібно «прив’язати» до своєї електронної пошти.

Якщо абітурієнт має кілька сертифікатів ЗНО або національного мультипредметного тесту (НМТ), то достатньо вказати дані лише одного з них. Під час реєстрації без сертифіката необхідно вказати номер документа, що засвідчує особу, за якою абітурієнт отримував документ про освіту. Це може бути свідоцтво про народження чи паспорт.

Після реєстрації – з 29 липня можна буде подавати електронні заяви до вузів.

Куди звертатися?

Інформацію про реєстрацію також можна отримати на сайті: vstup.edbo.gov.ua.

Якщо виникають питання або труднощі з реєстрацією, можна звернутися на гарячі телефонні лінії: (044) 290-18-13; (067) 551-24-74; (093) 342-38-63; (095) 281-13-54. Консультації можна отримати з понеділка по п’ятницю, з 9.00 до 18.00, та в суботу та неділю з 9.00 до 15.00.

Також вам допоможуть, якщо ви звернетесь на електронну адресу: [email protected] або в месенджери Вайбер: @INFORESURS, Телеграм: @inforesurs_gov_ua_bot.

Коли і як подавати документи?

Терміни прийому документів відрізняються для кожного вузу. Подавати їх абітурієнт повинен лише через особистий електронний кабінет, оскільки його дані мають бути внесені до єдиної бази абітурієнтів.

Якщо претендент має право на пільги, то після реєстрації в електронному кабінеті він має звернутися до приймальної комісії вибраного вишу або найближчого навчального закладу та пред’явити документи, що підтверджують його право на пільги. Там внесуть ці документи до відповідної бази, щоб абітурієнт міг скористатися своєю перевагою під час вступу.

Хто має право на пільги та особливі умови?

Для абітурієнтів з інвалідністю внаслідок війни, які проживають на окупованих територіях, та чорнобильців співбесіда може проводитись дистанційно.

Також особливий порядок надходження передбачено для переселенців та тих, хто виїхав за кордон.

— Для переселенців є особливі умови вступу. Особливо це стосується тих, хто приїхав із тимчасово окупованих територій або з місць, де відбуваються активні бойові дії. Наразі список таких територій розширюється та оновлюється. Згідно з ним, ці громадяни матимуть пільги під час вступу. Також вони мають право на бюджетну квоту.
Щодо абітурієнтів, які перебувають за межами України, то вони отримали можливість здавати НМТ за кордоном. Понад 30 країн включено до реєстру територій, де абітурієнт може здати НМТ. Після цього потрібно дистанційно створити кабінет та подати заяву. Якщо абітурієнт, який перебуває за кордоном, не може або не хоче здавати НМТ, він також може подати заяву, але лише на контракт, пояснила Мар’яна Кашкано.

Що таке мотиваційні листи?

Цього року абітурієнтам, які вступають до будь-якого вузу країни, потрібно буде написати мотиваційний лист.Це есе, в якому потрібно пояснити, чому абітурієнт обрав конкретний вуз та конкретну спеціальність. Також у цьому листі можна розповісти про те, що претендент зробив для того, щоб більше дізнатися про майбутню спеціальність, якою була його успішність у цій галузі, чи є відповідні навички, захоплення, які має особисті якості. Вимоги до змісту мотиваційного листа є у правилах на сайті ВНЗ.

Якщо абітурієнт подає документи до різних навчальних закладів, мотиваційні листи мають відрізнятись. Форма листа вільна, а максимальний обсяг – до 500-1000 слів.

Як навчатимуться студенти?

Якщо обстановка дозволить, новий навчальний рік буде проходити в очному або змішаному форматі. Строго дистанційне навчання передбачене лише у разі погіршення військової обстановки. Крім того, всі вузи повинні мати бомбосховища.

— Міністерство освіти рекомендує за оптимальних умов виходити в очний формат навчання. Ми до нього готові, у нас є бомбосховища, необхідна кількість місць, — запевняє Мар’яна Кашкано. — Можливо, це буде змішаний формат, до якого ми також готові.

Військові дії, безумовно, впливатимуть на якість освіти та збільшать навантаження на викладачів.

— Під час дистанційного навчання зберегти якість матеріалу повністю не вдасться. Особливо на технічних та прикладних спеціальностях. Але за бажання самого студента вивчати матеріал, якість можна зберегти, — ділиться думкою представник Одеської національної академії харчових технологій. — А ось для викладачів це буде складний етап, особливо під час роботи з абітурієнтами з окупованих територій чи тими, хто перебуває за кордоном. Будемо шукати способи, щоб допомогти їм вчинити швидше та легше.

Як вступати до одеських вишів?

Індивідуальні співбесіди в одеських вишах проводяться з 9 до 16 серпня.

 Одеський національний університет імені Мечникова

Прийом документів: для тих, хто проходить співбесіду — з 29 липня по 8 серпня, для тих, хто здає НМТ — по 23 серпня.

 Одеська державна академія будівництва та архітектури

Прийом документів: для тих, хто проходить співбесіду чи творчий конкурс — з 29 липня по 8 серпня, для тих, хто складає НМТ, — до 23 серпня.

Творчі конкурси: на бюджет – до 18 липня, на контракт – з 9 до 16 серпня.

 Національний університет «Одеська морська академія»

Прийом документів: з 29 липня до 23 серпня, пільговики — до 8 серпня.

 Одеський національний економічний університет

Прийом документів: для тих, хто проходить співбесіду чи творчий конкурс — з 29 липня по 8 серпня, для тих, хто складає НМТ, — до 23 серпня.

Творчі конкурси: до 18 липня.

 Одеський національний медичний університет

Прийом документів: для тих, хто надходить за результатами НМТ — з 29 липня по 23 серпня, для тих, хто надходить на основі співбесіди — з 29 липня по 8 серпня.

 Національний університет «Одеська політехніка»

Прийом документів: терміни співбесіди та вступних тестів залежать від спеціальності. Уточнити це можна на веб-сайті навчального закладу.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції