Новини Одеси та Одеської області

Як росіяни катували херсонців: українці розповіли подробиці (огляд світових ЗМІ)

Як росіяни катували херсонців: українці розповіли подробиці (огляд світових ЗМІ)

Перші шпальти світових змі про війну росії в Україні від 29 листопада 2022 року .

Головні теми газет: 

  • Пані Зеленська відвідує Лондон для участі в міжнародній конференції із запобігання сексуальному насильству під час конфліктів
  • У Херсоні вже знайшли чотири будинки, де росіяни катували ув’язнених. Розповідь одного з них
  • НАТО допоможє Україні пережити зиму
  • У звільненому українському місті точиться боротьба за відновлення посеред зими

Велика Британія

«The Times» – Олена Зеленська прикрасила ялинку на Даунінг-стріт c Акшатою Мурті, дружиною Ріші Сунака. Українська перша леді відвідує Лондон для участі в конференції із запобігання сексуальному насильству під час конфлікту. Вона сказала, що російські війська «систематично» знущаються над жінками в її країні.

«Metro» – «ГАНЬБА РОСІЇ»

«Metro» наводить заяву дружини українського президента про те, що російським військам наказують використовувати сексуальне насильство як зброю війни. Виступаючи на конференції у Лондоні, Олена Зеленська заявила, що деякі російські дружини закликали своїх чоловіків ґвалтувати українок, пише газета

Бельгія

«De Standaard» –  «Не чекав такого жаху»

У Херсоні вже знайшли чотири будинки, де росіяни катували ув’язнених.

«Мене били електрошоком через день, — каже боєць опору, який провів у в’язниці 75 днів.

Кров все ще на стіні. За кілька футів від нього залізними штирями до бетонної підлоги прибитий стілець. «Вони били ув’язненого, який сидить на стільці, ціпками, і кров забризкала там стіну», – розповів прокурор Херсона Олексій Кудь. На іншому кінці кімнати тверді чорні крапки показують місця ударів гумовими палицями слідчих об стіну. Російські окупанти влаштували в Херсоні тортури в ІТТ, в будівлі, де до вторгнення утримувалися підозрювані в попередньому ув’язненні. «Ми знайшли електричні дроти, протигази та наручники. На допитах росіяни змушували заарештованих українців відчувати, що вони задихнуться під протигазами або використали воду для посилення електрошоку».

Група, яка розслідує російські військові злочини в Херсоні, наразі виявила чотири місця, де катували мирних жителів. ІТТ – один з них. Наскільки нам відомо на сьогоднішній день, там закатували 43 жертви. «Їхні тортури починалися, як тільки вони потрапили у полон. Восьмеро з них помістили в камеру, розраховану на двох-трьох людей. Місця було так мало, що їм доводилося спати позмінно. Ще до того, як почався перший допит, вони вже одурманіли», — каже прокурор.

Людина, яку ми називаємо Василем, перебувала в руках росіян 75 днів. Говорити він хоче лише анонімно, бо його товариші з партизанами перебувають у російському полоні у Криму. Ми познайомились із ним після того, як за нас заступився надійний житель Херсона. Його показання неможливо перевірити незалежними джерелами.

Василь брав участь у збройному опорі, і росіяни вистежили його групу. Коли одного партизана взяли в полон, Василь боявся, що він буде наступним. Він переїжджав з одного місця на інше та постійно змінював телефони. У його третій притулок вторглися росіяни. «Я досі не знаю, як вони мене знайшли, – каже він .-  Вони взяли зарядний кабель від смартфона, повісили його, як петлю на шию, і сильно потягли. Я мало не задихнувся».

Вони відвезли його до поліцейської дільниці і почали допитувати. «Мені довелося сісти на стілець, який був прив’язаний до підлоги, а на руки, вуха, носа наділи залізні канцелярські скріпки, якими зазвичай скріплюють папери… До цього приєднали електричний кабель. У мене були судоми по всьому тілу, кожен нерв смикався і відчував нестерпний біль, — каже Василь. – Найболючішим був електрошок по руках». Російські слідчі били його.

Вони мали гнучкі гумові трубки, якими били його по руках, плечах і спині. «Коли мене знову допитували наступного дня або післязавтра, вони били по місцях, які все ще були сині та сирі».

Кожний день Василя катували. Щоразу він отримував кілька розрядів у 110 вольт через своє тіло. «У мене було відчуття, що допити тривали лише півгодини, але співкамерники розповідали мені, що іноді я залишався в камері тортур понад шість годин. Я намагався обдурити слідчих. Я сказав їм, що я не справжній партизан, а лише збирав розвіддані, щоби передати їх українським спецслужбам за великі гроші».

Він робив спроби збити росіян з пантелику. Розповів, що його мати була росіянкою та читала російські вірші. Його слідчі були в масках, але Василь чув, як вони говорять російською мовою. Ніде він не міг почути акцент, який він асоціював із меншинами. Він сказав, що вони були етнічними росіянами.

Після тортур ув’язненого повернули до камери. В ІТТ, куди нас привів прокурор, ми побачили холодний бетон, залізні столи. Стіни рясніють російськими текстами: гімном, текстами з Біблії, «Хай живе Росія». Тут дуже брудно. Як і в інших місцях, де росіяни зупинялися на деякий час, вони залишають по собі страшний безлад. Зламаний одяг, зіпсовані книги, пластмасові капці…

Більшість часу Василь перебував у камері один. Кілька квадратних метрів з ліжком та столом. Раз на день його годували, зазвичай давали макарони або консерви, по одному пакетику чаю раз на п’ять днів.

Якось протягом шести днів мені не давали ніякої їжі, лише воду. Я намагався не пити некип’ячену воду, бо вона була дуже погана. Спочатку у мене був пронос, і мене не пускали до туалету. У мене була лише сумка…»

За 75 днів полону Василь схуд на 20 кг.

Його камера була між двома камерами тортур. “Я чув, як решта полонених кричали. Це розбудило мене вночі».

Він розповідає, як начальник росіян увійшов вранці до будівлі, вдарив черевиком по залізних дверях камери і вигукнув: «О, який чудовий ранок, що починається з тортур. Мені подобається цей запах. Ласкаво просимо до Російської імперії». Було видно, що людину надихнув фільм «Апокаліпсис сьогодні», в якому командувач армії вигукує, що йому подобається запах напалму вранці, —зауважує Василь.

«НАТО допоможе Україні пережити зиму»

Західні союзники стикаються з подвійним викликом: як вони допоможуть Україні пережити зиму у військовому та гуманітарному сенсах? Засідання НАТО в Бухаресті триває два дні.

Підпис під фото: Зруйнований міст поблизу міста Херсона.

Бухарест викликає змішані почуття в колах НАТО. У столиці Румунії країни-члени у 2008 році під тиском США вирішили, що Україна (і Грузія) можуть приєднатися до військового альянсу. Президент Росії Путін був присутній і бурхливо відреагував. Через чотири місяці танки в’їхали до Грузії. Геополітики також бачать прямий зв’язок  між тим самітом НАТО та нинішньою війною в Україні.

Сьогодні міністри закордонних справ НАТО повертаються до Бухареста на важливу дводенну зустріч. Перед ними стоїть питання, як вони можуть допомогти Україні пережити зиму. На фронті росіяни тримають оборону, але вони продовжують шкодити українцям своїми бомбардуваннями критичної енергетичної інфраструктури. Президент Зеленський у понеділок попередив, що Росія продовжить обстріли: «Поки у них є ракети, вони не відступлять. Ми точно знаємо».

Українці цілодобово працюють над відновленням пошкодженої інфраструктури. Останніми місяцями вони творили дива, а тим часом збитки настільки великі, що все виправити неможливо. У неділю 20 відсотків мережі все ще були збиті, повідомив адміністратор Укренерго. Але в понеділок знову почастішали поломки, тому що холод тільки збільшив попит на електроенергію.

Це подвоює виклик для західних союзників. Вони не тільки повинні продовжувати постачати в Україну зброю, але й гуманітарна допомога стає все більш актуальною. Як ми допоможемо Україні пережити зиму? Все крутиться навколо цього питання», – каже європейське дипломатичне джерело. «Зрозуміло, що Росія намагається виграти час, сподіваючись, що зима стане важким випробуваанням  для українців. Звичайно, вони самі для цього не годяться. Тому своїх бійців намагаються використовувати максимально економно. Найголовніше зараз – витримати і виснажити українську армію».

«Росія намагається виграти час, сподіваючись, що зима стане важкиим випробуванням для українців»

Для Заходу це зводиться до того, щоб забезпечити українську армію достатньою кількістю зброї – боєприпаси та протиповітряна оборона мають вирішальне значення – і продовжувати надавати гуманітарну підтримку. Тому міністр закордонних справ України також сидить за столом у Бухаресті. Дмитро Кулеба зачитає свій список потреб і його уважно вислухають. Безсумнівно, що НАТО продовжуватиме підтримувати українську армію додатковим паливом, генераторами та всіма видами обладнання, щоб допомогти солдатам пережити зиму.

Питання в тому, чи зможуть країни продовжувати постачати зброю окремо. Навіть у США запаси закінчуються. Україна намагається закріпитися на півдні. Армія в наступі витрачає більше боєприпасів, ніж армія в обороні. Голод України на військову техніку буде тільки зростати.

Безперечно те, що на західному фронті досі немає тріщин. Готовність і надалі підтримувати українців одностайна. Також немає тиску на Київ, щоб сісти за стіл переговорів. «Тільки президент Зеленський вирішить це, і ми зробимо все можливе, щоб він міг сісти за стіл переговорів у найсильнішій позиції», — сказала Джуліанна Сміт, посол США в НАТО.

Ніхто точно не знає, скільки ракет і боєприпасів ще є у росіян. Деякі аналітики кажуть, що їх запаси закінчаться через місяць. Але це теж було сказано місяць тому. «Зрозуміло, що вони стають дедалі більш залежними від іранських ракет», – каже дипломат.- Великим викликом для них також залишається забезпечення своїх солдатів на фронті».

На південному фронті проблеми тільки загострюються. В Інституті вивчення війни серйозно вважають, що росіяни не хочуть захищати південну лінію фронту будь-якою ціною. У неділю керівник НАЕК “Енергоатом”, який керує атомними об’єктами України, заявив, що російська армія, схоже, також готується покинути Запорізьку АЕС.

Розташована на східному березі Дніпра. Це той банк, який росіяни хочуть утримати.

Це може означати, що вони також хочуть відмовитися від частини східного берега. Українські військові вже були помічені в інших місцях на тому березі. У Москві це повідомлення офіційно спростували в понеділок. Якщо Росія відмовиться від АЕС, вона матиме менше контролю над українською енергосистемою. Це якраз частина їхньої військової стратегії.

Ватикан

«losservatore romano»  – «Миколаїв без води»

У місті Миколаєві перекрито постачання питної води після того, як минулої ночі російською атакою було пошкоджено насосну станцію. Те, що відбувається в ці години в південноукраїнському місті, стає повсякденним життям для мільйонів українців, які борються з постійними перебоями у водо- чи енергопостачанні через російські атаки на інфраструктуру.

Путін використовує зиму, щоб поставити українців на коліна, заявив речник Ради національної безпеки США. Джон Кірбі, посилаючись на генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга. Останній сьогодні перебуває в Румунії для участі в зустрічі міністрів закордонних справ країн-союзниць. Ми будемо підтримувати Україну до кінця, не відступимося, наголосив він.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також був присутній у Бухаресті, а офіційний представник США сказав, що Вашингтон сьогодні оголосить про значну фінансову допомогу Києву, щоб допомогти місцевій владі впоратися з руйнуваннями, завданими російськими атаками на енергетичну інфраструктуру.


США
«The Washington Times» – «НАТО підтвердить свою обіцянку членства України на тлі війни.»

Канада

«The Globe and Mail» – «У звільненому українському місті точиться боротьба за відновлення посеред зими»

Ігор Лозенко не може зігрітися. Половина його будинку зникла після того, як у нього влучив російський танковий снаряд у лютому, тому його зовнішня стіна покрита брезентом. Він спить у своїй останній неушкодженій кімнаті, біля маленького електричного обігрівача, який світиться теплом лише у ті рідкісні години, коли в цьому місті на північ від Києва є електрика.

«Коли немає електрики, ви відчуваєте холод», — сказав 41-річний робітник фабрики, стоячи на вулиці, коли в неділю на це зруйноване місто випав ще один товстий шар снігу.

Пан Лозенко був одягнений у той самий флісовий комбінезон і товсті вовняні шкарпетки, в яких спав.- «Так холодно, навіть спати в одязі, навіть під трьома ковдрами».

Зима в Україні скрізь буде важкою.

Невпинні атаки Росії на цивільну інфраструктуру перетворили такі базові речі, як електроенергія, опалення та гаряча вода, на предмети розкоші у Києві та містах по всій країні.

Пережити холод стане ще більшим викликом у прифронтових регіонах сходу та півдня України, а також у таких містах, як Бородянка, які сильно постраждали на початку війни та залишаються в руїнах через багато місяців після звільнення від російської окупації.

Підготував Cергій ЧЕРНЯВСЬКИЙ

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: