Новини Одеси та Одеської області

Як нам пережити зиму: тарифи, субсидії, переселенці

Як нам пережити зиму: тарифи, субсидії, переселенці

Чиновники кажуть, що готовність України до нового опалювального сезону щодо мирних регіонів наближається до 70%. Але чесно попереджають про можливі проблеми та радять приготувати теплі речі та ковдри.

Уряд заявив, що опалювальний сезон орієнтовно розпочнеться 15 жовтня. Тобто, якщо погода буде теплою, то, швидше за все, тепло включать пізніше. Страшного в цьому немає нічого, південні райони вже звикли до того, що ще на початку листопада батареї бувають холодними. Головне, щоб тепло в умовах воєнного стану все-таки було. Чиновники кажуть, що готовність України до нового опалювального сезону у відносно мирних регіонах наближається до 70%. Але чесно попереджають про можливі проблеми і радять приготувати теплі речі та ковдри. А споживачів хвилюють інші питання: де взяти гроші на оплату комуналки, чи не злетять тарифи, і як бути переселенцям?

Що буде з тарифами на комуналку?

Наприкінці липня Кабмін запровадив мораторій на підвищення тарифів. Це стосується газу, опалення та гарячої води (у регіонах, де вона є). Мораторій діятиме до кінця воєнного стану плюс ще шість місяців. Раніше уряд заморозив також вартість електроенергії – поки що до 31 жовтня цього року. За споживання менше 250 кіловат на місяць тариф становить 1,44 гривні за кіловат, понад 250 кіловат на місяць – 1,68 гривні.

За прогнозами Національного банку України, після війни назріє потреба привести тарифи до ринкового рівня. Підвищення очікується у кілька етапів, починаючи з другого півріччя 2024 року. Але це може статися і 2023 року. Наприклад, щоб не підвищувати тарифи на опалення, зараз ціну газу для теплокомуненерго зафіксували на рівні 7,40 гривні за кубометр. Обмеження діє лише до 31 травня 2023 року. Для порівняння: у травні газ для промислових підприємств коштував майже 30 гривень за кубометр. Отже, не виключено, що восени 2023 року ситуація зміниться і для теплокомуненерго, і для населення.

Хто допоможе платити за газ, тепло і воду?

До початку опалювального сезону залишилося зовсім небагато часу, і він, прогнозують, буде вкрай складним. У Міністерстві соціальної політики закликають усіх, хто раніше не користувався допомогою держави, звертатися по субсидії. Якщо, звісно, немає можливості самостійно оплачувати житлово-комунальні послуги.

Звернутися по призначення субсидій можна будь-яким зручним способом:

  • подати документи уповноваженій особі територіальної громади;
  • прийти до Центру адміністративних послуг або управління соціального захисту;
  • оформити електронну заяву на порталі «Дія» (diia.gov.ua);
  • надіслати необхідні документи поштою.

За словами міністра соціальної політики Оксани Жолнович, процес звернення споживачів по субсидії вже стартував. Ті, хто проживає на підконтрольній Україні території, подають заяви і декларації про доходи та витрати у звичайному порядку. Жителям тимчасово окупованих територій та зони бойових дій субсидії на весь опалювальний сезон подовжили автоматично.

Тим, хто прихистить переселенців, додадуть грошей. Коли і скільки?

Власники житла, які безкоштовно дали притулок переселенцям, отримують державну підтримку для покриття витрат на комунальні послуги. На сьогоднішній день сума такої компенсації становить близько 450 гривень на місяць за кожну прийняту людину. (14,77 гривні на день). В осінньо-зимовий період, як сказав міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов, держава планує збільшити суму компенсації вдвічі. Таким чином, сім’ям, які дадуть притулок вимушеним переселенцям у опалювальний період, виплачуватимуть близько 900 гривень за особу на місяць.

Внутрішньо переміщені особи, які орендують житло власним коштом, можуть оформити субсидію на оплату комунальних послуг за місцем проживання.

Якщо тепла не буде

У районах, які постраждали внаслідок воєнних дій, тривають роботи щодо відновлення об’єктів теплокомуненерго та центрального теплопостачання. Там, де неможливо здійснювати ремонт та відновлення, тепла не буде. Поки що йдеться лише про Донецьку область. Постійні обстріли та знищення інфраструктури спричинили обов’язкову евакуацію, яку здійснює Міністерство реінтеграції.

Без світла та опалення також може виявитися частина міст і сіл у Запорізькій, Херсонській та Харківській областях, тому обов’язкова евакуація можлива і на цих територіях.

Ольга НОВIКОВА

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції